×
Hyrja
Profili

Fjalori SHQIP i Webmasterave

Fjalori SHQIP i Webmasterave

· 33 · 7502

 • Postime: 26686
 • Gjinia: Mashkull

ne: 30-03-2008, 01:08:20
Të gjithë jemi te vetëdijshëm se shpesh na bie te perdorim fjale te huaja gjatë përdorimit te gjuhës se webmasterit. Prandaj mendoj se te gjithë ne këtu (dhe te tjerë qe janë te interesuar) duhet te marrim një pune pioniere për te krijuar një fjalor shqiptar për webmasterat.
Nuk dua te them se duhet te bëhemi fanatike e te shqiperojme gjithçka; as dhe të pretendojmë te imponojme këtë fjalor (te mundshem), por se paku te provojme te bëjmë diçka.
Keshillat se si duhet te funksionoje kjo nismë janë te mirepritura, por unë mendoj qe secili te jape një liste me fjale dhe ne anën tjetër se si duhet te jenë ato ne shqip. Të tjerë pastaj mund te sugjerojne, permiresojne, kritikojnë ose aprovojne propozimet.

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-03-2008, 05:26:21
Shum tem Interesante kjo.

 • Postime: 14

#2 ne: 01-04-2008, 17:05:56
Keto jan disa mendimet qe te perdoren nga webmasterat shqiptar dhe shqipfolesit


English     | Shqip
___________________ ___________________ ___________________ _____

webmaster | mjeshterfaqesh
chat  | bisedime
forum | diskutime
webhost | hapsirfaqesh
e-mail | post-elektronike

 • Postime: 404

#3 ne: 01-04-2008, 17:23:34
Per fjalen WEBMASTER ne Mjeshterfaqesh me tingellon shume keq.

Une per vetem time nuk do ta perdorja kurre nje fjale te tille. :S

 • Postime: 255
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 01-04-2008, 20:52:50
WEBMASTER = DREJTOR  :D :D :D :D :D

hahah

 • Postime: 14

#5 ne: 04-04-2008, 01:39:49
lol albdigital " webmaster = drejtor "

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 04-04-2008, 20:17:02
drejtues zoterues kontrollues faqesh ustafaqepunues haj mir mir se mos ta humbim seriozitetin ne teme vazhdoni un po kontrolloj ca fjale...

 • Postime: 176

#7 ne: 05-04-2008, 02:50:35
webmaster = specializuesi

Chat = gjepura, fjalosje, dokrra ose pallavra

Forum = konsultime ose thjesht vec forum

Webhost = Drejtuesi

E-mail = post-elektronike

 • Postime: 404

#8 ne: 03-05-2008, 17:38:18
webmaster = specializuesi

Chat = gjepura, fjalosje, dokrra ose pallavra

Forum = konsultime ose thjesht veç forum

Webhost = Drejtuesi

E-mail = post-elektronike


Nga keto te tuat vetem per

E-mail = post-elektronike
dhe
Forum = forum

jam dakord

 • Postime: 40

#9 ne: 07-05-2008, 22:32:49
ja me se besoj ti perdor njeri pervec disa fjaleve te thjeshta. Fjalet e informatikes jane bere si fjale nderkombtare.

HardDrive nuk i thone shofer i fort
Mother Board nuk i thone Boardi Mama :p

mundohem te perdor fjale shqip po pothuajse cdo here i ngaterroj. me mire fjalet angleze.

 • Postime: 35
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 14-07-2008, 00:30:00
Host/er = Mënagjus/Mënagjer

 • Postime: 227

#11 ne: 02-08-2008, 21:47:26
Edhe mua me ka munduar kjo gje. Po kam ven re se pothuaj 80-90% e fjalorit per webmasterat perdoret ne anglisht edhe nga webmastera te shteteve te tjera pasi shume fjale apo terma te caktuara nuk mund ti perkthesh se mendoj se bastardizohen pastaj

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 22-08-2008, 19:45:32
Host/er = Mënagjus/Mënagjer
Host/er = Menaxhues/Menaxher

 • Postime: 406

#13 ne: 24-08-2008, 15:53:19
Host/er = Menaxhues/Menaxher
me sa di une hoster dmth mikprites

 • Postime: 29
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 08-11-2008, 18:01:39
Me sa serjozitet qe eshte mare kjo teme... :D

 • Postime: 70

#15 ne: 08-11-2008, 20:14:50
host - bujtës

 • Postime: 92
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 13-11-2008, 13:29:20
browser | shfletues

 • Postime: 3788
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 13-11-2008, 14:25:00
browser | shfletues

Kete perdor edhe une. ;)

 • Postime: 14
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 22-12-2008, 02:35:43
Me duket shume e veshtire pershtatja..por me pelqejne kosovaret qe kane gjetur ca terma ok si psh...kycu, ckycu per login logout..

webmaster - teknik faqesh interneti
forum - gjurulldi muhabet :D :D :D :D
chat - bisede online............. ... sdi ca te them :D

 • Postime: 92
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 22-12-2008, 15:26:42
header - kreu
content - permbajtja
account (akont) - llogari
login- kyçu (identifikohu, hyr)
logout-ç'kyçu
file(fajll) - skedar, dosje


 • Postime: 52

#20 ne: 12-02-2009, 13:30:26
contact : kontakt-o
web : hapesir

 • Postime: 52

#21 ne: 16-02-2009, 17:33:52
Control Panel - Paneli i kontrollimit
Log In - Identifikohu 
Log Out - Ç'identifikohu
Category - Kategori
User - Perdorues
Options - Opcionet
Groups - Grupet

hmm keto mu kujtuan tash per tash

 • Postime: 982
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 25-04-2009, 20:31:35
Te jemi te vetedijshem se fjalet e reja ne shqip do ngelen ashtu sic jane shpikur

Kete gje duhet ta bejne gjuhetaret shqipetare
Vete fjala internet nuk eshte ne shqip , atehere cfare pretendojme per te tjerat.
Greket u mblodhen dhe fjalen internet e quajten isto 
Kta tanet nuk e moren nje mundim te tille?

 • Postime: 577

#23 ne: 25-04-2009, 22:30:49
file vs folder?? si quhet file, dhe si quhet folder?

 • Postime: 7
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 10-06-2009, 04:31:16
webmaster-mjeshter rrjeti

Temat e fundit