Guide e shpejte për te krijuar një faqe personale - Albwebmaster

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Guide e shpejte për te krijuar një faqe personale

· 13 · 17843

Guide e shpejte për te krijuar një faqe personale

· 13 · 17843

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 08-11-2007, 02:08:03
  Për te krijuar një website personal ka shumë mundësi dhe rrugë, por unë po shkruaj një miniguide këtu me dy nga mundësitë me te shpejta, me te thjeshta dhe qe nuk kërkojnë kokrren e lekut :)

  Sot është ne mode dhe shumë e perhapur pasja e një blogu dhe kjo mbi të gjitha për arsye praktike dhe sepse është trendy.

  Ekzistojne shumë sherbyes qe ofrojnë mundësinë për te krijuar shpejt dhe falas një faqe/blog personal, por dy janë lideret.

  Së pari Blogger.com.
  Blogger është një sherbim i Google dhe është lideri ne botën e internetit te sotëm për sherbimin falas te blogjeve.
  Për te krijuar një apo disa faqe ne Blogger, mjafton thjeshtë te rregjistrohesh duke plotësuar aplikimin dhe pasi ke hyrë brenda do të shohësh një pamje tepër intuitive e cila është vërtetë e thjeshtë për t'u kuptuar dhe mësuar.
  Pasi je rregjistruar do të marrësh një faqe me adrese te tipit emriyt.blogspot.com
  Blogger siç thashë është tepër i thjeshtë, por ka dhe shumë avantazhe te tjera, ku nder me kresoret është fakti se artikujt e postuar aty kapen, indeksohen dhe vleresohen shumë shpejt nga Google, gjë qe siguron një trafik te shpejte nga kjo makine kerkimi ne faqen tuaj.

  Mundësia e dytë është WordPress.Com.
  WordPress është një alternative shumë e mirë ndaj Blogger, alternative te cilën unë e preferoj me shumë se sa ky i fundit. Kjo mbi të gjitha për pamjen dhe mundësitë qe ky sherbyes ofron.
  Ashtu si Blogger edhe Wordpress është i thjeshtë dhe intuitiv, gjë qe sjell krijimin brenda pak oresh, për të mos thënë minutash te një faqe personale. Edhe tek Wordpress pasi je rregjistruar merr një adrese te tipit emriyt.wordpress.com

  Tani nuk ju mbetet tjetër veç te zgjidhni atë sherbim qe ju duket me simpatik dhe te filloni te blogoni dhe ju duke care ne botën e madhe të internetit.

  • Postime: 318
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 01-12-2007, 18:52:59
  Pershendetje MAX

  Blog eshte tamam sic e thua edhe ti "menyra me e shpejte, me e thjeshte dhe qe nuk kërkon kokrren e lekut"
  Une po i jap mundesine atyre qe kerkojne me shume. Ose me sakte atyre qe duan te krijojne nje Online Community me ane te nje Forumi.
  Software qe perdoret ne faqe eshte PhpBB, nje nga forumet me te thjeshte ne perdorim per momentin.
  Me ane te 2-3 klikimeve te regjistrimit ju beheni me Forumin tuaj personal.
  Forumet me te suksesshme do te kene SubDomain, ftp, dhe MySQL

  Adresen e faqes nuk po e shkruaj sepse nuk e di a ka interes per nje gje te tille.
  (do marr leje ne fillim se sdua te quhet reklame)

  P.S Per momentin regjistrimi eshte FALAS

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #2 ne: 02-12-2007, 09:19:09
  Duhet te kesh vene re se ne drejtohemi ne filozofi liberale ketu ndaj nuk do perbente shume problem. Por do ishte me etike dhe jo ne kundershtim me temen nese per sherbimin qe ofron do hapje nje teme te re ne rubriken perkatese.

  • Postime: 3239
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #3 ne: 04-03-2008, 17:08:49
  SI HAPET NJE WEB FAQE?!

   

  Për të hapur një web faqe ka metoda dhe faqe të ndryshme në internet që mundësojnë hapjen e web faqeve.Të gjitha këto mtoda ndahen në dy kryesore: Me pagesë dhe Pa pagesë.Metoda pa pagesë ofron shërbime më të vogla, hapsirë më të vogël në SERVER dhe dizajn më të dobët,kurse metoda me pagesë ofron shërbime më të mëdha më të avancuara ,hapsirë më të madhe në SERVER dhe dizajn shumë me të mirë sesa metoda pa pagesë.

  Për hapjen e web faqeve falas ka mundësi të ndryshme të zgjedhjes të SERVERIT (web faqeve) në internet ne do ti cekim disa nga to:

  http://www.freewebs.com/
  http://www.tripod.com/
  http://www.8m.com/
  http://www.geocities.com/
  http://www.10minuteflash.com/
  http://www.homestead.com/
  Me qëllim të ilustrimit sa më të mirë dhe mundësive më të shumta  ne vendosëm që web faqen tonë ta krijojmë ne SERVERIN e faqes http://www.tripod.com/ .

  Mirpo për krijimin e një web faqeje nuk do të thot se duhet te kufizoheni vetëm në mundësit që ofron faqja në fjalë,pra mund të kombinoni edhe faqe të tjera që janë të specializuara në dizajn apo ne krijimin e të ashtu quajturave FORMA përmes gjuhve të ndryshme programuese e që janë të aplikueshme edhe për web faqe.

  Mënyrën e krijimit të faqes tonë do ta shihni në vazhdim...

  Kliko per Vazhdimin

  Kjo eshte nje Guide e shpejte e perpunuar nga une!
  Ju pershendes Gjumashi!

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #4 ne: 22-04-2008, 13:47:23
  Shiko tek forumi perkates http://www.zeriyt.com/informatike.html
  « Editimi i fundit: 22-04-2008, 14:29:48 nga M A X »

  • Postime: 2
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #5 ne: 02-05-2008, 15:17:26
  hej njerz amunet kush mem ndihmu une poja boj kshtu me hap webin tim personal  www.behars.com  spom bon sedi pse amunet kush mem ndihmu ja di por nder

  • Postime: 271
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #6 ne: 02-05-2008, 17:11:32
  hej njerz amunet kush mem ndihmu unë poja boj kshtu me hap webin tim personal  www.behars.com  spom bënë sedi pse amunet kush mem ndihmu ja di por nder


  Une nuk shikoj ndonje problem me faqen. Une arrita ta vizitoj faqen pa problem.

  • Postime: 2
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #7 ne: 02-05-2008, 18:39:31
  hje apomi tregon procedurat bre sdi pse spom bon

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #8 ne: 03-05-2008, 14:56:50
  hje apomi tregon procedurat bre s'e di pse spom bënë

  Lexo me vemendje postimin e pare.
 • i identifikuar

  #9 ne: 08-01-2009, 23:09:47
  www.piczo.com    |faqja.piczo.com
  www.ucoz.com     |faqja.do.am , me shum opcione .at.ua.ucoz.com
  www.freewebs.com |faqja.webs.com
  www.phpb.com     |.uk

  • Postime: 49
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #10 ne: 11-05-2009, 13:02:02
  SI HAPET NJE WEB FAQE?!

   

  Për të hapur një web faqe ka metoda dhe faqe të ndryshme në internet që mundësojnë hapjen e web faqeve.Të gjitha këto mtoda ndahen në dy kryesore: Me pagesë dhe Pa pagesë.Metoda pa pagesë ofron shërbime më të vogla, hapsirë më të vogël në SERVER dhe dizajn më të dobët,kurse metoda me pagesë ofron shërbime më të mëdha më të avancuara ,hapsirë më të madhe në SERVER dhe dizajn shumë me të mirë sesa metoda pa pagesë.

  Për hapjen e web faqeve falas ka mundësi të ndryshme të zgjedhjes të SERVERIT (web faqeve) në internet ne do ti cekim disa nga to:

  http://www.freewebs.com/
  http://www.tripod.com/
  http://www.8m.com/
  http://www.geocities.com/
  http://www.10minuteflash.com/
  http://www.homestead.com/
  Me qëllim të ilustrimit sa më të mirë dhe mundësive më të shumta  ne vendosëm që web faqen tonë ta krijojmë ne SERVERIN e faqes http://www.tripod.com/ .

  Mirpo për krijimin e një web faqeje nuk do të thot se duhet te kufizoheni vetëm në mundësit që ofron faqja në fjalë,pra mund të kombinoni edhe faqe të tjera që janë të specializuara në dizajn apo ne krijimin e të ashtu quajturave FORMA përmes gjuhve të ndryshme programuese e që janë të aplikueshme edhe për web faqe.

  Mënyrën e krijimit të faqes tonë do ta shihni në vazhdim...

  Kliko per Vazhdimin

  Kjo eshte nje Guide e shpejte e perpunuar nga une!
  Ju pershendes Gjumashi!
  Ky http://www.homestead.com/
  Nuk eshte falas, pas 30 dite ju a mbyll webfaqen, ose duhesh pagu.

  • Postime: 49
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #11 ne: 11-05-2009, 14:01:39
  Nga Google ke edhe falas edhe profesional, edhe gjinden me leht ne motorr kerkimi.

  Per webfaqe personale mund te them se ky ketu esht mbreti i te gjitha ato tjera qe ofrojn webfaqe falas personale: http://sites.google.com/site/  Ke hpasir 100 MB, dhe nuk te duhet as templata e as gje tjeter pos nje google mail nga google.com
  Shiko video per google sites ketu:

  Shkurtimin e Emrit nga ketu : http://sites.google.com/site/EMRI mundesh ta ben kur e lidh me kete EMRI.TK
  Keto dya te vyjn:
  Hapsiren ne http://sites.google.com/site/
  dhe ri-shkurtimin e emrit ne www.DOT.TK
  Dyat jane falas dhe nuke permbajn rekllama, kjo www.emiryt.tk mund te behet edhe pa u regjistru.
  Shiko video per EMRI.TK ketu:


  Nese ky propozim nuk mjafton:
  www.110mb.com edhe ky eshte falas edhe shume i mire.
  Video per emri-juaj.110mb.com


  Ose edhe nje nga google per blog: www.blogger.com
  Video per te krijuar nje Blog : EMRI.BLOGSPOT.COM


  Per tjerat siq jan www.piczo.com me ket kisha then se mundesh me i shkatu vizitorit porbleme, se pse eshte shum i rend, ka probleme me java, bllokon, frenon levizjen e kompjuterit.
  Perplot me virusa.

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #12 ne: 15-09-2009, 00:29:27
  Nje tjeter guide nga Zbavitje.com


  Ka shume menyra per te krijuarnje faqe interneti dhe kjo varet nganjohurite qe keni ju per sa i perket gjuheve te programimit. Menyra mee thjeshte per te krijuar nje faqe interneti pa ia pasur haberin faregjuheve te programimit si HTML, PHP, ASP etj eshte te krijosh nje BLOG.

  screen_website

  Cfareeshte nje BLOG?
  Nje blog (perqendrim itermave “WEB dhe LOG”) eshte nje faqeinterneti e mirembajtur nga nje individ qe vazhdimisht publikon ne teinformacione te ndryshme ne formen e tekstit, fotografive dhe videove.Ne pergjithesi informacionet e futura shfaqen sipas rendit kronologjik.Fjala “Blog” mund te perdoret dhe si folje mekuptimin mirembaj dhe shtojinformacion ne nje blog.

  Blogu eshte nje nga menyrat me te perhapura te ndertimit te faqeve teinternetit sot, kjo per vete faktin se menyra e krijimit te blogut dhemirmbajtja e tyre eshte shume e thjeshte dhe mund te behet dhe ngapersona qe skane shume njohuri nga gjuhet e programimit te faqeve teinternetit.

  Simund te hap nje blog personal falas?
  Kjo varet nese doni te keni nje blog personal falas apo te paguani njetarife mujore per mirembajtjen dhe hostimin e tij.
  Nqs doni te krijoni nje blog personal falas ka shume kompani tefuqishme ne internet qe mund tua hostojne blogun falas dhe tju japinnje domain falas.

  Perata qe nuk e dine:
  Domain:eshte emri i faqes tuaj me te cilen njerzit do ju kerkojne ne internetsi psh yahoo.com ose google.com
  Vete fjala yahoo eshte domaini dhe ky domain ka nje tarife mujore perta patur tendin. Pra nqs ti do te blesh nje domain si zbavitje.comduhet te paguash nje tarife mujore qe varjon nga 7-13$ ne muaj. Disanga faqet ku mund te blesh nje domain jane: godaddy.com,dotster.com,dynadot.com,namecheap.com,moniker.com
  une personalisht preferoj godaddy.com se me ane te kuponave mund tiblesh domainet per 7.15 $ ne muaj.
  Host:eshte vendi ne internet ku do te ngarkohet faqjajuaj. Host-i ne vetvete eshte nje server ose kompjuter i cili rri 24ore ne pune per te bere te mundur qe faqja juaj te shikohet nga tegjithe ne cdo ore te dites. Disa nga hostet me te mire  jane Hostgator.com,Bluehost.com,hostmonster.com,lunarpages.com,ixwebhosting.comnga eksperienca ime dhe e shokeve te mi hostgator.com eshte nje nga mete miret.

  blogger
  Le ta nisim atje ku e lame, disa nga kompanite qe ju japin mundesine tehostimit te blogut falas dhe ju japin dhe nje domain ose me sakte njesubdomain falas jane: Blogger.com,Wordpress.com,thoughts.com.Ju mund te hapni faqen tuaj te pare thjesht duke hapur nje llogari nenjeren nga keto faqe te fuqishme dhe te zgjidhni nje domain falas. Mete thjeshtet per tu perdorur jane blogger (nje sherbim i ofruar ngagoogle.com) dhe wordpress. Tek keto platforma ju nuk keni nevoje tepaguani as host as domain. Domaini qe do mund te zini tek keto sherbimedo te jete ne formen, faqjaime.blogsopot.com ose faqjaime.wordpress.come meta e ketyre domaineve eshte se jane pak te veshtira per tu mbajturmend. Megjithate ekziston dhe alternativa tjeter qe ta blini vetedomainin dhe ta hostoni tek blogger.com ose tek wordpress.com, e meta ewordpress.com eshte se kerkon te paguani 17 dollare ne vit per tambajtur domainin tek hosti i tyre kjo nuk eshte ndonje shifer shume elarte kur mendon se nje host normal kushton nga 6-10 $ ne muaj dhe seplatforma qe ofron wordpress eshte shume e lehte per tu perdorur. Njedisavantazh tjeter i wordpress.com eshte se nuk ju lejon te vendosnireklama si google adsense etj. Megjithate keto jane alternativa shumeekonomike nqs ju doni te beni nje faqe per shkollen, biznesin apo njeblog personal cfaredo.

  Simund te hap nje blog personal me pagese?
  wordpressNqsju nuk e keni problem per disa dollare ne muaj atehere alternativa me emire eshte te blini nje host vete dhe nje domain dhe te ngarkoni atjenje script ose platforme blogu te cilat ofrohen falas nga kompani tendryshme. Platformat me te perdorshme jane: Wordpress.org, S9y.org,textpattern.com, movabletype.org, lifetype.net, flatpress.org,loudblog.com te gjitha jane shume te mira dhe shume te thjeshta per tuperdorur mjafton te kesh pak intuite ne perdorimin e  faqeveteinternetit dhe te dish pak anglisht. Te mirat e blogjeve me domain tevertete dhe me host me pagese jane te shumta psh: emri i blogut tuajmund te mbahet mend kollaj sepse nuk do te kete prapashtesa siblogspot.com ose wordpress.com po do te jete thjesht www.zbavitje.comose www.faqjaime.com, templatet ose ana vizuale jane me temodifikueshme dhe ka shume tema qe ofrohen falas nga keto sherbime perti dhene blogut tuaj nje pamje te vecante nga te tjerat. Gjithashtu jumund te beni faqen tuaj shume te modifikime dhe te personalizueshmeduke i shtuar sherbime te ndryshme me ante te plugin-eve qe ofrohenperseri falas nga po keto platforma.

  Keto ishin disa nga keshillat emia per ndertimin e nje faqejeinterneti, tani sme mbetet gje tjeter vetem t’ju uroj fat tembare nendertimin e faqes tuaj te pare. Per cdo pyetje mund te lini komentettuaja.

  Temat e fundit