×
Hyrja
Profili

Ka ligj per Copyright ne Shqiperi?

Ka ligj per Copyright ne Shqiperi?

· 12 · 2169

 • Postime: 22

ne: 21-03-2012, 17:51:10
Kam hapur kete faqen me receta gatimi  www.artigatimit.com dhe atyre qe ma ndertuan u kerkova disa menyra mbrojtje per materialet!

por gjithesesi asgje nuk eshte komplet mbrojtur me komunikuan!

Nese dikush merr materialet e tua, si veprohet ne Shqiperi?

 • Postime: 982
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 22-03-2012, 09:44:23
E veshtire eshte .... por ti mos u shqeteso nese te kopjojne materialin, shqetesohu athere kur nuk e bejne me.

Nese deshiron mendimin tim shkruaj diku qe perdoreni kete shkrim por perhere duke cituar burimin me link aktiv dofollow drejt faqes ku ndodhet materiali (receta) me kete gje ti to besh te mundur reklamimin te menjehershem te faqes tende dhe nese te mesojne athere heren tjeter do hyjne direkt tek ty dhe jo tek dikush qe te ka kopjuar.

Gjithashtu logo qe vendos siper fotove qe ke bere vete nuk eshte e qarte si faqe interneti. Jo te gjithe jane aq profesionista ne pc qe te mund te kuptojne qe behet fjale per nje faqe interneti.
Pra do te ishte me mire te beje www.artigatimit.com dhe kjo me shkronja te thjeshta "Arial" dhe pastaj logon e faqes perhere siper nje objekti pshm siper pjates, patates, domates e me radhe qe te mos kene mundesi editimi te fotos.

 • Postime: 22

#2 ne: 22-03-2012, 16:02:27
faleminderit!

 • Postime: 123

#3 ne: 23-03-2012, 01:37:13
Prsh!

Kjo teme eshte diskutuar disa here megjithate pak a shume ligji i copyright per librat eshte se lejohet te kopjosh %-je dhe duhet te shkruash ku e ke marre.Sic i shikon shume libra tek bibliografia ne fund kane shume autore.E njejta eshte dhe me web.

Ne rastin tend,ti nuk ke license si gazetat shqiptare,keshtu qe ty mund ti marrin edhe 100%.

Ato jane kengetare edhe pa dale ne treg kenga eshte online. :)

Per mendmin tim,beje nje menyre qe kopjimi eshte aq  pune e mundushme sa sja vlen te kopjojne.

Une kam nje faqe www.albmark.com ku per te pare nese me vidhnin i fsheva kod ne tekst.Kete se lash per shume kohe sepse nuk eshte mire per SEO.Psh kjo mund te jete nje ide e mire per ty.

http://www.lajmifundit.com/lajme/2011/11/shitet-apartament-86-m2-tek-%E2%80%9Cdon-bosko%E2%80%9D-me-hipoteke/
 • Postime: 116
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 23-03-2012, 18:44:34
Ky link qe ke vendos ketu njoftimin e ka te vjedhur nga webi im dhe pervec nr e cel nuk eshte vendos burimi.

@ sektor se kuptoj shume lidhjen midis shkrimit tend dhe  ketij linku 
http://www.lajmifundit.com/lajme/2011/11/shitet-apartament-86-m2-tek-%E2%80%9Cdon-bosko%E2%80%9D-me-hipoteke/

por gjigjsesi nese eshte faqja jote kjo nuk duhet te japesh keshilla per Copyright

 • Postime: 123

#5 ne: 24-03-2012, 11:48:44
Nuk eshte faqa ime..por e ka vjedhur tek faqa ime.

Lexoja mire tekstin brenda ka disa here te shkruar albmark.com

 • Postime: 116
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 24-03-2012, 16:10:35
Po e pash  qe disa here brenda tekstit lexonte albmarket dhe ne fund ka vendos nr time.
Por ajo qe me cudite me shume dhe nuk kuptoj eshte lidhja qe ka lajmi i fundit me nje apt per shitje ne Don Bosko   :D

 • Postime: 123

#7 ne: 25-03-2012, 13:35:09
Nejse, qe te vjedhin ..sot nuk eshte gje e keqe,per kete ka menduar google.

 • Postime: 31

#8 ne: 25-03-2012, 18:49:05
Per te mesuar me shume mbi te drejtat e autorit vizito:
http://www.zshda.gov.al

 • Postime: 3

#9 ne: 26-03-2012, 13:16:58
E veshtire eshte .... por ti mos u shqeteso nese te kopjojne materialin, shqetesohu athere kur nuk e bejne me.

Shume e vertete

 • Postime: 22

#10 ne: 28-03-2012, 11:28:49
faleminderit per pergjigjet

 • Postime: 3

#11 ne: 25-08-2012, 08:00:16
Perveç krijimeve letrare çdo gje tjeter e medias se shkruar mund te sherbeje si burim informacioni, dhe sipas kushtetutes se shqiperise cdo kush prej nesh ka te drejte te informohet.

Megjithate ka edhe nje limit deri ku mund te "kopjohet". Normalisht nese ti boton nje recete per mafishet, edhe mua nuk me pengon njeri qe te botoj nje recete per mafishet, ajo 1 eshte e shkreta, ose nje lajm per vdekjen e ndonje pop stari te famshem (edhe ky i fundit 1 ishte) , por per sa kohe qe shkrimet e tua kane tonalitetin e tyre unik sipas edhe atij qe i shkruan quhen si "te kopirajtuarit" e tu ndersa shkrimet e mia, qe jane dallueshem te ndryshem nga te tuat jane "te kopirajtuarit e mi"  :P.

Nese dikush, te ben nje CP te thjeshte (Copy-Paste) sot per sot ne shqiperi, mund ta zgjidhesh vetem duke kontaktuar  personat te sitit "hajdut" me shpresen e renies ne konsensus per nje link-back.

Temat e fundit