×
Hyrja
Profili

Si ti bej report nje webi

Si ti bej report nje webi

· 10 · 988

 • Postime: 116
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-11-2012, 23:23:41
Si mund ti bej report nje webi qe her vjedh foto nga mua dhe here tekst.
I kam derguar email adminve dhe hostit por nuk kam mare pergjigje,para se tu vendos ndonje C4 tek zyrat a ka ndonje menyr efektive per ti ber report? Webi hajdut eshte century21albania.co m dhe century21danushi.co :S

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-11-2012, 23:33:39
Ne kete rast vetem C4, eshte zgjehdhje e vertete, qe do ti bej ta kuptoj seriozitetin tend... :D

Flori ka disa menyra per te bere verejtje, nje prej tyre eshte kjo faqe ketu, Internet Crime Complaint Center, IC3.gov ku mund te raportesh ankesen tende. Kjo faqe mbeshtetet nga FBI, dhe National White Collar Crime Center (NW3C)
http://www.ic3.gov/complaint/default.aspx

Te uroj fat.

 • Postime: 116
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 20-11-2012, 17:58:37
Flm Kisss po e provoj njeher me kete web qe me dergove

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 20-11-2012, 18:29:22
Ja c'me pat ndodhur mua dhe si u njofta me kete faqen.
Para 6 vitesh, pata shitur nje iPod ne eBay per here te pare. Sa u be shitja, me vjen nje email anonime, qe me thote, qe une duhet ta dergoj iPodin ne x adres, dhe pastaj do paguhem. Une e bera positimin, pa e kuptuar qe ky person I kishte vjedhur identiten bleresit te vertete, dhe mbas 2 ditesh e kutpova kurthin.

Dhe kshu bere nje 'file complaint' tek faqja ic3.gov per vjedhje identiti, dhe nje agjente femer me kontakoi menjhere ne telefon, dhe me qetesoi :-)per ate qe me kish ndodhur, dhe mbas 1 jave malli im mu kthye mrapa ne shtepi nga adresa fallsco qe ishte derguar ne Texas. Edhe agjentja ishte nga Texas.

Shpresoj te gjesh ndihmen e duhur.

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 21-11-2012, 15:39:15
Flori ajo qe te ka dhene Kiss eshte mjaft efikase per nje reportim te nje faqeje nese ajo faqe te ka marre te drejtat e autorit dhe shkrimet njekohesisht dhe i vendos ne faqen tende.
Por ajo faqe te ben pune nese serveri apo host sherbyesi i faqes qe deshiron te raportosh ndodhet brenda territoreve te SHBA-ve, nese ndodhet jashte SHBA-ve fatkeqesisht nuk pi uje, psh nese serveri ndodhet ne Evrope apo Kanada nuk ben te pune ajo faqe.

Por ne keto raste duhet te gjurmosh burimin e serverit se ku jane qendrat e datacenterit per kete server dhe kush eshte kompania e datacenterit.
Por fatmiresiht njera nga faqet (century21albania.com) qe te ka marre te drejtat eshte hostuar ke kjo kompani: http://www.dailyrazor.com/
Tani po kjo kompani serverat i merr nga Soft Layer: http://www.softlayer.com/

Soft Layer datacenterat i ka ne SHBA keshtu qe edhe me ate qe te ka dhene Kiss je ne rregull per raportim, gjithsesi me gjurmimin qe kam bere une ti je ne gjendje te kontaktosh ne menyre administrative direkte menagjerin/en per te drejtat e autorit per kete kompani, linku me poshte do te tregoje kontaktet:
http://www.softlayer.com/support/legal/

Nese e shikon ke faqja siper njefare kontakti te Dody Lira me emailin copyright@softlayer.com

Persa i perket faqes tjeter century21danushi.com kjo faqe hostohet nga nje kompani shqiptare http://www.nsalbania.com/ tani vete kjo kompani hostohet nga http://www.supremecenterhost.com/   kjo kompani ka servera edhe ne SHBA, por serveri ne fjale qe po kerkojme ne ndodhet ne datacentarat ne Angli, per kete rast duhet te kontaktosh kete person me kete email: maurizio.domba@pu.t-com.hr (qe i bie qe ky tipi ka si email sherbyes telekomin Kroat: http://t-com.hr/ :D)
Gjithashtu per kete domain me siper kontakto edhe keto emaile: TrademarkClaims@godaddy.com dhe CopyrightClaims@godaddy.com

Pra shkurt qarte dhe paster e gjithe kjo pune eshte te gjurmosh serverin burim, se ku ndodhet datacenteri dhe te kontaktosh personin adapt per kete pune, kaq.  :)

Tani per njeren nga kontaktet ate te Soft Layer (Dody Lira) vendos kete  tekst si me poshte qe ta besh sa me serioze situaten:

Citim
Dear Mr. Dody Lira,

you are appearing to be the designated DMCA aganet based on the Amended Interim Designation of Agent to Receive Notification of Claimed Infringement declaration hosted at the US Copyright Office for the company Softlayer Technologies Inc.

Please find attached our notification including a physical signature with the request for immediate takedown of infringing content.

We are also providing to you an inline version of our notification including the digital PGP signature of this email with the request for immediate takedown of the infringing content.

/// Inline version of the takedown notification ///

We are writing this letter on our own behalf as the copyright owner and owner of exclusive exploitation rights.

We own and control exclusive copyright and other intellectual property rights in and to different audiovisual content, especially the content of my Website ?
http://ireaproperty.com/ as well as the exclusive usage rights for the trademark, including the territory of the United States.

(hereinafter referred to as the "Content")

The Content has been made public on your network by your client, hereinafter referred as "the infringer".

Our staff and our clients sites is related to structured infringements and criminal acts, which are already investigated by the Albanian Criminal Investigation Department in Tirana.
Part of the criminal case is also the website of this infringement with the name ? century21albania.co m?.

It has recently come to our attention that the Content is made public with the following URLs:
(vendos sa me shume URL te artikujve apo fotove te vjedhura nga faqja ne fjale ke ky seksion ketu)

1) http://century21albania.com (ketu zevendeso  URL-ne e sakte me  materialin e vjedhur nga faqja perkatese)
The pictures an content are hosted with the domain name century21albania.co m. The domain name resolves to the IP address 199.85.212.61.

2) http://century21albania.com (ketu zevendeso  URL-ne e sakte me materialin e vjedhur nga faqja perkatese)The picture and content the trademark signs are available on this URL with the same domain name and the same server on your network.

No one is authorized to exhibit, reproduce, transmit, or otherwise distribute the Content without the express written permission of the copyright owner, which permission the copyright owner or the owner of exclusive exploitation rights has not granted to you or the infringer.

1) Please takedown immediately the Content on your infrastructure.
2) Please confirm, that you have received this notice.
3) Please confirm, that you have taken down the Content.

My contact information is as follows:
Name: Emri YT
Company: Kompania jote
E-Mail: emaili yt

I have a good faith belief that the use of the Content that appears on the service is not authorized by the copyright owner, its agent, or by operation of law.
We therefore put you on notice of this infringement and request that you act expeditiously to remove or disable access to the Content, or prevent or block access to the Content.
I declare under the perjury laws, that the information in this notice is true and accurate and I am the copyright owner or am authorized to act on behalf of the owner of an exclusive right that is allegedly infringed.
Summoning of the particular infringer involved in the infringement failed in cause of nonexisting or inapplicable contact details.
The sender of this notice is liable for the accuracy and correctness of the information provided. Disputes arising out of this notices shall be governed by applicable law and resolved at the appropriate place of jurisdiction.
This letter is not a complete statement of the content owners rights in connection with this matter, and nothing contained herein constitutes an express or implied wavier of any rights or remedies of the content owner in connection with this matter, all of which are expressly reserved.

/// Inline version of the takedown notification ///

Yours faithfully, Emri YT.
 --
Emri YT (Roli YT ne kompanine tende) ___________________ ______ Adresa: ketu , Emaili: Ketu emaili

Duhet te shikosh me kujdes aty ku une i kam bere me bold dhe ti zevendesosh me kujdes me kredencialet qe vete ke

Te njejten gje me te njejtin tekst copy/paste qe te kam dhene une me siper bej edhe me kontaktet e tjera: maurizio.domba@pu.t-com.hr , TrademarkClaims@godaddy.com dhe CopyrightClaims@godaddy.com mos harro qe te nderrosh emrat sipas rastit :D

E ke me garanci 100% qe kjo metode qe te kam dhene une te ben pune  :)

P.S Ajo faqja qe te ka dhene Kisss eshte mjaft efikase per raportim Email-esh, pra per email sherbyesat qe kryesisht serverat burimor i kane ne SHBA sic jane Gmail, Hotmail dhe Yahoo etj.

 • Postime: 116
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 27-11-2012, 23:02:28
Faleminderit whitesnake

 • Postime: 118
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 22-12-2012, 03:58:25
permbajtje shum  e mire  nga kureshtja lexova te gjitha, dhe a mund te ju pyes se qfar eshte " C4"  ngase per keto gjera skam njohuri fare dhe ndoshta dot kem nevoj donjeher edhe un.  Faliminderit

 • Postime: 116
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 22-12-2012, 18:16:09
@ ByOne  C4 eshte tritol :D

 • Postime: 1111
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 23-12-2012, 00:01:47
permbajtje shum  e mire  nga kureshtja lexova te gjitha, dhe a mund te ju pyes se qfar eshte " C4"  ngase per keto gjera skam njohuri fare dhe ndoshta dot kem nevoj donjeher edhe un.  Faliminderit
do te te beje goxha pune ;) :D

 • Postime: 118
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 23-12-2012, 07:36:02
@ FloriVL   dhe @Poshnja   ju faliminderit per pergjije.

Temat e fundit