Bloger si profesion edhe ne Shqiperi - Albwebmaster

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bloger si profesion edhe ne Shqiperi

Bloger si profesion edhe ne Shqiperi

· 1 · 383

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 29-05-2019, 11:10:49
 

Të jesh blogere sot në Shqipëri duket hera-herës si trend. Kështu bëjnë vajzat e bukura. Tregojnë hiret dhe blerjet e fundit në rrjete sociale e më pas shkruajnë disa rreshta në blogun e tyre. Ky do ishte një gjykim i ftohtë, shumë sipërfaqësor për atë që pa farë mëdyshje është sot një profesion i mirëfilltë. Ne jemi dëshmitarë të blogjeve shumë profesionale. Në fokus nuk është vetëm moda por edhe gatimi, udhëtimet, arredimi, familja, seksi etj. Të paktën blogjet nuk kanë vulën e fjalës zyrtare apo të së vërtetës apriori, ndaj nuk është rasti për t’i veshur me faj apo për t’i gjykuar. Shumë prej tyre e ka kuptuar më së miri që të zotërosh një blog mund të përfitosh gjithfarë privilegjesh.

Jo vetëm followers, por edhe para. Si funksionon? Lehtë, por edhe bukur. Ti mbush ditën tënde me atë çfarë ke pasion. Me atë çfarë vërtet të pëlqen. Ndjekësit e tu të lexojnë në çdo postim. Ndaj ti je një pikë referimi. Je një “media” ku shumësyresh pëlqejnë atë që ti shfaq, tregon apo shkruan. Vlerësojnë mendimin tënd dhe të “survejojnë” përmes çdo klikimi. Aq i mjafton një biznesi. Publiku i çfarëdo forme është stacioni që dëshiron të pozicionohet biznesi duke i parë ata si klient potencial. Dhe ja…kështu të qenit një bloger të krijon mundësin që ti të kesh përfitime financiare periodike.

Ju sjellim në vëmendje një prej blogjeve më interaktive por edhe më të veçantë nga përmbajtja. Ajo nuk tregon hiret, por ndan me ndjekësit pasionet e saj më të forta. Dhe ajo që është më kryesorja në blogun e saj mëson shumëçka që më herët nuk e ke ditur.  Është Uarda, por që pak e njohin kështu sepse të gjithë online e njohin si Ada, “Adda’s All”. Adës i pëlqen të shkruajë, fotografoj dhe të sjellë ushqim të mirë jo vetëm për tavolinën e saj dhe të ftuarit por dhe për ata që e ndjekin në blog. Horizontet e largëta të udhëtimeve të saj i merr me vete për t’i sjellë në blogun personal, prej 6 vjetësh tashmë. Aventura personale e një vajze si ju që dashuron verën, Kitty-n (mikun e saj katërputrosh), pemën e Viti të ri, tortën me mollë, qumështin me biskota, kafen ekspres, romanet rozë njujorkezë, melodinë e “La vie en Rose”, bukën me djathin francez dhe detin në dimër.Kur vendoset të hapnit blogun tuaj? Çfarë ju ngacmoj për të marrë një vendim të tillë?

Blogu si platformë ka mbi 6 vjet tashmë. Ishin familjarët dhe miqtë e mi ata që më shtyn ta bëj e kryesisht ime motër, duke më nxitur që dijen time dhe kombinimin që servir në pjata duhet ta provonin një masë e gjerë njerëzish jo vetëm rrethi im.

 Cilat janë benefitet që ju merrni prej blogut?

Asnjë benefit monetar nuk merrja prej blogut fillimisht ose siç mendohet që merren nga klikimet. Google nuk e njeh gjuhën shqipe dhe për klikimet që shkojnë në blog asnjë monedhë nuk na paguan. Përfitimet aktuale janë vetëm nga bashkëpunimet ose shitja e librave që kam hedhur në treg.

Blogu dhe “rritja” e tij ngelet një pasion apo një detyrim për të cilin edhe sakrifikoni?

Do ngelet gjithmonë një pasion për të cilin duhet të sakrifikosh. Nëse nuk do ishte bërë me pasionin e duhur, ai do ngelej në linjat e tij fillestare. Sot për të unë sakrifikoj një pjesë të mirë të kohës time.

Cila është pjesa më e vështirë e së gjithës?

Kur puna nuk të njihet. Blogjet si imi në Shqipëri po përballen çdo ditë e më shumë me “vjedhjen” online të fotove dhe materialeve nga platformat e mëdha të cilat e kalojnë si punën e tyre pa deklaruar burimin. Dhe kjo është për mua sfida dhe vështirësia më e madhe…

Çfarë pritshmërish keni për vitet që vijnë?

Unë nuk kam ëndrra të mëdha… synimi është që blogu thjeshtë të eci me standarde botërore (siç është dhe tani) krahas blogjeve më në zë në botë, por në gjuhën shqipe.

Rruga për të fituar nga një blog

Uarda na rrëfeu eksperiencën e saj. E nëse deri më tani gjithnjë keni menduar se përmes një blogu do të mund të fitoni, ja tek e mësuat që nuk ndodh kështu. Të paktën, nuk është kaq e thjeshtë. Kërkohet kohë, përkushtim dhe këmbëngulje. Por shpresa gjithnjë ka… Mjafton të kesh dëshirën e fortë për të ndarë me botën zërin tënd. E për t’ju ardhur disi në ndihmë ne përmes Google arritëm të mësonim disa alternativa të tjera se si mund të fitojmë para prej një blogu. Theksoj se kur të merrni këtë vendim duhet të dini që  në zanafill që “money blogging”  nuk është e lehtë. Ne gjetëm disa nga mënyrat sesi të tjerët ja kanë dalë.

Bëhu një “affiliate marketer”
“Affiliate marketing” është kur dikush që prodhon përmbajtje të kërkuar nga vizitorë (shpesh në një blog, por mund të jetë edhe në YouTube ose në një tjetër platformë të mediave sociale) përfshin referenca dhe lidhje në përmbajtjen e tyre me produktet nga kompanitë e tjera. Kur këto lidhje çojnë në blerje, krijuesi i përmbajtjes merr një pjesë të fitimeve.

Krijoni produkte informacioni.
Një mënyrë që blogerët të bëjnë para është duke përdorur blogun si një mjet marketingu për të shitur prodhimet e tyre. Lloji i produktit që shpesh ndjehet si shtrirja më e natyrshme e asaj që bëni si bloger është produkte informacioni si e-books, kurse ose tutorials. Nëse keni njohuri të mjaftueshme për temën që shkruani dhe njihni më shumë rreth të mësuarit , mund të jetë mjaft e vlefshme për auditorin tuaj që të paguajë për atë njohuri, pastaj të konsideroni të bëheni një infopreneur. Që kjo të funksionojë, duhet të vendosni punën tuaj të mëparshme në mënyre që të krijoni produkte me të vërtetë të forta informacioni dhe që janë me vlerë për vizitorët tuaj. Ashtu si çdo biznes, duke filluar një biznes infopreneur merr shumë kohë dhe punë. Por nëse vendosni të shkoni në këtë rrugë, blogu juaj mund të bëhet një mjet i vlefshëm për të tërhequr njerëzit në produktet e dijes që ju keni për të shitur.Vendosni reklama në blogun tuaj.
Një tjetër mundësi që të bëni para ashtu si shumica e mediave online është nëpërmjet reklamave. Mbase keni vënë re kur vizitoni një blog praninë e shumë reklamave të tjera që shfaqen së bashku me përmbajtjen. Këto reklama i bëjnë pronarët e blogeve të gjenerojnë të holla bazuar në numrin e përshtypjeve ose klikimeve që marrin. Ju mund të filloni me lehtësi të bëni para në blogun tuaj duke krijuar një llogari me Google AdSense. Plotësoni aplikimin e tyre, tregoni atyre llojin e reklamave që ju interesojnë dhe shtoni kodin HTML që ata japin në faqen tuaj te internetit. Shuma që mund të bëni me reklama varet nga sa vizitorë ju merrni dhe sa prej tyre i klikojnë reklamat tuaja. Ju nuk duhet të prisni që fitimi të jetë i madh – keni nevojë për shumë trafik dhe klikime për ta shtuar  shumën dhe Google nuk do t’ju paguajë derisa llogaria juaj të arrijë 100 $, e cila do të zgjasë një kohë. Shumë blogerë nuk e rekomandojnë përdorimin e reklamave, meqë mund të shkëpusin njerëzit nga përmbajtja juaj dhe nëse përdorin shumë, ata mund ta bëjnë faqen tuaj të humbasë qëllimin e saj dhe gjithashtu të turbullojë dizajnin tuaj. Por, nëse jeni të kujdesshëm në lidhje me mënyrën e përfshirjes së tyre në dizajn dhe nuk i vendosni pritjet tuaja shumë të larta për shumën që ju pretendoni të bëni, reklamat mund të jenë një mënyrë e mirë për të fituar para të vogla shtesë nga blogimi.

Pranoni donacionet.
Një mundësi tjetër që sapo të filloni të ndërtoni është që ta bëni të lehtë për lexuesit tuaj të ofrojnë donacione. Ju mund të përfshini një hapësirë të vogël (por të dukshme) në krye të faqes tuaj ose  në fund të çdo postimi. Ashtu si me opsionet e tjera që kemi përmendur, kjo nuk është një mënyrë e sigurtë për të ardhura të qëndrueshme, por nëse lexuesit tuaj vërtet e çmojnë përmbajtjen, mund të merrni disa para falas shtesë aty-këtu në këtë mënyrë.

Bëhuni një “freelance blogger”.
Marketingu i përmbajtjes është bërë biznes i madh në vitet e fundit dhe shumë kompani kanë nevojë për një rrjedhë të vazhdueshme të përmbajtjes së blogut të ri. Dobësitë për t’u bërë një freelancer blogger janë se nuk mund të jeni shumë të kujdesshëm për atë që shkruani – ndoshta nuk mund t’i merrni bizneset që t’ju paguajnë për postimet në blog për pasionin tuaj për romane ose videolojëra. Por, lajmi i mirë është se kjo është një nga mënyrat më të mira në këtë listë për blogging që në të vërtetë t’ju sigurojë një mënyrë jetese, në vend të disa të hollave . Të punosh si freelancer nuk është për të gjithë, por nëse doni të jetoni si i tillë, mund të jetë një përshtatje e mirë për ju. Filloni të lexoni në marketingun e përmbajtjes dhe të shkoni në punë duke ndërtuar një faqe interneti dhe duke kërkuar klientët tuaj të parë. Ashtu si opsionet e tjera në këtë listë, kjo nuk është një mënyrë e lehtë për të fituar para, por ka më shumë gjasa që të çojë në të ardhura më të mëdha sesa qindarkave që gjeneroni nga reklamat ose nga donacionet.

Nëse shkrimi është ëndrra juaj dhe ju jeni të përgatitur për të vënë në punë, ju mund të fitoni para nëpërmjet blogut tuaj. Por do t’ju duhet pak kohë t’u ndërtuar deri në pikën ku të fitoni të ardhura në qoftë se keni pritshmëri realiste. Mos prisni të ardhura të qëndrueshme brenda natës, por me qasjen dhe strategjinë e duhur, blogging mund të paguajë vërtetë mirë.

Saimira Dako/SCAN Magazine
« Editimi i fundit: 16-06-2020, 18:23:44 nga InfoZ »

Temat e fundit