Apple Computer, Inc.

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Diskutime Apple Computer, Inc. dhe produkteve te saj, si Mac, iPhone, iPad, iTunes etj

akifix
25-05-2012, 18:59:06

Absinthe 2: Qarkulloi Untethered Jailbreak për iOS 5.1.1

Chronic Dev Team, qarkulloi sot Absinthe 2.0, veglën e shumpritur me të cilën mund të bëjmë Untethered Jailbreaknë pajisjet iOS që kanë të instaluara versionin iOS 5.1.1. Lista me pajisjet që mbeshtet është si në vazhdim: iPhone 3Gs iPhone 4 iPhone 4S iPad iPad 2 Wi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Gjumashi, shejtania, dreamm

iPhone 5

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
27-12-2011, 15:19:54

Doli untethered jailbreack për versionin ios 5.0.1

GreenPois0n & redsn0w nxorën Untethered Jailbreak në iOS 5.0.1Pak më parë qarkulloi versioni i ri për GreenPois0n i cili na mundëson të bëjmë Untethered Jailbreak në të gjitha pajisjet që kanë procesorë Apple A4 apo më të vjetër.Bëhe fjalë për  të njëjtat programe që mund të kal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 13:49:42

iPad 3

Krijesa e ardhshme e “Apple”, i shumëprituri iPad3, mund të lancohet në treg më 23 shkurt të vitit të ardhshëm, një ditë para datës kur Steve Jobs do të festonte ditëlindjen e 57-të. Lajmin e bën të ditur Huffington Post, që citon një lajm të publikuar në “Focus Taiwan”, një gazetë e njohur kine...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
27-10-2011, 17:33:54

Jailbreak Community : Kush janë në të vërtetë?

Në përgjithësi ikona që ekziston për një hacker është ajo e një makinerie përpara një ekrani kompiutri. Ndërkohë, megjithëse dikur mund të vlente kjo, realiteti është ndryshe sidomos në rastin e një katigorie të veçantë hackerësh, «jailbreakers-ve», të cilët janë specialista për të «ngacmuar» pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-10-2011, 13:28:52

iPod behet 10 vjec

iPod feston 10 vjetorinËshtë vështirë të besohet, por kanë qenë saktësisht 10 vite qysh prej se iPod i parë është shpalosur në treg, duke ndryshuar përfundimisht industrinë e muzikës. iPod nuk ishte i pari, nuk ishte më i vogli dhe nuk kishte diskun me kapacitetin më të madh, po ai ka lënë prapa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2011, 10:15:01

Error 3200 për kalim në iOS 5

A jeni duke pasur probleme në iPad ose në iPhone për të kaluar në iOS 5? Ju nuk jeni të vetmit.Problemi më kryesues kur bëhet kalimi në iOS 5 është “Error 3200”. Përfaqësuesit nga Apple janë duke iu thënë shumë përdoruesve që me këtë problem janë duke u marrë dhe shtoi që përdoruesi nuk mund të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
12-10-2011, 23:49:55

Apple lansoi iOS 5!

Pak më parëApple qarkulloi versioni e shumë-pritur të iOS. iOS 5 vjen me më tepër se 200 mundësi të reja dhe karakteristika nga ato mund të dallojmëiMessages,Notification Center,Newsstand, apo trupëzimin e Twitter, Reminders,Photo Stream dhe shumë të tjera. Siç e dimë,Apple që në Qer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
10-10-2011, 00:06:33

Si u vëndos simboli i Apple “molla e kafshuar”?

Frymëzimi i simbolit të kompoanisë Apple është për nder të një shkencëtari që ka jetuar në Luftën e dytë Botërore.Historitë që janë munduar të shpjegojnë  se si themeluesit e Apple u frymëzuan për simbolin “e molles së kafshuar” janë të shumta. Por ajo më e bindëshmja i ka rrënjët në Luften e dy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
08-10-2011, 21:17:59

Sony po përpiqet të marrë të drejtat për filmin me bjografin e Steve Jobs

Sony Pictures është shumë afër kontrates për të drejtat e filmit me bjografinë e Steve Jobs. Kontrata që po përpiqet të mbyll Sony fillon nga $1milion deri në $3 milion dhe Mark Gordon do të ketë realizimin e filmit.Libri me titull Steve Jobs nga Walter Isaacson fillimisht ishte për të qarkullua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
03-10-2011, 17:11:28

Apple nxjerr iPhone 4S, për ata që nuk janë të pasur

Kompania Apple po përgatitet të prezantojë modelin e ri iPhone 4S. Ky model iPhone do të prezantohet për publikun në 4 tetor, në momentin kur do të prezantohet edhe iPhone5. Modeli i iPhone 4S në pamje të parë duket si iPhone4, por ky model është një iPhone4 më i lirë dhe mund të blihet nga të g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
27-09-2011, 18:01:16

Apple shpalli zyrtarisht event-in për iPhone 5 me 4 Tetor!

Më në fund lajmi zyrtarisht!!! Me një listë me shpallje dhe duke përdorur ikonat e iOS,Apple dërgoi pak më parë ftesa për prezantimin e iPhonit të ri të marten e ardhshme me 4 Tetor në godinen e sajë në Cupertino.

akifix
25-09-2011, 22:47:11

Google: 2/3 e kërkimeve bëhen nga pajisjet iOS !

Ish FTC dhe punonjëse zyrtare e Google, Suzanne Michel dëshmoi kohët e fundit në komisionin gjykues tësenatit që,që të tre makinerit e kërkimit doduhet të ofrojnë një ofertë për Apple që të bëhet njëra prej tyre makineria e sugjeruar kërkimit në iOS.Gjatë dëshmisë, theksoi që 2/3 nga të gjitha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
24-09-2011, 23:31:17

Qarkulloi Wordpress 2.9 për iOS!

WordPress për iOS doli në versionin 2.9 me shumë të reja dhe përmirësime në funksionin e aplikacionit.Konkretisht, është shtuar Feature-Rich Content Editor ku lejon modifikimin e lehtë të tekstit (format, bullets, links, etj). Gjithashtu, ekziston edhe mundësia për Full Screen Editing për t’u sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2011, 12:12:32

iPhone 5 vjen në 4 tetor

Sipas “All Things D.A”, në datë 4 tetor Apple do të nxjerrë iPhone 5, pak më vonë nga se pritej. Sipas zërave, Apple do të mbajë një konferencë në datë 4 tetor për lëshimin e iPhone 5. I njëjti burim konfirmon mungesën e Steve Jobs, në vend të tij do të debutoj Tim Cock, administratori i ri i Ap...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
20-09-2011, 14:40:26

Apple mund të nxjerrë iPod HD

Pavarësisht se është folur vazhdimisht për nxjerrjen në treg të një modeli të ri iPad, Apple duket se nuk do të bëjë këtë deri në fund të këtij viti. Gjiganti i teknologjisë duket se nuk po i merr me ngut gjërat pasi ajo nuk ndien konkurrent dhe nuk e ndien të nevojshme nxjerrjen e brezit të tre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SocialNetwork
20-09-2011, 14:35:41

Shpërthejnë kërkesat për iPhone 5

Kërkesat për iPhone 5 kanë arritur në nivele stratosferike. Në pritje të daljes së iPhone 5 në tetor të këtij viti, në një kohë që askush nuk e di se si do të jetë ai, kërkesat për blerjen e tij janë të paprecedent. Cdo dalje e re e iPhone është paraprirë nga një lum kërkesash nga persona që dës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
18-09-2011, 00:00:09

Pesë bootrom exploits të reja u gjetën në procesor të Apple A5!

Para pak @p0sixninja i Chronic Dev Team publikoi në MyGreatFest që ekzistojnë 5 bootrom exploits të reja që janë gjetur në procesor të Apple A5 i cili është përdorur deri tani në iPad 2 dhe presim të përdoret edhe në iphonin e ri.Pesë exploits janë mjaftë mirë për të qarkulluar direkt  jailbreak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
16-09-2011, 19:10:04

Jailbreak iOS: i0n1c publikoi iOS Kernel Exploitation!

Stefan Esser, i njohur në skenen e jailbreak-ut edhe si i0n1c, të cilin kemi njohur në exploit që qarkulloi për jailbreak-un e  iOS para pak kohe. Këto  ditë krijoi një pdf me 97 faqe ku brënda shpjegon me hollësi si arriti të bëjë jailbreak sistemin e Apple duke filluar nga pirina.Nëse ju inter...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
31-08-2011, 00:21:12

Comex flet për kontraten e tij me Apple dhe sa ka ndihmuar botën e jailbreak!

Pak ditë më parë  publikuam që Nicholas Allegra, i njohur edhe si Comex dhe krijuesi i  JailbreakMe, por edhe një nga  anëtarët më të njohur të  botës së jailbreak-ut, që pranoi oferten që i ishte bërë.Të gjitha këto me të drejtë lindin një sëri pyetjesh për të ardhmen e skenes së jailbreak-ut d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 23:19:19

Kështu Steve Jobs krijoi të ardhmen

Një kafshim molle në garazhd. Kështu Steve Jobs krijoi të ardhmenBEPPE SEVERGNINISi mund ta njohësh një gjeni? Cili është kufiri mes një sipërmarrësi dhe një revolucionari, mes një prodhuesi objektesh dhe një projektuesi të të ardhmes? Ndoshta ndodh kur industria krijon një kulturë, një produkt ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
25-08-2011, 18:04:09

Tim Cook: Apple nuk ka për të ndryshuar!

Mbas dorëheqjes së Steve Jobs nga detyra e CEO në Apple, Ars Technica kanë dorë një kopje të re të një email-i të brëndshëm i cili u dërgua sot  në mëngjes nga CEO i ri i Apple,  Tim Cook, drejt të gjithë punonjësvë.Në këtë mail Tim Cook thekson që Apple nuk ka për të ndryshuar dhe që  frymëzime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
23-08-2011, 00:24:10

iOS 5: Mundësi lajmërimi në rast tërmeti!

Sipas një antari të 9to5Mac,  iOS 5 përmban një shërbim i cili lajmëron banuesit e Japonisë në rast se do të bjerë tërmet. Shërbimi i ri lidhet me qendren sizmologjike të Japonisë dhe bën të njëjten gjë që bëjnë edhe shumë aplikacione të tjera në AppStore. Mbas tërmetit tragjik që ra sivjet në J...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


akifix
18-08-2011, 23:47:11

iPhone 5: Para-porositjet me 30 Shtator. Qarkullimi i tij me 7 Tetor!

Kemi dëgjuar nga burime të ndryshme që Apple ka plane për të filluar shtitjen eiPhonit të ri me 7 Tetor, si një nga të parët site TiPB.iPhone 5: Para-porositjet me 30 Shtator. Qarkullimi i tij me 7 Tetor!PostDateIcon Gusht 16th, 2011 | PostAuthorIcon Author: iphonealb | PostEditIcon EditKemi d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 12:23:06

Apple më e pasur se sa qeveria amerikane

Sipas raportit nga Financial Post, ndërmarrja Apple është më e pasur se sa qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Derisa qeveria lufton për ta mbuluar borxhin, bilanci operativ në Uashington është 73.768 miliardë dollarë amerikanë dhe po shënon rënie.Ndërsa Apple ka 75.876 miliardë dollarë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 23:36:41

Thashethemet më të reja rreth produkteve me “mollën e kafshuar”

Sigurisht përdoruesit e produkteve të Apple, sa vijnë e rriten në trevat shqiptare dhe shpesh po hasim në pyetje rreth asaj se çfarë do të na sjellë në skenë Apple me produktet e radhës.Sipas të gjitha gjasave edhe pse vera na doli këtë vit mjaft e nxehtë, vjeshta duket se nuk do t ‘i ketë punët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 15:12:53

Apple do të hapë dyqanin më të madh në një terminal

Kompania Apple ka njoftuar se do të hapë dyqanin e tij më të madh në “Grand Central Terminal” në Nju Jork.Lajmi është konfirmuar nga zëdhënsi i Apple, Nick Leahy, i cili ka deklaruar se ky vendim është marrë nga bordi drejtues për shkak se në Manhattan, Apple ka klientët e tij më besnikë.Ky dyqa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
26-07-2011, 19:02:15

AT&T po përgaditet për qarkullimin e iPhone 5

Saiti BGR thekson që AT&T ka filluar projektet për qarkullimintelefonit të ri të Apple.Sipas BGR,AT&T ka filluar të informojë personelin e kompoanisë dhe punëtorët e dyqaneve, që duhet të plotësojnë pjesen e seminareve.AT&T kërkon që punonjësit të mbarojnë me njohurinëme produktet e reja n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-07-2011, 09:49:38

Universiteti Apple

Një artikull i postuar së fundi zbuloi Universitetin Apple – një universitet i tërë, i cili ishte krijuar në vitin 2008, i mëson punëtorët e ndërmarrjes Apple, të cilët, me sa duket, mund të mësojnë për t’i bërë gjërat e duhura, si për shembull për vendimet që do të ndërmerrte Steve Jobs në një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2011, 21:16:48

iPad gjeneron 1% të trafikut botëror në web

Sipas analizave më të fundit të publikuara prej NetMarketShare, Apple iPad është përgjegjës për 1% të trafikut të internetit anembanë botës.Duke shikuar raportet e mëhershme, pjesëmarrja e iPad në trafikun e webit ishte duke përjetuar një rritje të qëndrueshme prej rreth 10%. Dhe duke shikuar pj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-06-2011, 10:05:56

iPhone 5, ekran “qoshëm-qoshe”

SpeechTrans TM, një zhvillues i aplikacioneve me njohje të zërit për kompaninë Nuance, ka postuar fotografime të një aplikacioni që siç duket po punon në atë që pritet të jetë iPhone i radhës me ekran qoshem-qoshe.9toMac ka kapur këto imazhe të SpeechTrans Ultimate Powered by Nuance në iTunes St...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 00:36:05

MacBook 2020

Tommaso Gecchelin ka ndërtuar MacBook 2020, një koncept i një llaptopi që ka mundësi për të ndryshuar formën nga metali në plastikë. Ky është një kompjuter protativ që është i hollë sa një letër, madje më i hollë se MacBook Air.Mac Book 2020 vjen me një bateri që nuk harxhohet, falë një shtrese ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 00:52:25

Mac OS X Lion

Apple së fundi ka lëshuar Mac OS X Lion, i cili lloj vjen si një pasardhës i Mac OS Snow Leopard. Përdoruesit e Mac Snow Leopard do të jenë në gjendje që të shkarkojnë llojin Lion duke përdorur dyqanin Mac Store, në muajin korrik. Nuk ka nevojë që të blihet një disk për ta bërë instalimin – vetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
02-06-2011, 23:40:49

Thirrje dhe SMS me iPad!

Kur qarkulloi në fillim iPad-i, shumë ishin ata që nuk donin t’a blinin sepse nuk kishte mundësinë të bënte telefonata dhe të dërgonteSMS, ndërsa të tjerë sigurisht e quajtën iPod touch i madh. Tani me këtë tweak të ri gjërat mund të ndryshojnëGrupi mbrapa këtij tweak-u ka publikuar një video ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-05-2011, 15:25:42

Apple arrin në 500,000 aplikacione për iOS

Edhe një tjetër arritje e ndërmarrjes Apple në botën e smartphone-ëve dhe tabletave: ndërmarrja ka lajmëruar që ka arritur t’i ketë gjysmë milione aplikacione për platformën iOS.Apple nuk e ka lajmëruar zyrtarisht këtë gjë dhe numri i aplikacioneve që mund të shkarkoni është më i ulët se gjysmë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 15:46:16

iKeyboard – Një tastierë virtuale për iPad-in tuaj

Mangësia më e madhe e kompjuterëve tableta, si iPad i prodhuesit Apple, është kufizimi i mundësisë për të shkruar në tastierën e vet virtuale. Fatmirësisht, Kickstarter Cliff Thier ka dizajnuar një prodhim të shkëlqyer për t’i dhënë zgjidhje kësaj çështjeje – iKeyboard.Në shikim të parë, ju mund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
17-05-2011, 23:59:04

Përdorimi i iPhone si Scanner!

PatentlyApple publikoi të rejat mbi patentën e re me emrin Noteworthy, e cila transferon iPhonin në scanner. Ky aplikacion do të përfshihet në mundësit e reja të cilat do shikojmë në iOS 5.Sipas disa pikpamjeve të ndryshme që qarkullojnë, bëhet fjalë për një aplikacion OCR i cili do të trupëzohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

akifix
17-05-2011, 23:37:04

Sigurim biometrik për iPhone!

Vegla e për për identifikimin e fytyrës vjen së shpejti për iPhone me emrin RecognizeMe. Bëhet fjalë për një tweak të ri ku do mund t’a përdorim (nëse kemi bëre jailbreak) për të hapur telefonin nëse e kemi kyçur me ndonjë kodë.Ky tweak i ri do të qarkullojë së shpejti në Cydia....

akifix
16-05-2011, 23:50:21

Hapni dyert me iPhone!

Një hap më afër nga shtëpia e së ardhmes deshiron të na çojë Lockitron, duke automatizuar hapjen e dyerve me përdorimin smartphone dhe të internetit.Aplikacioni Lockitron dërgon një mesazhë në serverin e kompanisë dhe që aty vjen komanda përkatëse në një pajisje të vogël të cilen e kemi lidhur n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe