Apple Thread - Apple Computer, Inc.

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Apple Thread

· 3 · 473

Apple Thread

· 3 · 473

 • Postime: 27274
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 10-08-2011, 00:54:30
  Apple kalon Exxon në vlerë  Apple ka kaluar Exxon Mobil si kompania më me vlerë në SHBA. Të martën aksionet e Apple inc. fituan 3.4%, që e coi vlerën në 365.10 dollar. Shitjet e iPhone dhe iPad e cuan vlerën e tregut në 338 miliard dollar.

  Aksionet e Exxon Mobil Corp. këmbehen me 69.23 dollar, me një rënie prej 1.4%, e cila i jep kompanisë një vlerë tregu prej 337 miliard.

  Exxon, që në vitin 2008 vendosi rekord në rritjen e tre mujorit të parë, ka një rritje të limituar nga cmimet e naftës dhe zbulimin e rezervave të reja.

  Në kontrast Apple ka një rritje të limituar vetëm inovacionit teknologjik. Investitorët presin ti rritet vlera, derisa plotëson shijet e njerëzve. Pra investitorët kanë vënë shpresën te rritja e Apple edhe pse tani bënë më pak fitime se Exxon.

  Në tre mujorin e fundit, Apple pati një rritje të fortë nga shitja e iPad dhe iPhone, gjë që e rriti fitimin neto të kompanisë nga 7.32 miliard në 28.6 miliard dollar, më një rritje prej 82%.

  Exxon Mobil pati një rritje prej 41% në tre mujorin e dytë, që i coi fitimet në 10.68 miliard.

  (a.h/BalkanWeb)

  • Postime: 27274
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 10-08-2011, 02:44:30
  Apple iMac me 1,000 dollarë?

  Çmimet e kompanisë Apple për kompjuterin e saj iMac fillojnë prej 1,199 dollarë, dhe me këtë një përdorues merr një model të tillë, i cili posedon ekran me diagonale prej 21.5 inç, procesor katër-bërthamor Intel i5, si dhe 4GB RAM memorie.
  Tani, sipas një raporti të fundit thuhet se Apple do të lansojë një model të ri të iMac i cili i dedikohet tregut të edukimit, dhe i cili do të kushtojë jo më shumë se 1,000 dollarë.

  iMac i ri me çmimin e zbritur do të vijë me ekran me diagonale prej 21.5 inç, procesor dy-bërthamor dhe 2GB RAM, si dhe hard-disk me 250GB. Grafika e këtij modeli thuhet se do të jetë AMD Radeon HD 6570M me 256RAM.

  Modeli i ri i iMac do ta ketë këtë çmim edhe me shitjet me pakicë, ndërsa i njëjti thuhet se do të dal në treg në ditët e fundit të këtij muaji. / Telegrafi / 

  • Postime: 27274
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #2 ne: 10-08-2011, 02:44:44
  Apple nxjer iCloud për testim

  Sikurse kishte njoftuar, kompania Apple ka nxjerrë në qarkullim shërbimin iCloud, por këtë rradhë për testim, përpara lançimit final në vjeshtë të këtij viti.
  Kushdo që dëshiron të provojë këtë arkivë virtuale që Apple ofron në internet, mjafton të kliojë në adresën www.icloud.com. Në këtë hapësirë, ju keni të drejtë të shfrytëzoni deri në 5 GB. Për rata që doshirojnë më shumë arkive duhet të paguajnë para, rreth 20 $ në vit për 10 GB të tjera, ose 100 $ në vit për 50 GB.

  Në këtë arkivë virtuale ju mund të ruani, foto, video, këngë apo materialet tuaja personale. Një ndër anët më positive të kësaj arkive, sipas ekspertëve, është fakti se aksesi në këtë arkivë mund të kryhet nga çdo lloj pajisje me internet. /Telegrafi/

  Temat e fundit