Dua te nderroj sistemin operativ nga Vista ne Apple OS - Apple Computer, Inc.

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dua te nderroj sistemin operativ nga Vista ne Apple OS

· 9 · 2048

Dua te nderroj sistemin operativ nga Vista ne Apple OS

· 9 · 2048

 • Postime: 10
 • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  ne: 23-03-2008, 15:19:38
  Përshëndetje unë kisha një pyetje kam sistem vista me parametra mesatarish te mirë po dua ta kthej ne apple se kam dëgjuar se apple është shumë me i mirë për graphic dhe me nevojitet meqë merem me atë pune kush sistem është i pershtateshem dhe si mund ta instaloj.
  faleminderit
  « Editimi i fundit: 23-03-2008, 18:31:20 nga M A X »

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 23-03-2008, 18:32:59
  Me sa di une duhet te kesh edhe kompjutera qe i pershtaten sistemeve operative te Apple, sepse jo cdo kompjuter ben per ate pune. Shiko me pare nese kompjuteri qe ke suporton Apple OS apo jo dhe pastaj gjej ndonje vend ku mund ta shkarkosh sistemin perkates per ta instaluar ne kompjuterin tend.

  • Postime: 10
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #2 ne: 28-03-2008, 02:42:32
  thanks
 • i identifikuar

  #3 ne: 12-05-2008, 16:33:51
  Normalisht nuk mundesh te instalosh OsX ne PC me DVD origjinale te apple, por me një "Patched dvd ISO " mundesh. Duke e thënë këtë, duhet të kesh parasysh qe duhet te ndjekesh me perpikmeri disa rregulla !
  Por, para se ta instalosh duhet të kesh parasysh qe PC jote duhet te plotesoj disa kushte minimale, dhe jo te gjith "hardware" ne pc mund te punoj. Unë e kam pruvuar njëherë dhe zëri nuk punonte ( Dell XPS-m1710 ) Po ta kishe mundësinë gjej një iMAC G5, punon shumë mirë me Leopard.
  Shiko te http://forum.insanelymac.com/index.php?showforum=136. Ky forum është i dedikuar vetëm për OsX ne x86 hardware !

  Paç fat
  « Editimi i fundit: 15-05-2008, 09:46:27 nga M A X »

  • Postime: 40
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #4 ne: 22-07-2008, 13:55:16
  Duke qene macfan une ste keshilloj te mundohesh fare te instalosh osx ne nje notebook por te blesh nje macbook ose nje version te apple me te vjeter. Pasi sistemi os x nuk eshte bere per nje qenie inferiore si notebook apo pc. :D edhe sikur ta instalosh {nje mundesi ne nje mije} nuk do te jete kurre si ne ate normal, madje edhe me ane te wmware {virtual machine} ecen me shpejt eheheehh...edhe i vetmi instalim i mac os x ne notebook eshte i mundur vetem me mac os x 10.3 “Panther”
  gje e kaluar kohes qe prej 10 vitesh...
  Versioni i fundit 10.53 Leopard eshte i pavdekshem dhe nuk mund te varroset ne nje pc normal  :D

  Mac os x vetemper Apple!
  Mac os x nuk e ul veten qe te behet i instalueshem per makina inferiore sikurse notebook dhe pc     ^o)

  Ps. sa per te korigjuar Vista-software dhe Apple-hardware nuk mund te kthesh nje soft ne hard lol:  :P

  • Postime: 3
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #5 ne: 28-07-2008, 13:17:37
  Ne shume forume Warez eshte perhapur nje kopje "Patched DVD Mac OS X Leopard 10.5"
  Nese kjo DVD vertete punon ne moment sdi tju them une dje e shkarkova nga java tjeter ndoshta e bej nje prove ta ve ne PC.
  Ata te cile pretendojne se bene Patchin thone se Motherbordi duhet te jete Intel ose AMD, dhe duhet te  supportoje sse2, sse3.
  Te shohim se cdo te ndodhe kur ta provoj per ta instaluar.

  • Postime: 1116
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #6 ne: 01-11-2010, 00:53:25
  Ne shume forume Warez eshte perhapur nje kopje "Patched DVD Mac OS X Leopard 10.5"
  Nese kjo DVD vertete punon ne moment sdi tju them une dje e shkarkova nga java tjeter ndoshta e bej nje prove ta ve ne PC.
  Ata te cile pretendojne se bene Patchin thone se Motherbordi duhet te jete Intel ose AMD, dhe duhet te  supportoje sse2, sse3.
  Te shohim se cdo te ndodhe kur ta provoj per ta instaluar.

  kane kaluar mese 2 vjete edhe pergjigje sna ke kthyer  hmmmmm:
  Edhe una da ta provoje njehere ate MAC se shume na e kane mburrur por kam mese 1 vite qe po kerkoje forume edhe manuale per instalim edhe asnje ndihem nga askush, nese nuk e dini se si instalohet si mund te thoni se eshte i mire?  :P
  Ka vertete ndonje persone qe ti japi nje zgjidhje kesaj teme se shume kerkojne nje pergjigje te shpejte edhe te saket.

  • Postime: 1436
  • Karma: +13/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #7 ne: 01-11-2010, 01:14:58
  kane kaluar mese 2 vjete edhe pergjigje sna ke kthyer  hmmmmm:
  Edhe una da ta provoje njehere ate MAC se shume na e kane mburrur por kam mese 1 vite qe po kerkoje forume edhe manuale per instalim edhe asnje ndihem nga askush, nese nuk e dini se si instalohet si mund te thoni se eshte i mire?  :P
  Ka vertete ndonje persone qe ti japi nje zgjidhje kesaj teme se shume kerkojne nje pergjigje te shpejte edhe te saket.

  Perdor kete Snow Transformation Pack 1.0 | 31 MB
  ja rezultati :D

  • Postime: 3239
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #8 ne: 01-11-2010, 23:04:48
  Ka disa Versione qe punojn, por po te theme qe nuk ben pune.

  E kam provuar une vetem dhe nuk punon ashtu si duhet, ka shume probleme teknike ne pjesen e hardware dhe ne pjesen e software. KEshtu qe do jete mire nje PC te Apple dhe je ne rregulle :)

  KAlofsh mire.
  Gjumashi!

  Temat e fundit