Trojani për Mac sulmon sërish - Apple Computer, Inc.

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Trojani për Mac sulmon sërish

· 1 · 513

Trojani për Mac sulmon sërish

· 1 · 513

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 27-01-2009, 01:11:32
  Mysafiri i padëshiruar në kompjuterët Mac, trojani i quajtur OSX.Trojan.iService s.B, është kthyer më i rrezikshëm se më herët.

  Pas paraqitjes së parë të këtij aplikacioni dashakeq me të cilin përdoruesit më së lehti mund të infektohen gjatë shkarkimit të softuerëve piratë (konkretisht, paketës së programeve iLife), janë shfaqur arnimet dhe format e tjera të mbrojtjes të cilat, për fat të keq, nuk e kanë zgjidhur problemin.

  Në fakt, trojani i njëjtë tani është paraqitur në versionet pirate të Photoshop-it, dhe atë në version të përpunuar i cili anashkalon arnimet e bëra gjatë javës së kaluar.

  Duket se edhe përdoruesit e sistemit operativ Mac duhet të shtrëngojnë dhëmbët dhe të fillojnë që rregullisht të instalojnë rregullisht mbrojtje shtesë kundër viruseve në kompjuterët e tyre.

  www.apple.com

  http://www.telegrafi.com/?id=8&a=977

  Temat e fundit