Celulari, zbulohet kodi qe deshifron bisedat - Mobile | Apps

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Celulari, zbulohet kodi qe deshifron bisedat

Celulari, zbulohet kodi qe deshifron bisedat

· 1 · 803

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 29-12-2009, 15:26:44
je informaticien gjerman ka publikuar detajet e nje kodi sekret te perdorur per te mbrojtur bisedat telefonike te me shume se 4 bilione perdoruesve te celulareve.

Karsten Nohl, ne bashkepunim me eksperte te tjere, ka kaluar 5 muajt e fundit duke gjurmuar alegoritmin e perdorur per te koduar telefonatat permes teknologjise GSM.

Zbulimi mund t’i lejoje kujtdo, perfshire krimineleve, qe te pergjojne biseda telefonike private.

Nohl deklaroi ne Kongresin e Komunikimit ne Berlun se puna e tij tregon se siguria e ofruar nga GSM eshte e papershtatshme.

“Ne po perpiqemi te informojme njerezit per kete pike te dobet. Ne shpresojme te krijojme me shume presion dhe te bindim perdoruesit e telefonit qe te kerkojne kodifikim me te mire”, ka deklaruar Nohl.

Shoqata e teknologjise GSM, e cila projektoi alegoritmin dhe parashikon zhvillimin e standartit te saj, ka deklaruar se puna e zotit Nohl mund te jete teresisht ilegale.

Por shkencetari ka theksuar se eshte keshilluar me shume avokate para se te publikonte rezultatet e kerkimit te tij. /top Channel/

Temat e fundit