Galaxy Nexus - Mobile | Apps

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Galaxy Nexus

Galaxy Nexus

· 4 · 757

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-10-2011, 09:47:19

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-10-2011, 09:48:46

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 20-10-2011, 12:00:10
Telefoni i ri i Google

Gjatë një eventi në Hong Kong, Google dhe Samsung kanë prezantuar Galaxy Nexus, smartphone-in e tyre të ri. Telefoni, është i pari që përdor Android 4.0, për të pasionuarit – “Ice Cream Sandëich” (ICS), versioni i fundit i sistemit operativ për celularë i projektuar nga Google dhe i destinuar të sfidojë iOS të Apple.

Galaxy Nexus
Falë bashkëpunimit me ekipin që merret me Android, Samsung thotë se ka projektuar një telefon që i përshtatet më së miri sistemit të ri operativ. Ajo që shumë programues në Google kanë kërkuar prej kohësh, një përshtatje më e mirë e hard-ëare me sistemin e tyre operativ.

Gjatë prezantimit, Samsung ka konfirmuar përqendrimin mbi katër aspekte fondamentale te Galaxy Nexus: Shpejtësi, ekran, dizajn dhe sistemin operativ. Shpejtësia vjen nga mundësia për tu lidhur me rrjetet celulare të gjeneracionit të fundit (LTE) për një transmetim më të shpejtë të informacioneve dhe nga një procesor më i fuqishëm, prej 1.2 Ghz. Ekrani ka një rezolucion prej 1280x720 pixel dhe mund të riprodhojë video me definicion të lartë. Telefoni ka një dizajn lehtësisht të lugët dhe është i trashë 8.84 milimetër.Android – Ice Cream Sanduich
Risia më e rëndësishme është Ice Cream Sanduich. Versioni i ri i sistemit operativ nis nga eksperiencat e fundit me Honeycomb, versioni i Android për tablet, për të pastruar grafikën dhe për ta bërë më esencial. ICS u krijua për të habitur dhe tërheq përdoruesit, duke ofruar një ambient më mikpritës.

Thjeshtësia grafike reflektohet edhe në atë të përdorimit. Për të zhbllokuar smartphone-in, për shembull, ka një funksion që lejon të përdorësh pamjen e fytyrës si celës. Mjafton të fokusohet dhe të presësh sa të njiheni nga sistemi për të zhbllokuar telefonin.

Tastiera virtuale është përmirësuar dhe sistemi për të kryer “copy-paste” është thjeshtësuar. Risi tjetër është njohja zanore: Tashmë është e menjëhershme dhe lejon të shohësh fjalët tek duken në kohë reale kur i diktohen telefonit. Aplikacioni për të kryer fotografi është ndryshuar dhe përfshin funksionalitete të reja.

(a.h/BalkanWeb)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 14-11-2011, 12:48:47
Galaxy Nexus, shtyhet për në dhjetor

Pas një shpalosjeje të fuqishme para audiencës së interesuar në proudktin më të ri me Ice Cream Sandwich, duket se debutimi I Galaxy Nexus do të ndodh me 2 dhjetor.
Sipas disa të dhënave të publikuara së fundi në internet, data e paraqitjes së Galaxy Nexus është zëvendësuar prej 17 nëntorit në datën 2 dhjetor. Samsung Galaxy Nexus do të jetë gjithashtu edhe telefoni I parë që do të ketë Android 4.0 Ice Cream Sandwich, që nënkupton një vonesë dy javëshe para se fansat e Google të kenë rastin të luajn me këtë platform.

Samsung Galaxy Nexus është paraqitur me një event special në Hong Kong në tetor, duke përmbajtur një ekran 4.65 inç SuperAMOLED, mundësi për incizim në 1080p dhe kamerë 5 megapikselëshe. Duke pasur parasysh veçoritë e telefonit dh veçoritë e Ice Cream Sandwich, duket se ky do të jetë telefoni I parë që do të shfaq disa prej gjërave si, Face Unlock.

Edhe Amazon edhe Expansys kanë ndryshuar datën e paraqitjes së Galaxy Nexus prej nëntorit në dhjetor, edhe pse shitësit online si The Carphone Warehouse dhe Phone 4U janë ende duke premtuar një paraqitje gjatë këtij muaji. /pcworldalbanian

Temat e fundit