GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA - Mobile | Apps

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA

GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA

· 1 · 777

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-08-2008, 02:06:15
GSM (Global System for Mobile Communications)
GSM është standardi ndërkombëtarë për komunikim digjital mobil. Përdoret në shumë shtete dhe dedikohet për tranmision të zërit. GSM gjithnjë e më shumë përparohet me teknologji të re për bartjen e të dhënave. Rrjeti 900 Mhz, është si një standard i telefonisë mobile në botë.GPRS (General Packet Radio Services)
Mundëson bartje të shpejtë të dhënave nëpërmjet GSM rrjetit dhe shpesh konsiderohet si gjenerata 2.5 e telefonisë mobile. GPRS mundëson shpejtësi për t'u lidhur me WAP ose Internet.


EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution)
EDGE paraqet GSM rrjetin të përparuar duke ofruar shpejtësi më të madhe në transmisionin e të dhënave, përdorim të aplikacioneve të reja dhe kapacitet më të madh për përdoruesit.UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)
UMTS është teknologjia e gjeneratës së tretë. Në raport me GSM rrjetin, UMST mundëson edhe video thirrje. Bartja e të dhënave bëhet me shpejtësi prej 384 kb/s për download dhe 64 km/s për upload.HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access)
HSDPA është protokol komunikacioni në UMTS rrjetet i cili ofron shpejtësi edhe më të madhe, më shumë kapacitet me vonesa të zvogluara. Në Download shkon deri 1.8 Mb/s kurse upload deri 384 Kb/s.

http://forum.pcworldalbanian.com/index.php?PHPSESSID=1eaa94d445e8c9f15fca92fa9a5a6a42&topic=16.msg1177;topicseen#msg1177

Temat e fundit