iPhone më i shituri në Japoni - Mobile | Apps

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

iPhone më i shituri në Japoni

iPhone më i shituri në Japoni

· 1 · 507

  • Postime: 12100
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer

ne: 16-05-2012, 13:45:23
JAPONI- Sipas rezultateve të hulumtimit të kryer nga MM Research, iPhone gjatë vitit të kaluar ishte smartphone më i shitur në Japoni. Gjatë vitit të kaluar Apple shiti 7.25 milion ekzemplarë në tregun japonez duke zënë 30% të mbarë tregut.

Gjithashtu, edhe në tregun e përgjithshëm të celularëve Apple arriti rezultate për tu respektuar, duke pushtuar 17% të tij. Nga ana tjetër, edhe pse iPhone ishte pajisja më e shitur indivituale, iOS nuk ishte platforma më e popullarizuar. Android kështu pushtoi madje 69% të tregut japonez, ndërsa iOS pjesën e mbetur të tij.

Këto dy platforma përbënin 99% të mbarë shitjes së smartphoneve në Japoni gjatë vitit të kaluar.

Në Japoni krejtësisht janë shitur 42.7 milion celularë gjatë vitit të kaluar, që është për 13.5% më mirë se një vit më herët. Nga kjo shifër, 24.2 milion ishin smartphone.
(ma.ar/tg/BalkanWeb)

Temat e fundit