Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit - Mobile | Apps

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit

Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit

· 1 · 531

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-02-2009, 20:23:13
Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit

Kongresi i sivjetmë GSMA “Mobile World Congress” nuk është i dedikuar ekskluzivisht për paraqitjen e pajisjeve të reja dhe shtojcave të ndryshme për pajisje mobile, por edhe për paraqitjen e teknologjive dhe bashkëpunimeve të reja. Në vazhdën e risive kemi zgjedhur një lajm i cili do t’i gëzoj pronarët e telefonave celularë.

Prodhuesit LG, Motorola, Nokia, Qualcomm, Samsung, Sony Ericsson dhe operatorët e tjerë të telefonisë mbile 3 Group, AT&T, KTF, Mobilkom Austria, Orange, Telecom Italia, Telefónica, Telenor, Telstra, T-Mobile e Vodafone në panairin MWC janë pajtuar për detajet e iniciativës sipas së cilës do të duhej të standardizohej mënyra e mbushjes së celularëve të prodhuesve të ndryshëm. Si standard i përbashkët është zgjedhur Micro USB.

Sipas paralajmërimeve, mbushësit e parë dhe pajisjet të cilat mbushen ekskluzivisht në këtë mënyrë do të duhej të paraqiteshin qysh këtë vit, derisa transicioni i plotë në standardin e ri do të duhej të zhvillohet deri në vitin 2012.

www.gsmworld.com

http://www.telegrafi.com/?id=8&a=1040

Temat e fundit