Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje arkeologjine.

Pergjigje nga: olti, M A X

Daorsoni - qyteti ilir në Bosnje

M A X
16-02-2021, 23:57:27
 
muret qytet ilir bosnje.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

M A X
29-09-2019, 23:21:18
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


erlehta
04-05-2012, 23:30:18

Ekspedita arkeologjike shqiptaro-franceze, nis misioni i fundit

 Ditet e fundit ka nisur në Durrës veprimtaria e misionit arkeologjik shqiptaro-francez, i cili për të dhjetin vit radhazi do të punojë për kompletimin e studimeve mbi zbulimet e vitit 1970-1971 në kodrën e Dautes, në perëndim të qytetit antik. Prof. Fatos Tartari, bashkëdrejtor i këtij misioni,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2012, 17:02:06

Monumentet arkeologjike në një katalog dixhital

 Monumentet arkeologjike në vend, brënda këtij viti, pritet të përfshihen në një katalogim dixhital, puna për të cilin ka nisur pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës.Faqja dixhitale do të përfshijë rreth 1200 monumente kulture të kategorisë së parë me një numër shumë të madh fotografisht, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2011, 16:35:09

Shkodër, zbulohet objekti 200 vjeçar

Ura Kërcile, objekti 200 vjeçar, i zbuluar në Shkodër gjatë punimeve për ndërtimin e unazës së qytetit, mbetet në pritje të ndërhyrjes së strukturave të Monumenteve të Kuturës. Në hyrje të qytetit të Shkodrës, rreth një kilometër larg Urës së Bunës, një objekt 200- vjeçar ka dalë në dritë gjatë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
28-09-2011, 16:08:16

Durrës, nis ekspedita shqiptaro-gjermane në amfiteatrin antik

Durrës, nis ekspedita shqiptaro-gjermane në amfiteatrin antikNë amfiteatrin antik të Durrësit ka nisur këto ditë punimet një ekspeditë shqiptaro-gjermane.Drejtori i drejtorisë rajonale të monumenteve, Ermion Arapi, tha se projekti shqiptaro-gjerman drejtohet nga dr. Eduard Shehi, i Institutit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
07-09-2011, 16:06:54

Si janë zhdukur civilizimet e lashta

Ashtu si zhdukja e shumë specieve gjallesash, historia ka përjetuar gjatë kursit të saj zhdukjen e shumë civilizimeve dhe banorëve të ndryshëm të Tokës. Bota lëviz, ndryshon, zvogëlohet, zhduket dhe sërish krijohetSi janë zhdukur civilizimet e lashtaHarrojeni teorinë e evolucion...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-09-2011, 16:21:02

Nikaia, qyteti i harruar

Nga Ilirjan GjikaKlosi është një ndër vendbanimet e krahinës së Mallakastrës, i cili ngrihet mbi rrënojat e një qyteti antik si Nikaja. Rrënojat e një teatri, stadiumi dhe e një gjimnazi janë dëshmi të qytetërimit që gjallon këtu që nga antikiteti. Në librin e tij “Serbët dhe shqiptarët” histori...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
22-08-2011, 23:08:14

Vlorë, zbulohet anija romake plot me amfora

Vlorë, zbulohet anija romake plot me amfora, tregtonin verën vendaseArkeologë të një ekspeditë shqiptare-amerikane kanë zbuluar në bregdetin nënujor shqiptar një anije romake me rreth 300 vazo vere bosh të ruajtura në gjëndje të mirë. Anija rreth 30-metra e gjatë daton rreth shekullit të 1 para ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 23:38:54

Zbulohet anija 2100-vjeçare

Një anije që besohet se i përket periudhës mes shekullit të dytë dhe të parë para erës sonë është zbulimi më i fundit i ekipit të studiuesve shqiptaro-amerikane. Zbulohet anija 2100-vjeçare - Top Channel Albania - News - Lajme Reliket e saj janë gjendur në perëndim të ishullit të Sazanit, në një thellësi pr
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-08-2011, 01:49:09

Tunelet në epokën e gurit

Tunel nëntokësor Skoci-Turqi në epokën e gurit?Njerëzit në Epokën e Gurit kanë ndërtuar një rrjet të madh tunelesh nëntokësore nga Skocia deri në Turqi, pohon arkeologu gjerman Heinrich Kutch në librin e tij të ri. Kutch theksoi se faktet për ekzistencën e tuneleve janë gjetur në disa lagje neol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 15:17:15

Zbulohet gjurma më e vjetër nga njerëzit e lashtë

Një arkeolog i Universitetit Bristol në Britaninë e Madhe, pretendon se ka gjetur gjurmët më të lashta të zbuluara ndonjëherë në tokë, që datojnë 14 mijë vjet më parë.Sipas arkeologut George Nash, bëhet fjalë për një gërvishtje të bërë nga njerëzit e lashtë, në një prej shpellave në Uellsin perë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:28:55

Punonjës të përkushtuar të shkencës historike-arkeologjike

Punonjës të përkushtuar të shkencës historike-arkeologjikeBashkim KADIUTë shkruajsh për çiftin Hidri është kënaqësi. Zonja Hava e zoti Sali Hidri, gjithmonë na kanë dhënë kënaqësinë e intelektualëve që me veprat e tyre kanë lënë gjurmë në historishkruarjen e qytetit tonë, po aq ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-03-2011, 13:48:48

Tempulli gjigand ne Baalbek është ndërtuar nga ... jashtëtokësorët

Në akropolin e tij, gjatë tre shekujve të ardhshëm, romakët ndërtuan një ansambël monumental tre tempuj, tre oborre, dhe një mur rrethues i ndërtuar prej disa nga gurët më gjigandë realizuar ndonjëherë nga njeriu. Disa turistë besojnë, se ndërtimi mund t'i atribuohet vepra arti ekstra-terrestial...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2011, 15:27:48

Ngrohja globale dëmton pasuritë arkeologjike

Ndryshimet klimatike dëmtojnë pasuritë arkeologjike të cilat kanë qenë të ngrira për mijëra vite- thonë shkencëtarët britanikë.Ekspertët nga Universiteti i Edinburghut pohojnë se mbetjet në ndonjërin nga vendet më të ftohta në tokë bëhen të ekspozuara, pasi që temperatura globale shkakton shkrir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
11-01-2011, 15:24:55

Zbulohet kantina e verës 6 mijë vjeçare

Arkeologët kanë zbuluar një kantinë e prodhimit të verës 6 mijë vjet të vjetër, gjatë gërmimeve të tyre në një zonë antike në Armeninë e jugut. Nëse lajmi do të verifikohet, kjo do të shndërrohet kantinën më e vjetër të gjetur ndonjëherë. Teknologjia që nëpërmejt depërtimit në molekulën e karbon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 11:53:13

Piramida më e vjetër egjiptiane rrezikohet nga shkatërrimi

Piramida më e vjetër në Egjipt, e njohur si Djoser, gjendet para shkatërrimit, pasi që vitin 1992 është dridhur bukur mirë nga tërmeti. Në tentim për ta shpëtuar atë autoritetet egjiptiane dëshirojnë të angazhojnë kompaninë ndërtimore Cintec nga Uellsi Jugor, në Britani të Madhe.Kjo kompani tani...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-11-2010, 16:01:06

Duaraka, qyteti i zbuluar në fund të oqeanit

Vetëm pesë vite më parë, në gusht të vitit 2005, arkeologët indianë gjetën në fund të oqeanit mbetjet e një qyteti antik. Shpjegimet e mbetura në gojëdhënat e hinduve i bënë shkencëtarët...Është një nga legjendat e zakonshme indiane, por që pas vitesh idhujtarie po kthehet në realitet. Bëhet fja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: florjana, Shakur, daniely

Arkitektura e piramidave të Egjiptit

florjana
07-10-2010, 20:55:56
cilat ishin piramidat e egjiptit te lasht
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-09-2010, 23:37:37

Durrës, zbulohet spiranca 2000 vjeçare prej plumbi

DURRËS- Spiranca metalike e një anije antike, më e madhja e këtij lloji e zbuluar në ujrat tona detare deri më sot, është gjetur sot paradite nga disa peshkatarë në gjirin e Durrësit.

Berni
27-08-2010, 08:38:52

Egjipt, zbulohet qyteti antik 3500 vjeçar

KAJRO- Arkeologët zbuluan mbetje nga një qytet antik 3 500 vjeçar në Egjiptin e vjetër, njoftoi Ministria egjiptiane e Kulturës. Ky zbulim u bë nga Universiteti Jeil në oazën Um El-Harga, rreth 200 kilometra në jug të Kajros. Vendi ndodhet në një rajon, ku në të shkuarën kalonin shumë tregtarë d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
20-08-2010, 10:37:15

Zbulim i ri ne Apoloni

Një këmbë e një statuje është gjetur në rrënojat arkeologjike të Apolonisë. Një ekspeditë shqiptaro-franceze pas zbulimit të një busti të ruajtur në gjendje shumë të mirë, brenda pak ditësh ka bërë zbulimin e dytë të rëndësishëm. Këmba është gjetur në një nga kanalet anësore të vilave romake në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-08-2010, 16:41:13

Elbasan, zbulohen dy varre ilire në muret e kalasë

Zbulohen afër mureve të Kalasë së Elbasanit dy varre të lashta ilire, ndërkohë që Elbasani është fare pranë ngritjes së një muzeu arkeologjik.


Berni
14-07-2010, 01:38:08

Gjurmë të së shkuarës në Korçë

Zbulimi i rrallë, që vjen sërish nga juglindja e vendit, ka pasuruar hartën arkeologjike me një vendbanim të ri, që, sipas përcaktimit të specialistëve arkeologë, është nga më të mëdhatë në shkallën mesdhetare.Një nga vendbanimet më të mëdha prehistorike neolitike, me një sipërfaqe prej 8 hektar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 16:15:21

Zbulohen eshtrat e gladiatores femër

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e një “gruaje muskuloze” që mund të ketë qenë një gladiatore femër gjatë pushtimit romak të Britanisë. Gruaja u varros në një arkivol druri përpunuar me shirita hekuri dhe rrathë bakri në Credenhill, Herefordshire - në afërsi të selisë së SAS.

Berni
28-06-2010, 15:49:29

Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

Arkeologët zbulojnë mbetjet e kryeqytetit antik të Egjiptit, i cili 3500 vjet më parë ishte qendra më e njohur e globitAvaris u ndërtua 1.500 vjet para Krishtit, ishte kryeqyteti egjiptian i popullit Hyksos, populli sovran i vendeve të huaja, një popullsi nomade aziatike që isht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-06-2010, 09:24:26

Zbulohet në Karaburun një anije e mbytur

KARABURUN-Ekspedita shqiptaro-amerikane e kërkimeve nënujore, e cila prej katër vitesh eksploron ujërat shqiptare, njofton mbi zbulimin e radhës, i cili këtë herë është shumë pranë gadishullit të Karaburunit.Bëhet fjalë për një anije mjaft të madhe në gjatësinë prej 140-145 metrash, deri më tani...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-05-2010, 10:07:17

Egjipt zbulohen 57 varre me mumje

Nje grup arkeologesh ka zbuluar 57 varre egjiptiane antike, pjesa me e madhe me nje mumje brenda tyre. Zbulimi eshte bere ne Lahoun, ne rajonin e Fayoum, ne jug te Kajros. Nder varret me antike i perkasin vitit 2750 para eres sone. TCH
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 15:08:29

Egjipt: Zbulohet varri 4 mije vjecar

Ne Giza te Egjiptit eshte zbuluar nje varr 4 mije vjecar ku ishin varrosur punetore qe kane marre pjese ne ndertimin e piramidave.Sipas arkeologut Zahi Hawass, ky zbulim verteton edhe nje here se keto vepra gjigande nuk jane ndertuar vetem nga sklleverit por edhe nga njerez te lire. Zbulimet e p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-12-2009, 01:37:27

Qytetet dhe kështjellat e Shqipërisë në veprën e albanologut Milan Shuflaj

Qytetet dhe kështjellat e Shqipërisë në veprën e dijetarit dhe albanologut Milan ShuflajNga Teuta ShalaQytetet e Shqipërisë shumë herët tërhoqën vëmendjen dhe u bënë objekt studimi në shkrimet e studiuesve të shumtë, jo vetëm vendas por edhe të huaj. Në këtë kontekst ato u bënë pikë referimi edh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe