×
Hyrja
Profili

ArkeologjiM A X
18-06-2019, 09:31:11
Mekanizmi Antikythera

Arkeologji

Një grup arkeologësh janë angazhuar prej më shumë se 10 vitesh në zbërthimin e misterve të atij që e quajnë “kompjuteri i parë mekanik” i ndërtuar nga njeriu. 

Poshnjari
17-01-2014, 02:58:31
Te rejat nga arkeologjia!

Arkeologji

Në 10 zbulimet arkeologjike më të mëdha që u ybuluan gjatë vitit 2013, revista e njohur Heritage Daily renditi si trashëgimi kulturore zbulime arkeologjike nga e gjithë bota. Pra bëhet fjalë për top 10 zbulimet arkeologjike që kanë ndikuar për sa i përket kuptueshmërisë së disa kulturave të lash...

erlehta
04-05-2012, 23:30:18
Ekspedita arkeologjike shqiptaro-franceze, nis misioni i fundit

Arkeologji

 Ditet e fundit ka nisur në Durrës veprimtaria e misionit arkeologjik shqiptaro-francez, i cili për të dhjetin vit radhazi do të punojë për kompletimin e studimeve mbi zbulimet e vitit 1970-1971 në kodrën e Dautes, në perëndim të qytetit antik. Prof. Fatos Tartari, bashkëdrejtor i këtij misioni,...

M A X
06-01-2012, 17:02:06
Monumentet arkeologjike në një katalog dixhital

Arkeologji

 Monumentet arkeologjike në vend, brënda këtij viti, pritet të përfshihen në një katalogim dixhital, puna për të cilin ka nisur pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës.Faqja dixhitale do të përfshijë rreth 1200 monumente kulture të kategorisë së parë me një numër shumë të madh fotografisht, ...
M A X
06-11-2011, 16:35:09
Shkodër, zbulohet objekti 200 vjeçar

Arkeologji

Ura Kërcile, objekti 200 vjeçar, i zbuluar në Shkodër gjatë punimeve për ndërtimin e unazës së qytetit, mbetet në pritje të ndërhyrjes së strukturave të Monumenteve të Kuturës. Në hyrje të qytetit të Shkodrës, rreth një kilometër larg Urës së Bunës, një objekt 200- vjeçar ka dalë në dritë gjatë ...

Berni
11-10-2011, 15:31:22
Koloseumi, arena e gladiatorëve

Arkeologji

Koloseumi ose i njohur fillimisht si Amfiteatri Flavian, është një amfiteatër gjigant në qendër të qytetit të Romës, Itali. Struktura origjinale e tij ka një kapacitet rreth 45.000-50.000 ulëse spektatorësh. Koloseumi u shfrytëzua për gara gladiatorësh në sy të publikut.

M A X
28-09-2011, 16:08:16
Durrës, nis ekspedita shqiptaro-gjermane në amfiteatrin antik

Arkeologji

Durrës, nis ekspedita shqiptaro-gjermane në amfiteatrin antikNë amfiteatrin antik të Durrësit ka nisur këto ditë punimet një ekspeditë shqiptaro-gjermane.Drejtori i drejtorisë rajonale të monumenteve, Ermion Arapi, tha se projekti shqiptaro-gjerman drejtohet nga dr. Eduard Shehi, i Institutit të...

M A X
24-09-2011, 00:22:23
Apoloni, nis puna për zbulimin e teatrit antik

Arkeologji

Në qytetin antik të Apolonisë ka nisur puna për realizimin e projektit të përbashkët arkeologjik shqiptaro-gjerman. Sipas arkeologut Lami Koci, që prej një jave arkeologë shqiptarë dhe gjermanë kanë nisur punën për realizimin e një projekti të përbashkët arkeologjik në qytetin antik të Apolonisë...


M A X
07-09-2011, 16:06:54
Si janë zhdukur civilizimet e lashta

Arkeologji

Ashtu si zhdukja e shumë specieve gjallesash, historia ka përjetuar gjatë kursit të saj zhdukjen e shumë civilizimeve dhe banorëve të ndryshëm të Tokës. Bota lëviz, ndryshon, zvogëlohet, zhduket dhe sërish krijohetSi janë zhdukur civilizimet e lashtaHarrojeni teorinë e evolucion...

M A X
01-09-2011, 16:21:02
Nikaia, qyteti i harruar

Arkeologji

Nga Ilirjan GjikaKlosi është një ndër vendbanimet e krahinës së Mallakastrës, i cili ngrihet mbi rrënojat e një qyteti antik si Nikaja. Rrënojat e një teatri, stadiumi dhe e një gjimnazi janë dëshmi të qytetërimit që gjallon këtu që nga antikiteti. Në librin e tij “Serbët dhe shqiptarët” histori...


M A X
23-08-2011, 13:43:22
Numizmatika - Monedha Numizmatike

Arkeologji

Monedha numizmatike për 100-vjetorin e pavarësisëNjëqindvjetori i pavarësisë së Shqipërisë që pritet të festohet vitin e ardhshëm do të do të gdhendet në ar. Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të prodhojë dymbëdhjetë mijë monedha përkujtimore në ar, argjend dhe bakër, monedha të ...


M A X
22-08-2011, 23:08:14
Vlorë, zbulohet anija romake plot me amfora

Arkeologji

Vlorë, zbulohet anija romake plot me amfora, tregtonin verën vendaseArkeologë të një ekspeditë shqiptare-amerikane kanë zbuluar në bregdetin nënujor shqiptar një anije romake me rreth 300 vazo vere bosh të ruajtura në gjëndje të mirë. Anija rreth 30-metra e gjatë daton rreth shekullit të 1 para ...

M A X
16-08-2011, 23:38:54
Zbulohet anija 2100-vjeçare

Arkeologji

Një anije që besohet se i përket periudhës mes shekullit të dytë dhe të parë para erës sonë është zbulimi më i fundit i ekipit të studiuesve shqiptaro-amerikane. Zbulohet anija 2100-vjeçare - Top Channel Albania - News - Lajme Reliket e saj janë gjendur në perëndim të ishullit të Sazanit, në një thellësi pr

M A X
06-08-2011, 01:49:09
Tunelet në epokën e gurit

Arkeologji

Tunel nëntokësor Skoci-Turqi në epokën e gurit?Njerëzit në Epokën e Gurit kanë ndërtuar një rrjet të madh tunelesh nëntokësore nga Skocia deri në Turqi, pohon arkeologu gjerman Heinrich Kutch në librin e tij të ri. Kutch theksoi se faktet për ekzistencën e tuneleve janë gjetur në disa lagje neol...

M A X
28-07-2011, 15:17:15
Zbulohet gjurma më e vjetër nga njerëzit e lashtë

Arkeologji

Një arkeolog i Universitetit Bristol në Britaninë e Madhe, pretendon se ka gjetur gjurmët më të lashta të zbuluara ndonjëherë në tokë, që datojnë 14 mijë vjet më parë.Sipas arkeologut George Nash, bëhet fjalë për një gërvishtje të bërë nga njerëzit e lashtë, në një prej shpellave në Uellsin perë...

M A X
22-06-2011, 01:28:55
Punonjës të përkushtuar të shkencës historike-arkeologjike

Arkeologji

Punonjës të përkushtuar të shkencës historike-arkeologjikeBashkim KADIUTë shkruajsh për çiftin Hidri është kënaqësi. Zonja Hava e zoti Sali Hidri, gjithmonë na kanë dhënë kënaqësinë e intelektualëve që me veprat e tyre kanë lënë gjurmë në historishkruarjen e qytetit tonë, po aq ...


Berni
14-03-2011, 13:48:48
Tempulli gjigand ne Baalbek është ndërtuar nga ... jashtëtokësorët

Arkeologji

Në akropolin e tij, gjatë tre shekujve të ardhshëm, romakët ndërtuan një ansambël monumental tre tempuj, tre oborre, dhe një mur rrethues i ndërtuar prej disa nga gurët më gjigandë realizuar ndonjëherë nga njeriu. Disa turistë besojnë, se ndërtimi mund t'i atribuohet vepra arti ekstra-terrestial...

M A X
13-03-2011, 15:27:48
Ngrohja globale dëmton pasuritë arkeologjike

Arkeologji

Ndryshimet klimatike dëmtojnë pasuritë arkeologjike të cilat kanë qenë të ngrira për mijëra vite- thonë shkencëtarët britanikë.Ekspertët nga Universiteti i Edinburghut pohojnë se mbetjet në ndonjërin nga vendet më të ftohta në tokë bëhen të ekspozuara, pasi që temperatura globale shkakton shkrir...

ßåßy ღ
11-01-2011, 15:24:55
Zbulohet kantina e verës 6 mijë vjeçare

Arkeologji

Arkeologët kanë zbuluar një kantinë e prodhimit të verës 6 mijë vjet të vjetër, gjatë gërmimeve të tyre në një zonë antike në Armeninë e jugut. Nëse lajmi do të verifikohet, kjo do të shndërrohet kantinën më e vjetër të gjetur ndonjëherë. Teknologjia që nëpërmejt depërtimit në molekulën e karbon...

M A X
08-01-2011, 11:53:13
Piramida më e vjetër egjiptiane rrezikohet nga shkatërrimi

Arkeologji

Piramida më e vjetër në Egjipt, e njohur si Djoser, gjendet para shkatërrimit, pasi që vitin 1992 është dridhur bukur mirë nga tërmeti. Në tentim për ta shpëtuar atë autoritetet egjiptiane dëshirojnë të angazhojnë kompaninë ndërtimore Cintec nga Uellsi Jugor, në Britani të Madhe.Kjo kompani tani...

M A X
04-11-2010, 10:12:40
Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

Arkeologji

Gjendja e mirë në të cilën ndodhet sot Sfinksi, mijëra vjet nga ndërtimi i tij, është falë mbrojtjes që ka patur nga stuhitë e rërës së shkretëtirës së Saharasë.Këshilli i Lartë i Antikiteteve në Kajro njoftoi se u zbuluan mure të lashtë në bazën e piramidës së Gizës, të cilat Këshilli thotë se ...

Berni
01-11-2010, 16:01:06
Duaraka, qyteti i zbuluar në fund të oqeanit

Arkeologji

Vetëm pesë vite më parë, në gusht të vitit 2005, arkeologët indianë gjetën në fund të oqeanit mbetjet e një qyteti antik. Shpjegimet e mbetura në gojëdhënat e hinduve i bënë shkencëtarët...Është një nga legjendat e zakonshme indiane, por që pas vitesh idhujtarie po kthehet në realitet. Bëhet fja...Berni
02-09-2010, 23:37:37
Durrës, zbulohet spiranca 2000 vjeçare prej plumbi

Arkeologji

DURRËS- Spiranca metalike e një anije antike, më e madhja e këtij lloji e zbuluar në ujrat tona detare deri më sot, është gjetur sot paradite nga disa peshkatarë në gjirin e Durrësit.


Berni
27-08-2010, 08:38:52
Egjipt, zbulohet qyteti antik 3500 vjeçar

Arkeologji

KAJRO- Arkeologët zbuluan mbetje nga një qytet antik 3 500 vjeçar në Egjiptin e vjetër, njoftoi Ministria egjiptiane e Kulturës. Ky zbulim u bë nga Universiteti Jeil në oazën Um El-Harga, rreth 200 kilometra në jug të Kajros. Vendi ndodhet në një rajon, ku në të shkuarën kalonin shumë tregtarë d...

ßåßy ღ
20-08-2010, 10:37:15
Zbulim i ri ne Apoloni

Arkeologji

Një këmbë e një statuje është gjetur në rrënojat arkeologjike të Apolonisë. Një ekspeditë shqiptaro-franceze pas zbulimit të një busti të ruajtur në gjendje shumë të mirë, brenda pak ditësh ka bërë zbulimin e dytë të rëndësishëm. Këmba është gjetur në një nga kanalet anësore të vilave romake në ...

Berni
07-08-2010, 16:41:13
Elbasan, zbulohen dy varre ilire në muret e kalasë

Arkeologji

Zbulohen afër mureve të Kalasë së Elbasanit dy varre të lashta ilire, ndërkohë që Elbasani është fare pranë ngritjes së një muzeu arkeologjik.

M A X
26-07-2010, 10:19:48
Mesa Verde ose Tavolina e Gjelbër

Arkeologji

Parku Mesa Verde, që shpanjisht do të thotë tavolina e gjelbër, ofron një udhëtim të mrekullueshëm në jetën e banorëve pueblo, të cilët jetuan këtu për mbi 700 vjet, nga viti 600 i erës së re deri në vitin 1300. Sot parku është streha mbrojtëse e mbi 4000 objekteve të njohura arkeologjike, përfs...

Berni
14-07-2010, 01:38:08
Gjurmë të së shkuarës në Korçë

Arkeologji

Zbulimi i rrallë, që vjen sërish nga juglindja e vendit, ka pasuruar hartën arkeologjike me një vendbanim të ri, që, sipas përcaktimit të specialistëve arkeologë, është nga më të mëdhatë në shkallën mesdhetare.Një nga vendbanimet më të mëdha prehistorike neolitike, me një sipërfaqe prej 8 hektar...

Berni
05-07-2010, 16:15:21
Zbulohen eshtrat e gladiatores femër

Arkeologji

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e një “gruaje muskuloze” që mund të ketë qenë një gladiatore femër gjatë pushtimit romak të Britanisë. Gruaja u varros në një arkivol druri përpunuar me shirita hekuri dhe rrathë bakri në Credenhill, Herefordshire - në afërsi të selisë së SAS.

Berni
28-06-2010, 15:49:29
Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

Arkeologji

Arkeologët zbulojnë mbetjet e kryeqytetit antik të Egjiptit, i cili 3500 vjet më parë ishte qendra më e njohur e globitAvaris u ndërtua 1.500 vjet para Krishtit, ishte kryeqyteti egjiptian i popullit Hyksos, populli sovran i vendeve të huaja, një popullsi nomade aziatike që isht...


Berni
15-06-2010, 09:24:26
Zbulohet në Karaburun një anije e mbytur

Arkeologji

KARABURUN-Ekspedita shqiptaro-amerikane e kërkimeve nënujore, e cila prej katër vitesh eksploron ujërat shqiptare, njofton mbi zbulimin e radhës, i cili këtë herë është shumë pranë gadishullit të Karaburunit.Bëhet fjalë për një anije mjaft të madhe në gjatësinë prej 140-145 metrash, deri më tani...

Berni
25-05-2010, 10:07:17
Egjipt zbulohen 57 varre me mumje

Arkeologji

Nje grup arkeologesh ka zbuluar 57 varre egjiptiane antike, pjesa me e madhe me nje mumje brenda tyre. Zbulimi eshte bere ne Lahoun, ne rajonin e Fayoum, ne jug te Kajros. Nder varret me antike i perkasin vitit 2750 para eres sone. TCHM A X
11-01-2010, 15:08:29
Egjipt: Zbulohet varri 4 mije vjecar

Arkeologji

Ne Giza te Egjiptit eshte zbuluar nje varr 4 mije vjecar ku ishin varrosur punetore qe kane marre pjese ne ndertimin e piramidave.Sipas arkeologut Zahi Hawass, ky zbulim verteton edhe nje here se keto vepra gjigande nuk jane ndertuar vetem nga sklleverit por edhe nga njerez te lire. Zbulimet e p...

M A X
31-12-2009, 01:37:27
Qytetet dhe kështjellat e Shqipërisë në veprën e albanologut Milan Shuflaj

Arkeologji

Qytetet dhe kështjellat e Shqipërisë në veprën e dijetarit dhe albanologut Milan ShuflajNga Teuta ShalaQytetet e Shqipërisë shumë herët tërhoqën vëmendjen dhe u bënë objekt studimi në shkrimet e studiuesve të shumtë, jo vetëm vendas por edhe të huaj. Në këtë kontekst ato u bënë pikë referimi edh...


Faqe: [1] 2 3
  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board