Arkeologji - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje arkeologjine.

Berni
30-08-2006, 14:40:44

Zbulohet varri i Donikes, ndoshta gruaja e Skenderbeut!

Zbulimi/Arkeologët gjermanë zbulojnë varrin 400-vjeçarTrupi i Skënderbeut mund të jetë prehur për shekuj me radhë pranë atij të gruas së tij, Donikës. E ky mund të jetë një prej zbulimeve më të rralla historike. Kjo për arsye se figura e Donikës, edhe pse një prej femrave më të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-07-2006, 08:38:39

Në Adriatik, 30 anije të çezarit!

"Nëse do të zbuloheshin mbi 30 anije të periudhës së çezarit, që nga ato të luftës e deri tek ato të transportit, ky do të ishte sensacioni nënujor i shekullit", ka deklaruar në Durrës drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës, Apollon Baçe.Një seminar për arkeologjinë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2006, 19:19:54

Fakte të reja i shtohen historisë së lashtë të shqiptarëve

Durres:Arkeologët zbulojnë rrënojat e dy anijeveRrënojat e dy anijeve të mbytura ilire u zbuluan rreth 1 milje larg bregdetit të Durrësit, pranë bazës detare të Kepit të Palit. Siç deklaron shefi i Departamentit të Arkeologjisë Nënujore dhe Navale në Institutin e Arkeologjisë dhe njëkohësisht pe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-06-2006, 08:01:28

Zbulohen muret antike,të Aulonës së Vjetër!

Një pallat në ndërtim e sipër është pezulluar në mbrojtje të vlerave antike dhe muzeale të Aulonës së Vjetër.Themelet e hapura për të ndërtuar pallatin kanë nxjerrë dy mure të trasha dhe që vazhdonin në një gjatësi të konsiderueshme. Interesimi ka qenë i menjëhershëm dhe struktu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

AT¹
23-04-2006, 15:59:16

Lokalitete te vjetra Iliro-Dardane

...Në jug të Kaçanikut ndodhet Kodra e Gradishës (nuk është fjala për kalanë në qytet),por për një kala tjetër të moçme gjithashtu nga ka kaluar rruga e vjetër për Shkup.Pra,në pjesën jugore të Kaçanikut janë gërmadhat e kështjellës ilire-dardane.Ekziston edhe K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-01-2006, 22:48:34

Votim per Shtate Mrekullite e reja te botes

ZYRIH (ZVICER) Po funksionon nje sondazh gjigandesk global per te zgjedhur Shtate Mrekullite e reja te botes. E propozon nje fondacion kulturor privat, i quajtur "New 7 Wonders Foundation". Behet fjale per nje organizate, te lindur ne 2001 me vullnetin e aventurierit zvicerian Bernard Weber, i c...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Capkenja
06-12-2005, 14:40:30

Në kërkim të Via Egnatias

Ata që vinin nga Durrësi e njihnin Konstandinopojën dhe ata që vinin nga Konstandinopoja e njihnin Durrësin"Në kërkim të Via EgnatiasEnina PoçiFilmi dokumentar "Rruga Egnatia" nis rrugëtimin e filmave në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë. Regjisori i tij, Vladimir Prifti, zgjedh përsër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-11-2005, 05:56:51

Zbulohet tempulli jashtë Apolonisë

Gërmimet kryhen nga arkeologë shqiptarë dhe të huajI përket shek. V para erës sonëEshtë zbuluar një kompleks themelesh të një tempulli jashtë mureve të qytetit antik të Apolonisë. Një grup i përbashkët arkeologësh të huaj dhe shqiptarë, nga një gërmim në perëndim të mureve të qy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
10-11-2005, 13:45:58

Elbasan - Zbulohet ura që lidhte Egnatian me Apoloninë

Zbulohen këmbët e urës antike të Topciasit, që lidhte Apoloninë dhe pjesën jugore të vendit me rrugën Egnatia në Elbasan. Gërryerjet e shkaktuara nga erozioni dhe nga shfrytëzimi i inerteve në shtratin e lumit Shkumbin nxorën në pah këmbë të reja të urës antike që lidhte dy brigjet e këtij lumi....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-10-2005, 07:27:16

Zbulohet një statujë e shek. III në Butrint

Arkeologët shqiptarë thonë se kanë zbuluar në qytetin antik të Butrintit, në Jug të Shqipërisë një statujë mermeri që i përket shekullit të tretë pas Krishtit. Arkeologu i Qendrës Arkeologjike të Sarandës Dhimitër çondi tha se statuja në përmasa relativisht të mëdha është punuar me mjeshtëri të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

N I K
08-10-2005, 13:10:49

WING MAKERS

Ne veren e 1972 ne veri te New Meksiko 1 grup eskursionistash , zbuluan ne brendi te CHACO CANYON 1 aparat (qe me vone u quajt BUSULL) dhe disa pitograme misterioze qe sipas analizave te bera u perkisnin shek- te 8 para K. ... ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-09-2005, 16:37:22

ZBULOHET KODER-VARRI, DATON 7000 VJET

Nje veper e rralle arkeologjike eshte zbuluar ne Sovjan te Korces.Nje koder-varr qe daton 7000 vjet para eres sone eshte zbuluar nga shpimet me sonde dhe studimet ne vendbanimin prehistorik te Sovjanit, ne afersi te zones se banuar. Zbulimi i koder-va...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
30-08-2005, 07:01:38

Një varëse mund të dëshmojë praninë e dardanëve në Luftën e Trojës

Një gjetje arkeologjike në truallin e Kosovës së sotme, ndryshe të Dardanisë antike, mund të dëshmojë se punimet e zejtarëve të Dardanisë antike mund të jenë përdorur në Luftën e Trojës.Një studiues serb T.P. Vukanoviq, në "Lajmëtarin e Vranjës" libri i VIII, Vranjë, 1972 faqe 51-60, në gjuhën f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-06-2005, 00:55:59

Zgjohet perseri Bylisi i lashte

Arkeologë shqiptarë e francezë në pallatin peshkopalQyteti i lashte i Bylisit zgjohet perseri në kohët moderne. Prej një muaji, 18 arkeologë po punojnë për të nxjerrë në dritë hollesira mbi menyren se si vepronte dikurshëm një prej qendrave më të rëndësishme të kohës ilire.<...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

xhavo
12-04-2005, 17:57:01

Metodat e Arkeologjis!

Arkeologjia eshte nje dege e atille kerkimi, qe asnje dege tjeter e shkencave natyrore dhe kulturore nuk perfshin lende aq te ndryshme mes veti.Me gjurmime kriminalistike do te kontrollohen dhe interpretohen edhe gjurmet me te vogla. Ketu do t'iu paraqesim disa metoda arkeologjike te cilat vehen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
milanisti
17-12-2004, 07:28:34

Arkeologët zbulojnë 5 puse uji në Amfiteatrin Antik

Kanë dalë në dritë, pas më shumë se 600 apo 700 vjetësh, 5 puse uji në pjesën jugore të Amfiteatrit Antik të Durrësit. Pas më shumë se 1 muaji punë, arkeologët shqiptarë dhe italianë, të cilët po punojnë për të nxjerrë në pah pjesën e pazbuluar të Amfiteatrit të Durrësit, kanë zbuluar 5 puse të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Olsi Baze
08-10-2004, 09:47:23

Zbulim arkeologjik

Restaurimi i piktures murale ne kishen e famshme te Laboves se Kryqit, zbulon nje imazh jo te zakonte te KrishtitNje Krisht i rralle nen gelqereElsa DemoPer tete milione leke te vjetra, nese nuk do te ishin derdhur me kaq veshtiresi, nuk do dihej dhe per sa kohe do te gerryhej nen gelqeren sheku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
27-09-2004, 09:41:41

Dhimosten Budina, arkeologu qe ruajti freskine e Butrintit

 Dhimosten Budina, arkeologu qe ruajti freskine e ButrintitRichard Hodges*Pak dite me pare u nda nga jeta nje prej arkeologeve te shquar shqiptare Dhimosten Budina. Dhimosten Budina lindi ne Korce ne vitin 1930. Gjate Luftes se Dyte Boterore, e gjithe familja e tij u bashkua me levizjen nacional...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2004, 14:20:05

Arkeologjia ne Shqiperi

Interesi per vlerat arkeologjike te Shqiperise nis qysh ne shek. XIX kur studjues te gjeografise historike iu kushtuan lokalizimit dhe identifikimit te te dhenavenga burimet antike.Keshtu eshte i pari qe viziton Shqiperine francezi Pouqueville (F.C.H.L. Pouqueville, Voyage dans la GrÚce, com...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-05-2004, 16:50:14

Zbulime!

Ditet e fundit eshte bere i njohur per shqiptaret se nje grup restauruesish bashke me disa specialiste italiane, zbuluan nje fragment muri qe mendohet se i perket qytetit antik Adrianopol, ne afersi te Gjirokastres. Ata po realizonin nje projekt restaurimi ne teatrin romak te Sofratikes, qe pady...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe