Arkeologji - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje arkeologjine.

M A X
08-08-2008, 09:37:15

Përse shemben qytetërimet

Përse shemben qytetërimetQindra vite ë parë, në atë që është sot Hondurasi, Copan ishte një qytetërim i lulëzuar, një qendër e jetës kulturore të Maja-ve. Dhjetëra mijëra vetë kishin ndërtuar shtëpitë në Luginën Copan. Megjithatë, pavarësisht rëndësisë që kishte, Copan hyri në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-07-2008, 10:12:56

Parku Arkeologjik "Apolonia", vitrina e turizmit kulturor në Shqipëri

Rritet me 25% numri i turistëve të huaj në krahasim me një vit më parë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-06-2008, 09:16:43

Zbulime të reja në parkun e Bylisit

Punimet e ekspeditës së përbashkët shqiptaro-franceze në qytetin antik të Bylisit, kanë sjellë zbulime të reja, që dëshmojnë përzhvillimin gjatë tri periudhave kohore të ekzistencës së tij. Sipas drejtorit të Parkut Arkeologjik, Bashkim Vreka, punimet filluan gjatë javës së parë të muajit maj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-05-2008, 09:17:20

Gurëzeza, qyteti antik i Apolonisë

Promovimi dhe zhvillimi i vlerave të qytetërimit ilirShumë pak turistë vendas, aq më pak të huaj, e njohin qytetin antik të Gurëzezës, dëshmi e qytetërimit ilir, që ndodhet në Komunën Cakran, 17 km larg Fierit. Arkeologët kanë vlerësuar se Gurëzeza është po aq e rëndësishme për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-05-2008, 09:14:37

Amantia, intinerari turistik i një Parku Arkeologjik

Parku Arkeologjik Kombëtar i Amantias, rreth 180 kilometra larg Tiranës, u vizitua gjatë vitit të kaluar nga 1630 persona, një pjesë e konsiderueshme e të cilëve ishin turistë të huaj. Ky numër pritet të rritet këtë vit, pasi drejtuesit e Parkut Arkeologjik kanë hartuar një strategji që synon ri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-05-2008, 11:18:14

Harta dixhitale për pasurinë arkeologjike të nënujit

Inventarizimi i pasurisë arkeologjike nënujore do të frenojë veprimtarinë e mafies arkeologjike. Ndërsa zona ujore përballë qytetit të Durrësit, por dhe zona të tjera detare të vendit janë dëmtuar rëndë për sa u përket pasurive nënujore që ruajnë në gjirin e vet prej shekujsh, thellësitë e kripu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Kreshta e Shalës
19-04-2008, 14:09:58

Zhvillimi historik i arkivit ndërkomunal të Mitrovicës

Zhvillimi historik i Arkivit të KosovësFillimet e para të shërbimit arkivor në Kosovë datojnë që nga viti 1948, atëherë kur pran drejtoratit krahinor për arsim e kulturë formohet qendra arkivore, e cila kujdesej për mbrojtjen, evidentimin, rregullimin e tij, të lëndëve arkivore....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-04-2008, 08:50:49

Kalaja e Tiranes, romake apo mesjetare?

Rrenoja qe doemos te cojne te gjurmet e Tiranes se vjeter! Por, ne c'shekull na cojne rrenojat e kalase qe dolen ne pah vetem nje muaj e gjysme me pare, ne vijim te kalase se Toptanasve?! Kane qene gati te gjithe njezeri deri me tani, duke pohuar se rrenojat e kalase datojne ne shekullin II. Mir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-03-2008, 10:47:59

Kushtrim arkeologjik në luginën e Drinos

Zbulohet në Valare të Gjirokastrës një grumbull varresh që i përkasin periudhës antike të shekullit IV-III para Krishtit Katër varre që i përkasin periudhës historike antike të shekullit IV-III Para Krishtit janë zbuluar krejt rastësisht nga një ekspeditë informative arkeologësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-02-2008, 09:01:09

Zbulohet bretkosa gjigante që “vjen nga ferri”

Fosili 70 milionë vjeçar i një bretkose gjigante është zbuluar në Madagaskar nga një ekip shkencëtarësh amerikanë dhe britanikë. Krijesa duhet të ketë pasur përmasa të mëdha,si dhe një peshë prej 4 kilogramësh. Nofka që i vunë fosilit ishte Beelzebufo,ose "bretkosa nga ferri".Ajo, qoftë nga përm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-02-2008, 13:32:44

Zbulohet Tirana e shek.II-III

Gjurmet e Tiranes se vjeter pak i kane mbijetuar shekujve. Viti 2002 shenoi nje moment te rendesishem per historine e kryeqytetit, zbulimi i nje kulle katerkendeshe ne afersi te mureve te kalase ekzistuese, a me mire kalase se Tiranes, e zbuluar deri me tani. Duhej te germohej per rikonstruksion...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-01-2008, 10:58:07

Artemisa dhe Apoloni presin biletën për në "shtëpi"

Në Muzeun Arkeologjik të Butrintit po bëhet çdo përgatitje për të pritur dy "banorët" e munguar të kësaj shtëpie arkeologjike. Lajmi se fundi i janarit do të shënojë edhe fundin e qëndrimit të shtatoreve të Artemisës dhe Apolonit në Akropolin e Athinës, më shumë se për këto është i një rëndësie ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-01-2008, 12:24:59

Zbulohet vendbanimi më i madh prehistorik

Në breg të liqenit të Prespës, arkeologët gjejnë fakte të reja për historinëVendbanimi më i madh prehistorik i periudhës së neolitit zbulohet pikërisht në vendin tonë, në breg të liqenit të Prespës. Për nga përmasat e këtij vendbanimi, sipas specialistëve të arkeologjisë dhe pro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, gyli, erlehta

Pitoni - Zot ne lashtesi.

M A X
14-11-2007, 12:58:21
http://www.nasa.gov/
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-10-2007, 19:56:05

Korce, zbulohen dhjete vendbanime te hershme !

Dhjete vendbanime te hershme, qe i perkasin periudhave te ndryshme te prehistorise dhe antikitetit jane zbuluar ne zonen kur dikur shtrihej keneta e Maliqit ne veri te Korces, gjate nje ekspedite shqiptaro-franceze qe ka perfunduar se fundi. Zbulimi i pare ishte nje vendbanim i hershem ne afersi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2007, 16:25:12

Zbulohen 60 amfora në Sarandë dhe anija e shekullit të 6 para erës sonë !

TRASHEGIMIA ILIRE/ Eksplorimi i "Herkules", gjenden objektet e para nën detDitët e fundit anija amerikane "Hercules", e specializuar për kërkimet arkeologjike nënujore, ka hasur në një grumbull amforash antike. Burime nga kjo ekspeditë bëjnë të ditur se vendi ku është gjetur sit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Amy
08-07-2007, 04:57:47

Zbulohen tre skelete 734-vjeçare ne amfiteatrin e Durresit

 Nje çift ne pozicion gjumi dhe nje femije ne pozicion vrapimi, jane tre skeletet e zbuluara nga arkeologet ne Amfiteatrin e Durresit Durres - Sipas arkeologeve, skeletet e nje familjeje te perbere nga 3 pjesetare, jane gjendur ne pozicione te ndryshme. Zbulimi eshte b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-05-2007, 07:13:24

Bylis, zbulohet punishtja e verës, daton në shekullin e katërt !

Gërmimet arkeologjike në Bylis zbulojnë një punishte të verës që në kohën e lashtësisë. Puna në këtë qytet ka nisur 3 vjet më parë, por vetëm mesditën e djeshme grupi i arkeologëve ka mundur që të kompletojë objektin e ri. Zbulimi i fundit është një punishte vere, e cila nuk ka shumë ndryshime n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
09-05-2007, 13:10:55

Zbulohet varri i mbretit Herod.

12 kilometra ne jug te Jeruzalemit, arkeologu izraelit Ehud Netzer, pas 35 vite kerkimesh, ka arritur me ne fund te zbuloje varrin e Mbretit Herod, personazh i vargjeve biblike, Mbret i Judes, i cili ne historine biblike njihet per masakren e madhe kunder te porsalindurve ne Betlehem.[img width=...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
28-04-2007, 02:24:21

Nekropolet.

Nekropolet. Nekropolet (varrezat), ndryshe nga vendmanimet jane studiuar me mire nga arkiologet.Germimi i mbi 100 tumave ka dhene lende te pasur arkiologjike dhe ka krijuar mundesi per njohjen e arkitektures se tumave, te varreve,dhe ritmeve te varrimit.Iliret kane perdorur dy lloj varrezash: - ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-04-2007, 07:28:08

Muzetë e Elbasanit, pa identitet !

Elbasani, një nga qytetet e lashtë që në trashëgimin e saj ka shpalosur vlera kulturore, historike, kombëtare dhe arsimtare, sot ndihet i harruar nga mungesa e paraqitjes në stendat muzeale të lashtësisë, historisë dhe për shkak të mungesës së muzeve. Deri para viteve ’90, në qytetin e Elbasanit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-04-2007, 03:27:57

Greqi, zbulohet një varr i epokës romake !

Në Greqi, arkeologët kanë zbuluar një varr që i përket epokës romake. Varri është gjetur afër fshatit Fiscardo në Kelafoni dhe lajmi është bërë zyrtar nga vetë Ministri i Kulturës së Greqisë.Në varr janë gjetur bizhuteri prej ari dhe objekte prej bakri, që tregojnë qartë se njerëzit e asaj kohe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-03-2007, 09:02:25

Zbulim i rralle ne Butrint, nje manastir kristian “del” ne siperfaqe !

Si doli në dritë nga gërmimet e përbashkëta arkeologjike shqiptaro-britanike  Një qendër e re arkeologjike buzë ButrintitDiaporiti, ndodhet buzë liqenit të Butrintit, në veri lindje të tij, vendosur mbi një pllaje në formë tarracash me aplitude që luhatet nga 0 deri në 25 m, m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-03-2007, 01:29:06

Zbulim i ri i shekullit te 14-te !

Një instrument shkencor i shekullit të 14-të është zbuluar gjatë ndërtimeve të një ndërtese dhe është shitur në një ankand me vlerën 115,000 sterlina.Kuadrati astrologjik me përdorim të dyfishtë, i quajtur makinë llogaritëse xhepi të kohës që i përket, është shitur në Bonhams në Londër, ditën e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-03-2007, 11:47:16

Dhjetë mrekullitë jozyrtare të botës !

Nga ishujt e botës në Dubai e deri në shkallët natyrore në FilipineRevista elektronike“www.askmen.com i ka cilësuar si dhjetë “mrekullitë jozyrtare të botës”. Për njerëzit që i kanë vizituar ato janë vende të mahnitshme të krijuara nga vetë natyra të tilla, nga njeriu, apo nga k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-03-2007, 11:34:44

Zbulime te reja ne Egjipt !

Arkeologët kanë zbuluar në jug të Kajros, një statujë druri Arkeologët kanë zbuluar në një qytet të vjetër, që është qendër e rëndësishme zbulimesh arkeologjike në Egjipt, dhe pikërisht në jug të Kajros, një statujë druri në një nga varret e lashtë të faraonëve. Dy varret, që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
04-03-2007, 12:53:42

Statuja e Heres.

Një statujë e rrallë 2200 vjeçare e perëndeshës greke Hera, është zbuluar nga gërmimet arkeologjike. Statuja e mermertë u zbulua vitin e shkuar gjatë gërmimeve arkeologjike në gërmadhat e qytetit antik Dion, i gjendur në afërsi të Malit të Olimpit, që në mitologji konsiderohet si shtëpia e zotav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
15-02-2007, 20:17:03

"Kleopatra nuk ka qenë e bukur"

"Kleopatra ka qenë një sunduese, por mbi të gjitha një "bukuri e rrallë" - kështu kanë menduar njerëzit me pare.Por arkeologet britanik tashmë kanë verifikuar te kundërtën."Kleopatra nuk ka qenë e bukur"- ky është rezultati i studimit te një monedheromake 2000 vjeçare. Monedha tregon qartë qe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
08-02-2007, 20:42:21

"Perqafim i perjetshem"

Një skuader arkeologesh kanë gjetur ne afersi te qytetit Mantova, skeletet e një cifti ( te përqafuar ). Cifti ka vdekur para 6000 vjetësh. Arsyet pse ky çift e ka gjetur vdekjen ne moment perqafimi, ende nuk janë bërë te qarta, por hipoteza e pare qëndron për një "dashuri te ndaluar" prej se ci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-01-2007, 12:15:01

Zbulohet rruga kur Lëkurësi ishte qendra e Sarandës !

Arkeologu amator Shabani: Ja si e gjetaZbulohet rruga e dytë e kalldrëmtë që lidhte Sarandën me Lëkurësin në mesjetë. I apasionuari pas arkeologjisë, Halil Shabani dhe këtë herë ka qenë personi që ka nxjerrë në dritë një rrugë, e cila shekuj më parë lidhte limanin e qytetit me q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
17-01-2007, 21:24:59

Monedhat e hershme shqiptare!

     Monedhat e hershme shqiptarerrezikojnë shkatërrimin   Nga Oliverta Lila     Zbulimi i monedhave ose thesareve të tëra nga gërmimet arkeologjike në Shqipëri, ka qenë shumë i rëndësishëm. Ato kanë shërbyer si referencë kohore për një mbretëri apo për të përcaktuar periudhën kohore të një afre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-10-2006, 16:05:03

Në një gur varri emri i vjetër i Elbasanit !

Në muzeun historik arkeologjik të qytetit të Elbasanit ruhet guri i varrit të legjionarit Mark Sadibi, ku për herë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-09-2006, 10:41:36

Historia e muzeumeve arkeologjike ne Shqiperi !

Ekzistenca e muzeve arkeologjike në vendin tonë, paralelisht me historinë aktuale ka dhe një para histori. Sipas dokumentave historike, perpjekjet e para për të ngritur institucione muzeore të këtij lloji në vendin tonë i gjejmë që nga koha e rilindasve. Nëse i referohesh veprës programore të ri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-09-2006, 13:10:25

Studiuesit, amfiteatri i Durrësit, antiku më i madh !

Amfiteatri i Durrësit është më i madhi i botës antike i ndërtuar sipas raportit 2 me 3, në bazë të të cilit janë ndërtuar akset e ovaleve të arenës. Ky është konkluzioni i specialistëve italianë të fushës, të cilët janë mbledhur në Durrës në një workshop mbi arkeologjinë urbane, të iniciuar nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-09-2006, 16:40:08

Mozaikët shqiptarë, dëshmi e një qytetërimi të lashtë !

Mozaiku, gjini e pikturës monumentale dekorative, është njohur në Shqipëri që në lashtësi, si dhe në kohën e vonë antike. Lulëzimin më të madh ky art e ka patur në shekujt e parë të erës së re, kur nga gurët e zallit u kalua në kubikë të prerë prej guri, balte të pjekur, mermeri dhe qelqi. Mozai...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-09-2006, 16:03:54

Zbulohen ne Konispol 15 qypa,i perkasin kohes se Jul Çezarit !

Ka qenë një bari ai që ka dhënë lajmin i pari për ekzistencën e qypave të nëndheshëm në Konispol.Më pas edhe një i moshuar, teksa mblidhte bimë mjekësore, i ka parë ato. I ngacmuar nga këto dy fakte, arkeologu Halil Shabani, autori i zbulimit të këtyre qypave, të cilët shënohen ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
08-09-2006, 18:01:21

Gjetje kulturore!

Ne vitin 1851 u zbulua nje permendore e rendesishme e kultures ne Ninive:pallati i mbretit te madh Asurbanipal.U gjenden 22 000 copa pllaka prej balte te pjekur, te cilat duke u bashkuar me njera-tjetren perbenin faqe te librave te ndryshem te biblotekes madheshtore te krijuar nga vete Asurbanip...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe