Durrës, zbulohet spiranca 2000 vjeçare prej plumbi - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Durrës, zbulohet spiranca 2000 vjeçare prej plumbi

Durrës, zbulohet spiranca 2000 vjeçare prej plumbi

· 1 · 878

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 02-09-2010, 23:37:37
DURRËS- Spiranca metalike e një anije antike, më e madhja e këtij lloji e zbuluar në ujrat tona detare deri më sot, është gjetur sot paradite nga disa peshkatarë në gjirin e Durrësit.Sipas të dhënave paraprake, ajo është pjesë e një objekti metalik që kombinohej me një tra prej druri dhe që ka një gjatësi prej rreth dy metrash, çka lë të kuptosh se anija së cilës i përket ka patur një gjatësi prej rreth 25 metrash.

Objekti i përket periudhës romake dhe ka një moshë afro 2000-vjeçare, nënvizoi specialisti i arkeologjisë nënujore.

(e.n/ata/BalkanWeb)

Temat e fundit