Kush e vrau Otzin ? - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kush e vrau Otzin ?

Kush e vrau Otzin ?

· 2 · 1220

  • Postime: 2356
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

ne: 29-07-2005, 08:40:32
Qe nga zbulimi i kesaj momie të ngrirë në vitin 1991, hetimet s'kan të mbaruar mbi njeriun e kohes së Neolitikut, para 5300 vite, që hulumtohet sot nga specialistë të kerkimeve parahistorike.
Derisa një qiftë turistikë gjermanë bente shetitje në  naltësi të Alpeve të Otziles 3 213 metra naltësi, afër strehimores në Similaum, kufi mes Italis dhe Austrisë, hasen në trupin e ngrirë të ketijë njeriu parahistorikë që mori emrin Otzi(Ötzi) sipas Alpeve me kete emër. Perndryshe kjo momie quhet Momia e Similaumit, vendit më të afert të banuar por ruhet(konservohet) nën kujdesin më të lartë në muzeun e qytetit Balzano(itali).  Specialistët kan gjetur në trupin e Otzit, në shpinë pra shenja që supozohet se ai kishte marrur plagë nga majat e dy shigjetave ku supozohet se ka vdekur nga keto plagë...
Tani kerkimet behen, si në një anketë policore, se kush ka mundur të jetë vrasesi apo vrasesit e Otzit ?

Para ca dite une pata rastin që të vizitoja në një muze rekonstitucionin e Otzit dhe jam befasuar se sa gjesende ai kishte pasur me vete.
Por një gjë që më bën kurioz më së shumti e që shkencëtarët flasin rrallë, ishin tatuazhet e ngelura ende mbi lekuren e tijë në dorë dhe në  ballë. Keto shenja karakteristike i gjejmi vetëm tek popullsia e tibetit, se tatuazhi vjen nga keto vende. pra është një deshmi e rrallë se si ka mundesi qe te ken  njohur edhe europianet kete praktike të tatuazhit mbi lekurë ? 
Nxjerrur nga "daufine"
 
« Editimi i fundit: 29-07-2005, 11:19:19 nga Kreksi »

  • Postime: 2356
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 15-10-2005, 13:14:41
Ne lidhje me tatuazhet ka gjasa qe edhe iliret dikur pratikonin kete traditë.
Qe disa shenja qe jan gjetur mbi lekuren e "njeriut te akullnajave" Otzi qe perngjajn edeh si ato te Pikteve ne britanin e  madhe ku mendohet se aty kan ardhur si lundrues me anijet e tyre iliret dhe thrakaset.


http://hope-of-israel.org/copan.htm

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 15-10-2005, 18:03:53 nga kreksi »

Temat e fundit