Ngrohja globale dëmton pasuritë arkeologjike - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ngrohja globale dëmton pasuritë arkeologjike

Ngrohja globale dëmton pasuritë arkeologjike

· 1 · 757

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-03-2011, 15:27:48
Ndryshimet klimatike dëmtojnë pasuritë arkeologjike të cilat kanë qenë të ngrira për mijëra vite- thonë shkencëtarët britanikë.

Ekspertët nga Universiteti i Edinburghut pohojnë se mbetjet në ndonjërin nga vendet më të ftohta në tokë bëhen të ekspozuara, pasi që temperatura globale shkakton shkrirjen e akullit dhe erozionin e tokës së fortë.

Sipas Daily Mail, reliktet përfshijnë varrezat, artefaktet dhe mbetjet nga njerëzit.

Shkencëtarët të cilët i kanë studiuar këto raste të dëmtimit në tre lokacione anekënd botës, kanë kërkuar themelimin e një organizate botërore, e cila do të regjistrojë të gjitha lokacionet e dëmtuara dhe do të mundohet që t’i pengojë dëmtimet. /Telegrafi/

Temat e fundit