×
Hyrja
Profili

Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

· 1 · 170

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 29-09-2019, 23:21:18

 

Gjendja e mirë në të cilën ndodhet sot Sfinksi, mijëra vjet nga ndërtimi i tij, është falë mbrojtjes që ka patur nga stuhitë e rërës së shkretëtirës së Saharasë. Këshilli i Lartë i Antikiteteve në Kajro njoftoi se u zbuluan mure të lashtë në bazën e piramidës së Gizës, të cilat Këshilli thotë se i përkasin mburojës së ndërtuar për të mbrojtur Sfinksin nga erërat dhe stuhitë e rërës të ardhura nga shkretëtira.

“Sipas disa shkrimeve të lashta, muret mendohet të jenë ndërtuar nga Faraoni Thutmose, 1400-1390 vjet para Krishtit, pas një ëndrre që ai kishte parë në një gjueti. Në ëndërr Sfinksi i kishte kërkuar Thutmoses ta pastronte nga rëra, në këmbim Sfinksi i premtoi atij postin e Faraonit”, deklaron Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Antikiteteve, Zahi Hauas.

Muret janë ndërtuar në anën lindore dhe jugore të Sfinksit dhe ndodhen totalisht të mbuluar nga rëra. Muri i anës lindore është i lartë 86 metra, ndërsa ai në pjesën jugore 46 metra.Marre nga: top-channel.tv
 

Sfinksin e mbrojtën muret nga rëra

Nisur nga M A XRubrika Arkeologji

Postimi i fundit 04-11-2010, 10:12:40
nga M A X