Studiuesit, amfiteatri i Durrësit, antiku më i madh ! - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Studiuesit, amfiteatri i Durrësit, antiku më i madh !

Studiuesit, amfiteatri i Durrësit, antiku më i madh !

· 1 · 2125

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 20-09-2006, 13:10:25
Amfiteatri i Durrësit është më i madhi i botës antike i ndërtuar sipas raportit 2 me 3, në bazë të të cilit janë ndërtuar akset e ovaleve të arenës. Ky është konkluzioni i specialistëve italianë të fushës, të cilët janë mbledhur në Durrës në një workshop mbi arkeologjinë urbane, të iniciuar nga Universiteti i Parmës. "Nëse nuk është unikal, mund të themi të sigurt se ky koncept arkitektonik që dallohet në Durrës për ndërtimin e teatrove antikë është mjaft i rrallë", shprehet për gazetën "Panorama", profesori i Arkitekturës në Universitetin e Parmës, Paolo Giondebiaggi. Sipas tij, Koloseu i famshëm së bashku me shumicën dërrmuese të amfiteatrove i kanë të ndërtuara boshtet e arenave në raportin 3 me 5. Kjo është një risi e evidentuar nga një studim i fundit i detajuar në arenën e amfiteatrit më të madh të Shqipërisë. Sipas arkitektit të shquar emilian, modifikimi i raporteve të akseve të arenës nuk është fryt i ndonjë "tendence" moderne në stil, por një domosdoshmëri e diktuar nga terreni rrëzë kodrave.

Temat e fundit