Zbulohet brenda Muzeut Onufri një kalendar Julian - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet brenda Muzeut Onufri një kalendar Julian

Zbulohet brenda Muzeut Onufri një kalendar Julian

· 2 · 810

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-12-2011, 19:01:28
Zbulohet në brendësinë e Muzeut Onufri një Kalendar që i përket periudhës para erës sonë. Kalendari Julian është gjetur në dyshemenë e këtij muzeu ikonografik, dikur "Kisha Fjetja e Shën Mërisë".

Sipas studiuesve, Kalendari i emërtuar sipas perandorit romak, Jul Cesarit reformoi kalendarin e vjetër romak në vitin 45 para Krishtit. Aty dallohet qartë ora dhe kalendari diellor, të realizuara në dyshemenë prej guri të zbukuruar.

Mbishkrimi i tij gjendet i gdhendur mbi gurin portal të kishës me gërma të mëdha në reliev dhe kompozimi i tij është realizuar në përputhje me rregullat astronomike, duke i dhënë këtij objekti kulti të krishterë funksionin jo vetëm shpirtëror, por edhe jetësor.
(ma.ar/News24/BalkanWeb)

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

Temat e fundit