ZBULOHET KODER-VARRI, DATON 7000 VJET - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

ZBULOHET KODER-VARRI, DATON 7000 VJET

ZBULOHET KODER-VARRI, DATON 7000 VJET

· 1 · 856

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 02-09-2005, 16:37:22
Nje veper e rralle arkeologjike eshte zbuluar ne Sovjan te Korces.
Nje koder-varr qe daton 7000 vjet para eres sone eshte zbuluar nga
shpimet me sonde dhe studimet ne vendbanimin prehistorik te
Sovjanit, ne afersi te zones se banuar. Zbulimi i koder-varrit prane
liqenit konsiderohet nga arkeologet si unikal jo vetem ne Shqiperi,
por edhe ne rrafshin ballkanik. Kjo per faktin se prane qendrave te
banuara nuk jane zbuluar ndonjehere vendvarrime. Kodervarri eshte
gjetur ne nje thellesi prej 10 metrash, dhe ka nje lartesi 4.7 metra
e diameter 67 metra. Sipas arkeologeve, ende nuk eshte bere studimi
i hollesishem e ketij zbulimi.


Nese ky lajm i top-channel eshte i vertete atehere besoj se kemi te bejme me nje nga vendbanimet me te hershme ne Ballkan apo dhe ne tere Europen!

Temat e fundit