Zbulohet një statujë e shek. III në Butrint - Arkeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet një statujë e shek. III në Butrint

Zbulohet një statujë e shek. III në Butrint

· 1 · 925

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-10-2005, 07:27:16
Arkeologët shqiptarë thonë se kanë zbuluar në qytetin antik të Butrintit, në Jug të Shqipërisë një statujë mermeri që i përket shekullit të tretë pas Krishtit. Arkeologu i Qendrës Arkeologjike të Sarandës Dhimitër çondi tha se statuja në përmasa relativisht të mëdha është punuar me mjeshtëri të lartë dhe ka zbukurime të jashtme mjaft interesante. çondi tha se ende nuk është gjetur koka e statujës për të dalë në komente lidhur me figurën historike së cilës ajo i përket. Statuja u zbulua në Forumin e qytetit antik ku janë gjetur më parë edhe statuja prej mermeri të disa figurave të antikitetit të cilat ruhen sot në Muzeun Arkeologjik të Butrintit.

Temat e fundit