Arkitekturë / Inxhinieri

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me arkitekturen dhe inxhinierine.


M A X
17-01-2021, 19:58:25

Arabia Saudite do te ndertoje nje qytet 170 km te gjate

Qyteti planifikuar do te jete i gjate 170 km ne vije te drejte dhe nuk do te kete rruge, makina apo transport publik. Gjithcka do te jete ndertuar ne menyre te tille qe te jete e arritshme ne kembe brenda 5 minutash. Per te gjitha nevojat llogjistike, psh furnizimi me cdo gje te nevojshme per jeten e perditshme, do te ndertohet ne struktura te integ
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2021, 19:51:24

Shikoni se si nje printer 3D nderton nje shtepi

Nje ndertese e printuar nga fillimi ne fund.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-01-2020, 14:20:00

Xhungla Urbane

Besojeni ose jo, por ndërtesat nëpër qytet mund t’ju shkaktojnë dhimbje koke! Arnold J Wilkins, profesor i psikologjisë në universitetin e Essex, tregoi për CNN si ndikojnë peizazhet urbane te truri ynëGjatë mijërave vjetëve, truri i njeriu evoluoi duke përpunuar në mënyrë efektive skenat e botë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, celjeta

Muri i Madh Kinez!

M A X
21-01-2020, 22:17:12
 
muri madh kinez.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

php
15-11-2012, 19:40:49

Kopania Kineze nderton Hoteli per 360ore ose 15dite.

Ndërtimi Story Ndërtuar në vetëm 360 orë Ndërtimi: Një 30-tregime gjatë, 183.000-sheshin-këmbë, Hotel ndërtuar në vetëm 360 orë. Vetëm 15 ditë! Ajo ishte ngritur pranë liqenit Dongting, në provincën Hun
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, Hamit Gashi, VALMIR BAJRAMI

A ju pëlqen arkitektura dhe inxhinieria???

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-06-2012, 13:06:46

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit në ndërtesat e Barcelonës, deri tek vendet magjike prej çeliku dhe xhami në Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturës të zgjedhura në listë janë të bërë enkas për të mahnitur vizitorët. ‘ Qyteti i parë në listë është Barcelona. Disa prej arkitektëve më të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erionmuca, dreamm

Ura më e gjatë në det

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erionmuca, dreamm, olti

Taj Mahal - Taxh Mahali

erionmuca
26-04-2012, 19:22:30
Vertet enderr?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
09-10-2011, 18:07:12

Big Ben ne Londer

Big Ben si Kulla e PizësAshtu sikundër Kulla e Pizës, edhe Big Beni, ora e famshme britanike, nuk qendron krejtësisht vertikalisht me tokën. Kështu shkruan Sunday Telegraph, sipas të cilës nga matja e fundit e inxhinierëve, Big Ben ka një pjerrësi prej 0.26 gradë në drejtim të veriut, e barabart...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 13:28:39

Arkitektura italiane në Korçë

Kinema Luks, Lice, Birra Korça, banesa e deri te blloku i kazermave: një influencë arkitekturore që ndodhi në urbanistikën e Korçës, sot e shkrirë një me siluetën e qytetitTipologjia e banesës korçare përcaktoi edhe urbanizimin e qytetit. Kjo shihet qartë në zonën muzeale.Urbanistika është udhëh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
21-01-2011, 10:51:49

Inovacioni në derë

.7 m e gjërë, 5.2 m e lartë, e ndarë në 40 pjesë nga 254mm druri Tik i Burmës është përbërja e një dere, e cila është shpallur fituese në AR Emerging Architecture Awards 2009.Secila pjesë e derës është gdhendur në mënyrë që në atë të integrohën mekanizmat sëbashku me një kundërpeshë që dera të h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: sandrina, morina, Rinor Mujaj

Arkitektura.........

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2009, 13:11:00

Shën Gjergji, kisha që i rezistoi masakrës komuniste

Në vitet e regjimit komunist, edhe pse destinacioni i kishës u tjetërsua, pjesa e brendshme e saj nuk u prekShën Gjergji, kisha që i rezistoi masakrës komunisteVite më parë, kur Shqipëria ishte nën regjimin diktatorial, aty u xhirua dasma e Marigosë dhe Gjinos, protagonistëve të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
tonibal
16-09-2009, 22:36:04

Historia e arkitektures Arabe

Fillet e zhvillimit të arkitekturës Islame i gjejmë që në kohën e fillimit të forcimit të Islamit, më saktësisht që në kohën e migrimit të Muhammedit nga Meka në Medina kur u ndërtua xhamia Muhammedit. Sido që të jetë vepra e parë më me vlerë artistike arkitekturale u realizua në vitin 630 kur M...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2009, 03:12:17

Paralajmerimi i ndertimeve

Nga Isidor KotiNe atmosferen e tymnajes se dendur elektorale qe ka perfshire vendin, ndodh rendom te harrohen disa ceshtje shume te rendesishme jetike, aq sa te krijohet pershtypja se jane harruar. Jo vetem kaq, por mund te bertasesh me ze te larte dhe askush nuk e ve ujin ne zjarr per te zbritu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-07-2008, 10:12:29

Hotelet që po lindin nga ëndrrat

Nje pjese jane realizuar, te tjera priten per te mrekulluar njerezitHotelet që po lindin nga ëndrratKanë format dhe përmasat më të çuditshme në botëKa kaluar shumë kohë që nga viti 717 pas Krishtit, viti i përurimit të "Hoshi Roykan", hotelit japonez të shënuar në "Guinnes" si i pari dhe më i vj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
28-02-2008, 17:33:46

Terminali me i madh ne bote.

Se shpejti ne Pekin (Kina) do te hapet njeaeroport gjigant, dimensionet e te cilit thyejne rekordet e meparshme.Arkitektet Foster & Partner bejne te ditur se ky Terminal eshte i madh sa te gjitha terminalet Heathrow te Londres te mara se bashku por qe ka kushtuar sa gjysma e tyre.Ne sherbim te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-12-2007, 18:10:26

"Crystal Island"

"Crystal Island" do te jete se shpejti ndertesa me e larte ne bote . Ajo do te ndertohet ne Moske ne 2013 dhe do te kete nje lartesi 450 metra dhe nje siperfaqe te pergjithshme 2.5 milion km².Arkitektet e "Crystal Island" jane britanike."Crystal Island" do te kete ne sherbim 900 banesa, 3000 dho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-04-2007, 05:18:19

Tirana, mes arkitekturës italo-shqiptare !

Historia e monumenteve të kryeqytetit shqiptarEvropa Juglindore ka jetuar për mijëravjeçarë si njësi organike e të njëjtëve komonuellth-ë historikë, e perandorive romake, bizantine dhe osmane. Shqipëria jetën më të gjatë e ka pasur nën të njëjtën çati me to, pa kufij politikë dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe