×

Post reply

Emri:
Email:
Titulli:
Ikona e mesazhit:

Verifikimi:
Cfare gjuhe flasin shqiptaret?:

shtyp alt+s per te postuar ose alt+p per ta kontrolluar


Permbledhje

Postuar nga: php
« ne: 09-01-2014, 00:01:41 »

KleantR
Shume faliminderit por ne anglisht nuk po me hyn ne koke spo kuptoj sakte hahahah po perndryshe shume faliminderit une kisha interesim diqka ne gjuhen shqipe...

Ardit Dashaj
Shume faliminderit per pergjigjen tuaj... une kam interesim te kuptoj si punon jo te marr nje gje te tille por kam shune interesim te di si fuksion rryma ne shtepi... sitem Europian 230W une kam gjet shume materiale por e kuptoj se eshte profesion dhe eshte e veshire te kuptosh sakt dhe mire per nje kohe te shkurte...
Parandaj kam shume interesim te gjej materiale informacioni ne Gjuhen Shqipe.. por per fat te keq mungojne shume ne internet....
Postuar nga: Ardit Dashaj
« ne: 27-09-2013, 19:43:01 »

Tutorial autodidakt per profesionin elektricist???

Vetem ne shqiperi mund te imagjimosh nje gje te tille!
Nuk them se nuk ka literature te mjaftueshme per kete gje, poooor kush do te te kontrolloje nivelin e perftimit profesional? Gjithesesi, Online mund te kete me mijera materiale, poooor te cilit Standart? Mbi te gjitha profesioni elektricist ka te beje me jeten e perdoruesve te energjise elektrike, a e imagjinoni dot cfare ndodh kur dikush qe pretendon se ka lexuar nje liber te te lidhi linjat elektrike ne shtepi??? Nuk behet fjale per mos funkionim pajisjesh por per rrezikim drejt per drejt te jetes se njerezve dhe kushdo qe edhe sikur ne shkolle te te leshoje nje deshmi aftesie ushtrimi profesioni te tille duhet te pergjigjet sipas ligjit (qe eshte teper i rrepte ne kete rast).

Gjithsesi, pak me pare permenda "standartet", a e dini qe me dhjetera ish elektriciste ne shqiperi as qe e kane haberin mbi standartet e rrymave elektrike te mesme e te uleta, kodet e ngjyrave sipas standarteve, fenomenet mbi rrymat alternative, integrimin e pajisjeve elektronike te sigurise se jetes apo automatizimeve te kalimeve elektrike, etj???

Jo se nuk kane lexuar, por se materialet qe u kane rastisur online (nese!!!) nuk flasin pikerisht per standartet elektrike te percaktuara per shqiperine nga enti SI por per vende te ndryshme qe i perkasin gjithashtu standarteve te ndryshme!

P.sh.
1. Nese jeni ne Canada, percjellesi me ngjyre blu eshte faze, por ne shqiperi eshte neuter!
2. Nese jeni ne Amerike, Angli etj, Tensioni (diferenca potenciale) eshte 110 VAC ndersa ne shqiperi (ballkan pergjithesisht) dhe ne shume vende te BE, tensioni eshte 230 VAC por qe shpesh pershkak te humbjeve ketu vjen edhe 200 VAC?
3. Fazat ne nje prize lidhen gjithnje te djathten tuaj ose ne te majten e prizes! (edhe pse pa kuptim nese nje elektricist per mungese percjellesash nuk ka me ngjyra sipas SI, te te beje ty te kuptosh se nga cili percjelles duhet te ruhesh)! por qe nese shikoni ne shtepite tuaja i gjeni te lidhura nje nga e majta e nje nga e djathta...
4. Nga enti SI ndalohet Tokezimi me Nulifikim (ne shqiperi te gjithe elektricistet e zgjuar deri para pak vitesh dhe ende vazhdon mund te gjesh instalime te tilla).

Ne 15 vite eksperience pune neper skuadrat e emergjencave dhe per disa kompani nderkombetare, kam rastisur ne dhjetra e mijera shkelje te tilla teknike qe kane sjellur per pasoje demtimin e dhjetera sistemeve e pajisjeve (dhe ketu permend vetem ato te kushtueshmet) e nuk po llogaris edhe rastet per rrezikshmeri mbi jetet njerezore!

Nese kerkon literature shkruaj ne adresen e e-mail: arditdashaj@yahoo.com ose  dhe ne FB https://www.facebook.com/ardit.dashaj
Postuar nga: KleantR
« ne: 10-09-2013, 13:08:46 »

Edhe une jam nje i fiksuar pas elektronikes  :syzja

Gjithsesi ja tek e ke nje guide ne pdf http://www.hydro.mb.ca/customer_services/permits_and_inspections/electrical/residential_wiring_guide.pdf
Postuar nga: php
« ne: 04-05-2013, 01:15:27 »

Pershendetje.
 Kam nje interesim te jashte zakonshem per te gjeture nje tutorial ne 3D ose ne ndonje tutorial Shqip ne tekste dhe imazhe  si shperndahen dhe konektohen fijet ( telat ), e rrymes ne nje shtepi.
 
 Me thjesh instalimi i rrymes ne nje shtepi ose aprment si ta gjej ndonje tutorial ne 3D ose liber ne .pdf

 Kam nje mik i cili me kerkon shume her i kam derguar disa video ne youtube por nuk shpejgone gjersishte si shperdahet telat (fije bakuri),"perquest e rrymes".

 Dhe me shkoj mendja ne ndonje program ose tutorial ne 3D qe te jep shpjegime me gjersisht.

keni ndikush nga ju te me jepni ndonje keshill?