Artet e Bukura

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjithçka rreth pikturës, skulpturës etj

Pergjigje nga: olti, shejtania

Art Dixhital

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Metroja e Stokohlmit si galeri arti

M A X
12-05-2020, 13:10:15
...
FB_IMG_1586769694544.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-12-2011, 19:20:50

Ekspozita e Nikolla Progrit

Ëndrra e Nikolla Progrit për të hapur një ekspozitë vetjake, bëhet më në fund realitet, një vit pasi piktori ndërroi jetë. Në një mbrëmje të organizuar nga familja në galerinë “Kledio”, në Kryeqytet, miq, kolegë e të afërm u mblodhën për të përkujtuar jetën e artistit. Shumë prej krijimeve të ek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-12-2011, 15:26:56

Me pe, gjilpërë e mustaqe të gjata

Zef Lulash Sokoli është i vetmi artizan i cili punon veshjet karakteristike të zonës së Dukagjinit. Edhe pse në moshën 68-vjeçare ai ende vazhdon të merret me qëndisjen e kostumeve tradicionale të krahinës së tij, si për burrat, ashtu dhe gratë. Pak nga pak dhe pa u nxituar ai punon me kujdes dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: honest, shejtania, Hollow

Art Dixhital nga Hollow

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 00:57:01

Portrete të ndryshme në një foto të vetme

Një foto hipnotizuese që tregon qindra portrete që shkrihen me njëri-tjetrin është krijuar nga artisti francez Micaël Reynaud, i cili ka përdorur shumë imazhe bardhë e zi për të krijuar këtë vepër arti grafik. Amalgamation quhet dokumenti GIF (format ndryshimi grafik) që është një format imazhi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 10:41:10

Bonsai, një formë arti

Bonsai është një formë e lashtë arti që ka filluar në Kinë dhe Japoni dhe është përqendruar kryesisht në prodhimin e pemëve dhe bimëve në miniaturë. Bonsai është në fakt një version japonez i "pun-sai" fjala origjinale kineze që iu dha kesaj forme arti orientale. Historia e Bonsai shkon prapa në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Zara
19-09-2011, 19:30:37

Duart e njeriut të shëndrruara në kafshë

Artisti Guido Daniele eshte i lindur ne Soverato te Italise, ndersa momentalisht jeton dhe punon ne Milano.Ai ka pasur ekspozita te vetat qe ne vitin 1968.Me 1972 , ai ka filluar te punoje si iu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-08-2011, 13:33:54

Arti kinez i gdhendjes dhe pikturimit të gjetheve

Arti kinez për të prerë dhe pikturuar gjethet ka mbërritur edhe në perëndim. Rob Sidner, drejtor i Mingei International Museum në San Diego, i specializuar në artet popullore pohon, që për sa i takon kësaj forme të re arti, prerjes së gjethes dhe pikturimit të saj kjo ësHtë një traditë e kopjuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-07-2011, 00:56:46

Fluks vizitorësh në Galerinë Kombëtare të Arteve

Galeria Kombëtare e Arteve, një ndër të pakta institucione që edhe në këto muaj të nxehtë vere qëndron e hapur për vizitorët ka patur gjatë kësaj periudhe rreth 400 vizitorë të huaj në javë.Sipas drejtuesve të galerisë, numri i vizitorëve gjatë verës në Galerinë e Arteve rritet sepse përkon edhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 11:20:49

Veprat e Da Vincit do të bashkohen

Galeria Kombëtare e Londrës dhe muzeu i Luvrit në Paris kanë njoftuar planet për bashkimin e dy versioneve të veprës “Virgjëresha e Shkëmbit”, të Leonardo Davinci.Luvri do të dërgojë versionin e tij në galerinë e Londrës, ku vepra do të shfaqet si pjesë e një ekspozite të re. Ndërsa në këmbim, g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 22:23:50

Ekspozitë e Mikail Papuçiut në Muzeun Historik Kombëtar

“Arratia e pandreqshme e kohës”, është tematika prej së cilës është frymëzuar artisti Mikail Papuçiu për të realizuar ekspozitën me piktura “Fugit irreparabile tempus”, e çelur pranë Muzeut Historik Kombëtar.“E kam ndarë në dy pjesë: kam filluar me periudhën dhe kohën e ndarjes së gjërave në mat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
11-01-2011, 11:47:43

GAK e “Qafa” s’mund të bashkohen

Prishtinë, 11 janar - Galeria e Arteve të Kosovës nuk do të menaxhojë me atë të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dheSporteve, “Qafa”. Vendimi i nënshkruar shtatë muaj më parë nga ish-ministri i Kulturës, Lutfi Haziri, që GAK-u të marrë nën ombrellën e tij edhe këtë galeri, e bashkë me të edhe ha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 02:03:26

Një vëzhgim mbi grafikën në Shqipëri

Sipas Wikipedias, me termin “grafik” identifikohet ai sektor i prodhimtarisë artistike i orientuar në projektimin dhe realizimin e produkteve të komunikimit viziv. Brënda tij përfshihen disa nënsektorë specifikë, ndër të cilët dy janë më qartësisht të dallueshëm: dizenjo grafike (projektimi graf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: A.Hoxha, Alush Hoxha, Elegance

Nudo ne Emer te Artit...?!

A.Hoxha
20-06-2009, 23:43:07
NUDO NE PARIM ESHTE NDIESI  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-04-2008, 12:33:35

Artet pamore, nje vlonjat ne Sirakuze

Galeria e Sirakuzes ka pritur keto dite veprat e artistit shqiptar, Artan Shabani, nje artist qe ka mberritur ne token sirakuziane pas nje turneu te gjate ne disa vende te ndryshme te Italise, per te cilin eshte e veshtire me dhene ndonje referim kohor. "Ne fund te rruges", eshte titulli qe arti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-03-2008, 09:42:51

Usta Shyqua: Një jetë mes veprave të artizanatit

Njeriu që ka prodhuar çifte, pistoletë, violinë, kitarë, klarinetë, mullinj, nuk heq dorë nga zanati i vjetër Një burrë i pashëm, i veshur kreko e me hap të ngadaltë, del çdo mëngjes rreth orës gjashtë nga shtëpia. Shumica që e njohin, pas përshëndetjes, e dinë ritualin e tij. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 11:22:21

Enigma e kafkave prej kristali

Përveçse janë krijime të mrekullueshme të natyrës, kristalet e kuarcit kanë karakteristika shumë interesante, që i bëjnë të dobishme për një numër aplikimesh moderne. Në fakt, kuarci është në gjendje të tingëllojë, transmetojë, amplifikojë, magazinojë, të vihet në zjarr dhe të strukturojë energj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-05-2007, 06:50:48

Buste për anëtarët e qeverisë së parë Shqiptare !

Ministria e Kulturës dhe Galeria Kombëtare e Arteve kanë shpallur konkursin kombëtar për realizimin në skulpturë të dhjetë busteve, kushtuar 10 anëtarëve të qeverisë së parë shqiptare, e njohur si qeveria e Vlorës. Anëtarët e saj kanë qenë Ismail Qemali, kryeministër dhe ministër, Dom Nikollë Ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: DjTerenc, lederi

Terenci - 3D

Terenc
24-04-2007, 16:25:38
Flamuri shqiptar.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Kreksi, Syrgjyn, shorty

Imazhe per ZERI YT

kreksi
17-07-2006, 17:42:26
Zeri yt 2004-2006 !
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: LORENC06

Pamje fantastike ...

*
LORENC06
17-05-2006, 13:37:52
Alt+S
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

N I K
14-01-2006, 08:49:20

D A D A I Z M I

Levizja artistiko-letrare lind njekohesisht ne Zvicer dhe ne Amerike me 1916, me qellim kritikimin dhe ironizimin e vlerave qe kultura kishte krijuar deri ne ate moment, per te nxjerre ne pah ekzaltimin e primitives, spontanitetit krijues dhe irracional te artistit.Grupi i Zurihut  "Cabaret Volt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

N I K
11-01-2006, 11:52:12

F A U V I Z M I

Levizje artistike franceze qe zhvillohet rreth viteve 1898-1908. Kjo rryme braktis tonet e buta dhe te sfumuara te impresionisteve, duke preferuar tone dhe ngjyra te ndezuara, vilente te perdorarta nga post-impresionistet si: Paul Gauguin e Vincent Van Gogh.Fjala  fauves do te thote "egersisre" ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: bnik2

Imazhe Dark-Gothic...

N I K
16-11-2005, 15:35:14
Gothic Women Power
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
18-10-2005, 04:19:58

Kapitulli i dytë... sërish në Teatrin Kombëtar

R ikthet komedia e suksesshme ?Kapitulli i dytë? me regji të Mehmet Xhelilit. ?Është një komedi, por mund të konsiderohet edhe si dramë. Stili i të shkruarit është si i një komedie por problemi që trajton i përket një drame sa individuale aq edhe familjare. E kam trajtuar si një komedi romantike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
18-10-2005, 04:17:23

Imazhi i Tiranës shkon në Paris

Tirana 1.2.3 Couleurs nga 5 Tetori deri në 3 Nëntor në kryeqytetin francez N jë ekspozitë me foto nga kryeqyteti shqiptar, Tirana, është çelur në Paris në datën 5 tetor e cila do të zgjasë deri në datën 3 Nëntor. Për gati 1 muaj, qytetarët parisienë do të kenë mundësi të njihen me pamje të shkëp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-09-2005, 10:49:58

Shqiptari u jep leksione yjeve te kercimit

Shqiptari ?Maestro i Baletit? jep leksione për yjet e kërcimit   Ludmill çakalli, dikur balerini i parë në TOB, sot vazhdon karrierën në Itali  Y jet e kërcimtarëve italianë frekuentojnë leksionet e tij tepër rigoroze, ndërsa të rinjtë italianë e kujtojnë për saktësinë në gjykim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
31-08-2005, 07:51:39

Shqiptarja e bukur ne kornize

Nje poet danez dashurohet pas nje vajze te bukur shqiptare. Nje miku i tij piktor, ia perjeteson ne telajo. Vepra, e zbuluar se fundmi nxjerr ne drite gruan. Vec saj edhe nje histori te pathene: ate te nje familje shqiptare ne RomePas shume vitesh hulumtime rreth krijimtarise me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe