Arti kinez i gdhendjes dhe pikturimit të gjetheve - Artet e Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Arti kinez i gdhendjes dhe pikturimit të gjetheve

Arti kinez i gdhendjes dhe pikturimit të gjetheve

· 1 · 1178

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-08-2011, 13:33:54
Arti kinez për të prerë dhe pikturuar gjethet ka mbërritur edhe në perëndim. Rob Sidner, drejtor i Mingei International Museum në San Diego, i specializuar në artet popullore pohon, që për sa i takon kësaj forme të re arti, prerjes së gjethes dhe pikturimit të saj kjo ësHtë një traditë e kopjuar nga artet kineze. Në gjethen e Chinar, pemës me origjinë nga India, Pakistani, Kina, të ngjashme me pemët e panjës, nuk është e pazakontë të gjeni fytyrën e Krishtit ose të Merlin Monrosë të pikturuar. (d.xh/BalkanWeb)

Temat e fundit