Bonsai, një formë arti - Artet e Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bonsai, një formë arti

Bonsai, një formë arti

· 1 · 616

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-11-2011, 10:41:10
Bonsai është një formë e lashtë arti që ka filluar në Kinë dhe Japoni dhe është përqendruar kryesisht në prodhimin e pemëve dhe bimëve në miniaturë. Bonsai është në fakt një version japonez i "pun-sai" fjala origjinale kineze që iu dha kesaj forme arti orientale. Historia e Bonsai shkon prapa në shekuj, prova e parë e këtyre pemëve të vogla arrin deri në varret egjiptiane mbi 2000 vjet më parë. Të dhënat tregojnë erborist indian duke mbajtur bimë të çmuara në kontejnerë për të rritur lëvizshmërinë e tyre 1500 vjet mbrapa. "Fjala bonsai është e përbërë nga dy fjalë rrënjë, ”Bon” që do të thotë tabaka dhe "sai" që do të thotë bimë. Ndoshta gjëja më e rëndësishme për të kuptuar në lidhje me Bonsai është se ajo është mbi të gjitha estetikë, pra është një vlerësim për bukurinë bimore. Një pemë e vogël nuk pranohet si Bonsai deri sa të jetë krasitur me kujdes dhe në formën e dëshiruar. (a.s/BalkanWeb)
 

 

 

 
« Editimi i fundit: 09-05-2020, 23:30:05 nga M A X »

Temat e fundit