Buste për anëtarët e qeverisë së parë Shqiptare ! - Artet e Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Buste për anëtarët e qeverisë së parë Shqiptare !

Buste për anëtarët e qeverisë së parë Shqiptare !

· 1 · 1304

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-05-2007, 06:50:48
Ministria e Kulturës dhe Galeria Kombëtare e Arteve kanë shpallur konkursin kombëtar për realizimin në skulpturë të dhjetë busteve, kushtuar 10 anëtarëve të qeverisë së parë shqiptare, e njohur si qeveria e Vlorës. Anëtarët e saj kanë qenë Ismail Qemali, kryeministër dhe ministër, Dom Nikollë Kacorri, zv/kryeministër, Mufit Libohova, ministër i Punëve të Brendshme, Sabdi Toptani, ministër i Financave, Mit‘hat Frashëri, ministër i Punëve Botore, Mehmet Pashë Dëralla, ministër i Luftës, Luigj Gurakuqi, ministër i Arsimit, Pandeli Cale, ministër i Bujqësisë, Lef Nosi, ministër i Postë–Telegrafë, Petro Noga, ministër i Drejtësisë. Duke iu referuar zyrës së shtypit të GKA, në këtë konkurs kanë të drejtë të marrin pjesë artistë dhe arkitektë shqiptarë kudo që jetojnë. Të dhjetë bocetet e të dhjetë anëtareve të qeverisë së Vlorës mund të krijohen nga një artist i vetëm apo nga grup artistësh në lartësinë 20-25 cm.

Temat e fundit