D A D A I Z M I - Artet e Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

D A D A I Z M I

D A D A I Z M I

· 1 · 2926

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

ne: 14-01-2006, 08:49:20
Levizja artistiko-letrare lind njekohesisht ne Zvicer dhe ne Amerike me 1916, me qellim kritikimin dhe ironizimin e vlerave qe kultura kishte krijuar deri ne ate moment, per te nxjerre ne pah ekzaltimin e primitives, spontanitetit krijues dhe irracional te artistit.
Grupi i Zurihut  "Cabaret Voltaire", perpehej nga: shkrimtari dhe filozofi  H. Ball, T. Tzara, piktoret M. Janco, Hans (Jean) Arp, Sophie Täuber, R. Huelsenbeck, H. Richter, C. Schad.
Pikturat dhe skulpturat simbolike te ketij grupi, bashke me kolazhet dhe proçeset fotografike, vene ne pah rendesine e gjuhes si burim krijues (H. Arp, "Lule-Cekan", 1916, Parigi, koleksion privat).  

1- ARP- Forma Tokesore: 1917, dru i bojatisur, cm.86x58x6, Museum of Modern Art, New York.
2- ERNST-"Virgjeresha rreh Krishtin para 3 deshmimtareve:André Breton, Paul Eluard e Max Ernst": 1926, vaj ne telajo, cm.196x130, Museum Ludwig, Colonia.


[attachment[/attachment]

Temat e fundit