F U T U R I Z M I - Artet e Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

F U T U R I Z M I

F U T U R I Z M I

· 2 · 3064

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

ne: 11-01-2006, 12:11:55
Levizje kulturore-artistike e krijuar nga Filipo Marineti me 1909 dhe ne te cilen moren pjese muzikante, shkrimtare, fotografe, kineaste, piktore, skulptore, skenografe etj.
Futuristat deklaronin shkeputjen drastike me te kaluaren dhe perdorimin e formave eksperesive polemikisht anti-tradizionale si: dinamizmi, jeta moderne etj, te projektuar drejt arritkjeve te reja teknologjike.

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 14-01-2006, 06:12:22
Manifestin e  pare futurist e publikoi Figaro me 20 shkurt te 1909, dhe ishte i shkruar në poezi dhe proze  ne një stil qe shkaterronte komplet sintaksen e frazes dhe i jepte liri te plotë  përdorimit te frazes.
Perfaqsuesit e sferes letrare ne futurizem janë:Marinetti, Palazzeschi e Soffici.
Perfaqsuesit e sferes se arteve figurative janë: Umberto Boccioni, Carrà, Russolo, Severini, Balla, Dudreville.
1- Autoritrat: 1905-1906, Pinacoteca di Brera, Milano
2- Dinamizem i një trupi human: 1913, Galleria e Artit Modern, Milano
3- Qyteti qe ngrihet: 1910-1911, Museum of Modern Art, New York.
4- Elasticitet: 1912, ne vaj, cm.38x38, koleksion privat, Milano


[attachment[/attachment]

Temat e fundit