K U B I Z M I - Artet e Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

K U B I Z M I

K U B I Z M I

· 2 · 5522

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

ne: 11-01-2006, 12:02:39
K U B I Z M I
Levizje artistike e shekullit te XX i nisur nga  Pablo Picasso e Georges Braque qe revolucionoi menyren e perfaqesimit te subjekteve qe praktikohej ne pikture qe nga periudha e  Rilindjes.
Kubistet e shperbenin subjektin ne plane dhe forma gjeometrike elementare duke sintetizuar ne nje krijim unik kendveshtrimet e ndryshme te cilat ne realitet nuk mund te aplikoheshin njekohesisht.

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 14-01-2006, 07:29:38
Termi Kubizem u perdor per here te pare nga kritiku Louis Vauxcelles i cili duke vizionuar disa vepra te Braque (1908) vuri ne dukje qe ishin te formuara nga kube.
Nje influence te thelle ne formimin e ketij stili te ri revolucionar qe perqendronte vemendjen ne aspektet me te vogla dhe esenciale te natyres, vinte nga njohja e artit tribal te Afrikes dhe te Oqeanise: Paul Cézanne, Amedeo Modigliani, Le Corbusier, Picasso, Braque, fillimet e J.J.Oud etj.
Por ishin Duchamp-Villon qe tentuan nje traspozicion letrar te principeve te kubizmit ne arkitekture me ane te projektit te nje vile kubiste me 1912. Ky stil arkitektonik  do ndiqet dhe realizohet nga shkolla arkitektonike çekosllovake:
- "Shtepia e Virgjereshes se Zeze" ne Prage realizuar nga J.Gocar (1911-1912).
-Vila e Chochol ngritur ne kembet e kodres Vysehrad (1913).
-Projektet e J. Knoha.

1-Vajza me mandoline: 1910, vaj, cm.100x73, The Museum of Modern Art, New York.
2-Kitarristi: 1910, vaj ne telajo, cm.100x73, Musée National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou, Parigi.


[attachment[/attachment]

Temat e fundit