×
Hyrja
Profili

Astronomia - Yjet, Galaktikat, Gjithesia

Pergjigje nga: olti
Njeriu ne HenePergjigje nga: Lajmet, erlehta, olti
Hubble, mijera foto te reja nga universi

lindja planetit te ri.jpg
Pergjigje nga: artina kuqi, Alesund, Visar.Bali
Dielli fajtori?!

M A X
ne: 02-02-2020, 21:47:13
Singulariteti gravitacional

Astronomi

Çfarë është singulariteti ne astronomi? asteroid.jpg
Pergjigje nga: olti, Mishel Forever, shejtania
Hena imeBerni
ne: 11-01-2013, 07:46:36
Në Rrugën e Qumështit ka 17 mld planete të ngjashme me Tokën

Astronomi

Sateliti Kepler i NASA-s ka prezantuar së fundmi rezultatet e kërkimit 4 vjeçar, duke nisur nga viti 2009, i cili ka arritur në përfundimin se ekzistojnë 17 mld planete jashtë sistemit tonë diellor, të cilat kanë karakteristika shumë të ngjashme me Tokën.Shifra ka dalë nga vëzhgimi i 150 mijë yj...

erlehta
ne: 23-05-2012, 01:15:26
Eklipsi unazor

Astronomi

Në media e quajne Unaza e Zjarrte, sepse kete pershtypje krijoi eklipsi i vrojtuar ne te gjithe Paqesorin, nga Azia ne Perendim te Shteteve te Bashkuara. Miliona njerez deshmuan fenomenin e veçante kur hena eshte ne piken e saj me te larget nga toka dhe nuk arrin ta bllokoje diellin plotesisht. ...

dreamm
ne: 21-05-2012, 09:35:08
Planet i ri në sistemin diellor?

Astronomi

TIRANE-‘Në skaj të sistemit tonë diellor mund të ekzistojë planeti i madh i pazbuluar deri tani’, ka deklaruar javën e kaluar në konferencën në SHBA astronomi brazilian Rodney Gomes.Sipas përllogaritjeve, bota e panjohur lëviz aq larg, saqë teleskopët nuk mund ta shohin. Por gravitacioni i saj n...

dreamm
ne: 17-04-2012, 12:23:09
Shkencëtarët: Mundësia për jetë në Mars 99%

Astronomi

SHBA- Në korrikun e vitit 1976 një sondë e lëshuar në Mars nuk pati arritur të sjellë ekzemplarët të cilët do të konfirmonin ekzistencën e jetës, mirëpo, tri dekada më vonë, shkencëtarët mendojnë se ai eksperiment nuk pati dhënë rezultatet e vërteta.Viking 1 nuk pati arritur të gjejë dëshmi për ...

M A X
ne: 02-03-2012, 23:06:50
Nga 1-7 mars edhe planetët mund të shihen me sy të lirë

Astronomi

 Nuk ka ndodhur për gati një dekadë, por këtë javë duhet ti mbani sytë nga qielli, pasi do të mund të shihni me sy të lirë pesë planetë. Kjo ngjarje e jashtëzakonshme do të mund të dhurohet për disa netë të muajit Mars. Nga data 1 deri më 7 mars, Mërkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri dhe Saturni do t...
M A X
ne: 12-01-2012, 21:22:08
Një planet për çdo yll

Astronomi

Shkencëtarët kanë nxjerrë përfundimin se çdo yll në galaktikën tonë ka të paktën një planet që rrotullohet rreth tij.Shkencëtarët dhe studiuesit pas shumë vëzhgimeve të kryera ndër vite kanë nxjerrë përfundimin se në galaktikën tonë Rruga e Qumështit ka të paktën 100 miliardë planetë.Shkencëtarë...
M A X
ne: 20-12-2011, 14:58:31
Astronomia - Çfarë na pret në 50 vite

Astronomi

Astronomia/Çfarë na pret në 50 viteNë shekullin e fundit, astronomia ka qenë një prej sektorëve më pjellorë të kërkimit. Falë përparimeve teknologjike, jo vetëm njeriu shkoi në Hënë, por ka arritur të kolonizojë me satelitë dhe anije kozmike hapësirat fqinje me planetin e tij dhe tani përgatitet...M A X
ne: 13-11-2011, 17:15:16
Flutura më e shpejtë në gjithësi

Astronomi

Shikojeni fluturën më të shpejtë në gjithësiMjegullnaja gazore e cila mund të shihet në fotografi ndoshta duket si diçka qetësuese dhe e bukur, por në të vërtetë bëh...

M A X
ne: 13-11-2011, 17:09:24
NASA përgatitet për dërgimin e sondës në siperfaqen e planetit Mars

Astronomi

NASA deri në fund të muajit dërgon në Mars roverin më të madh ndonjëherë How the Curiosity Mars Rover Will Land and Navigate Në NASA janë duke kryer përgatitjet e fundit për dërgimin e sondës më të madhe në sipërfaqen e ndonjë planeti në sistemin diellorë. Deri në fund të muajit aktual, roveri me madhësi

M A X
ne: 07-11-2011, 22:55:55
Zbulimi i ri ridefinon teorinë e krijimit të galaktikave

Astronomi

Teleskopi hapësinor Spitzer i NASAs ka dëshmuar se galaktikat “e holla” kanë vrimat e zaza masive në qendër, sikurse dhe galaktikat normale.Më herët shkencëtarët besonin se këto galaktika të rrafshëta nuk mund të kenë vrimat e zeza në qendrat e tyre, por Splitzer e zbuloi pikërisht të kundërtën....


M A X
ne: 23-10-2011, 19:39:56
Shpellë në Hënë 100 metra e thellë

Astronomi

NASA incizoi një shpellë të madhe në Hënë të thellë 100 metraSateliti LRO i NASA-s i cili është në orbitë rreth Hënës ka spikatur një vrimë të madhe, e shkencëtarët vlerësojnë se ajo është e thellë mbi njëqind metra.LRO nuk është sateliti i parë i cili ka zbuluar vrima të këtilla, por shkencëtar...

M A X
ne: 23-10-2011, 19:37:33
Zbulohet ylli me temperaturën verore si të tokës

Astronomi

Ylli WD 0806-661 B të cilin shkencëtarët e kanë zbuluar kohë më parë, është ylli më i ftohtë i zbuluar ndonjëherë, me temperaturën normale që përputhet me atë të një ditë me diell në Sevila.Profesori Kevin Luman i cili e ka vërejtur këtë yll përmes teleskopit të NASA-s, tha se ai ndodhet rreth 6...

M A X
ne: 22-10-2011, 10:34:02
Kometa Elenin nesër kalon pranë tokës

Astronomi

“Kometa e ditës së gjykimit” Elenin nesër do të fluturoj pranë tokës. Teoricienët e komploteve ka kohë që janë duke u frikësuar nga ky komet, por ai do të fluturoj në një distancë të sigurt nga Toka.Por, kometa e cekur për shkak të një stuhie të fuqishme diellore është shkapërderdhur qysh gjatë ...

M A X
ne: 10-10-2011, 14:21:08
Shi meteorësh

Astronomi

Evropa pret sot një shi të pazakontë meteorëshNjë shi i pazakontë yjesh që bien do të bjerë sot në mbrëmje në Evropë dhe në Azinë Qendrore, një ngjarje e rrallë që ndodh një herë në rreth 40 vjet, njoftoi Observatori i Parisit. Nga 60 deri 600 yje që bien në orë, një në 10 minuta, mund të vërehe...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board