Astronomi - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Astronomia - Yjet, Galaktikat, Gjithesia. Tema informative dhe diskutime.

Berni
30-03-2011, 00:15:33

Kush e vë në lëvizje sistemin diellor?

Çdo trup qiellor ushtron një forcë rëndese që varet nga përmasat e tij. Dielli, me gjithë përmasat që ka i mban planetët në orbita të fiksuara, duke kundërpeshuar shtyrjen e tyre për kah jashtë, domethënë ushtron një forcë centripete që i mban planetët në lëvizje rrotulluese rreth vetes.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-03-2011, 16:31:34

Neser me 19 mars hena do jete me e bukur se kurre, shikojeni dhe shijojeni

Ju sygjeroj te shikoni henen neser me dat 19 mars, sepse do jete hene e plote, dhe do jete shume afer si objekt ne qiell, plus do kete nje bukuri te vecant, sidomos ju qe keni teleskopa sa do te vegjel do shijoni nje pamje spektakolare. Gjithsesi mund ta shikoni qe sonte ndryshimin e pamjes se h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-03-2011, 13:46:46

Një statujë 200 mijë vjeçare është gjetur në Hënë?!

Dr Charles Morris zbuloi se në laboratorin e NASA-së gjendet një statujë femre me krahë në shpinën e saj, të cilën ekipi i “Apollo 11” e solli nga hëna 40 vjet më parë, në vitin 1969Një shkencëtar sjell prova që sipërfaqja e Hënës ka qenë e banuar nga jetë inteligjente.Gjeologu Dr Charles Morris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2011, 13:53:52

Zbulohen fosile jashtëtokësore në meteor?

Shkencëtari i NASA-s, Richard Hoover, pohon se ka gjetur të mbetura të fosileve nga jeta jashtëtokësore në një meteor të rënë në Tokë.Ai thotë se fosilet mikroskopike dëshmojnë se jeta ekziston në gjithësi dhe falë zbulimit të tij mund të shpjegojë se si ka ndodhur jeta në Tokë.Astrobiologu Hoov...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 10:56:16

50 miliardë planete në "Rrugën e Qumështit"

Shkencëtarët kanë bërë llogaritjen e përgjithshme të planeteve në galaksinë tonë dhe numrat janë tronditës: të paktën 50 miliardë planete në Rrugën e Qumështit.Shifrat u nxorën nga rezultatet e mëhershme të teleskopit të NASA-s Kepler.Shkencëtarët thonë se të pakten 500 milionë nga këto planete ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-02-2011, 01:21:06

Universi: Gjashtë planetët e vegjël që ngrohen nga një tjetër Diell

Zbulimi është bërë nga sonda e NASA-s, “Kepler”. Rrotullohen rreth një ylli të quajtur “Kepler 11”. Pesë janë të ngjashëm me Tokën. Ky rezultat do të thotë se është bërë hapi më i mirë drejt zbulimit të një planeti të ngjashëm me Tokën, ku mund të zbulohen edhe shenjat e jetës jashtëtokësore.Shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-02-2011, 10:43:39

Toka, së shpejti me një… diell të dytë

Toka së shpejti do të mund ta fitojë diellin e dytë, të paktën për një apo dy javë. Një prej yjeve më të shndritshëm të qiellit tonë do të bëhet supernova (do të shpërthejë), ndërsa shpërthimi do të mund të ndodhë qysh gjatë këtij viti, shkruan gazeta britanike “Daily mail”.Astrofizikanët pohojn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

TiRoNci_MiZeRje
01-01-2011, 05:25:39

Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Oraret qe shikoni me poshte dhe fotot i perkasin Tiranes. Ne qytetet tjera te Shqiperise ndryshimi do jete vetem pak minuta, gje qe nuk ndikon. Shqipetaret qe ndodhen me ne lindje ne shtete si Greqia, Turqia , do ken mundesi ta shijojn kete spektakel me shume se sa vendet tjera ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 14:48:49

Zbulohet jetë në hapësirë

Shkencëtarët kanë zbuluar jetë, në mbetjet e një meteoriti të vogël të përplasur në Sudanin e veriut, dhjetëra mijëra vite më parë. Zbulimi befasues u publikua në mëngjesin e sotëm në rrjetin e revistës shkencore “Space”.Në krater u lokalizuan 19 aminoacide, të cilat nuk mund të kishin përfundua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2010, 00:29:13

Zbulohet sekreti i unazave të Saturnit

Një prej sekreteve më të mëdha të sistemit Diellor mund të zgjidhet me një teori të re. Kjo teori thotë se Unazat e Saturnit janë gjithçka ka mbetur nga një hënë e madhe, me diametër më shumë se 5000 km, që i ishte afruar shumë planetit.Në fillim, forca gravitacionale i kanë shkëputur shtresën e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2010, 09:51:07

Në Kosove ngrihet një qendër kozmologjike

Këshilltarët komunalë të Gjakovës i kanë dhënë sot dritën jeshile dy kërkesave që kishin të bënin me dhënien në shfrytëzim të pronës komunale për ndërtimin e Qendrës së Planetariumit dhe Observatorit si dhe të Qendrës edukative arsimore “Gulistan” të Prishtinës për shfrytëzimin e përkohshëm të o...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: TiRoNci_MiZeRje, olti

Gjithshka rreth Universit ne Universalb.com

TiRoNci_MiZeRje
25-11-2010, 07:20:16
thx olti
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-11-2010, 09:45:17

Hartley 2 - Një kometë ndryshe nga të tjerat

Ka qenë takimi më nga afër i të gjitha kohërave me një kometë dhe ka ndodhur rreth 15 milionë kilometra nga Toka.Sonda e NASA-s, Deep Impact, e madhe sa një automobil, nuk ka humbur takimin me Hartley 2, duke iu afruar në një distancë deri në 700 kilometër nga bërthama e shkëmbit të akullt.Sonda...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2010, 16:55:35

Ylli i “dobët” rrezaton si një “magnetar”

Sa më shumë e studiojmë universin, aq më shumë mrekullohemi dhe surprizohemi prej tij pasi cdo herë ai na dhuron fakte dhe gjera të reja, duke kërkuar të na mbajë të lidhur për shumë kohë.Satelitët Swift dhe Chandra kanë hasuar në rrezatime të forta nga një yll pulsar që nuk njihet për magnetizm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2010, 16:54:44

Përplasja e 2 asteroidëve, Hubble kap foton e parë

Një shkëndijë e madhe në qiell që ka lënë pas edhe një re pluhuri të ndricuar, është imazhi i parë i kapur nga Toka i përplasjes së dy asteroidëve.Fotoja e paprecedentë është kapur nga teleskopi Hubble në 29 janar të këtij viti. Gjatë 5 muajve në vazhdim, teleskopi ka ndjekur këtë objekt misteri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2010, 00:00:23

Nga Dielli efekte të paparashikuara mbi klimën

Efektet e diellit mbi klimën mund të jenë të ndryshme nga ato që të gjithë imagjinojmë.Sipas një kërkimi SHBA-Britani të publikuar në revistën “Nature”, pakësimi i rrezatimeve diellore jo gjithnjë korrespondon me një rënie të temperaturës në Tokë.Një rezultat që nëse konfirmohet nga studime të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2010, 19:21:22

Takim nga afër me një asteroid

Rreth orës 12:50, asteroidi i vogël, “2010 TD54”, ka kaluar pranë Tokës, në një distancë minimale prej 45 mijë kilometrash dhe një shpejtësi prej 18 kilometrash në sekondë.Bëhej fjalë për një vizitë që nuk kishte asnjë rrezik për planetin tonë.“Kalimi nga afër përbënte edhe fundin e dukshmërisë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-10-2010, 12:59:15

Si i zbulojnë astronomët planetët e rinj

Me gjithë fuqinë zbuluese që ka, metoda “Vektori Radial i Shpejtësisë” ka një dizavantazh të madh.Në vitin 1995, astronautët zbuluan në mënyrë krejt të rastësishme një planet që po kryente një orbitë të caktuar rreth një ylli të largët. Astronomët Michel Mayer dhe Dider Queloz po masnin gravitet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 11:23:42

Zbulohet “Toka” e re 20 vite larg Botës sonë

Shanset që një ditë brezat e ardhshëm të kolonizojnë yjet sa vjen e rritet.Mbrëmjen e së mërkurës astronomët njoftuan zbulimin e një planeti të ngjashëm me Tokën, një botë shkëmbore tre herë më të madhe se bota jonë. Bëhet fjalë për një yll 20 vjet dritë larg.Planeti ndodhet në yjësinë e quajtur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-09-2010, 14:29:14

Jupiteri, sot në mesnatë dhuron spektakël

Planeti më i madh i sistemit tonë diellor, Jupiteri do të afrohet me Tokën si asnjëherë në 50 vitet e fundit.Në mesnatën e 20-21 shtatorit, planeti 1300 herë më i madh se Toka jonë, do jetë vetëm 592 milionë km larg nesh. Në vendet ku do mungojnë retë, Jupiteri mund të shihet edhe me sy të lirë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-09-2010, 15:01:12

Njollat diellore paralajmërojnë zhdukjen

Sipas një studimi të kryer nga astronomët e National Solar Observatory (NSO) në Tukson të Arizonas, brenda vitit 2016 Dielli mund të ulë në minimum njollat diellore dhe të mbetet në gjendje të tillë për shumë dhjetvjecarë.

Berni
14-09-2010, 15:23:23

Dielli rizgjohet dhunshëm

Pas rizgjimit të madh të ndodhur rreth një muaj më parë, Dielli bëhet gjithmonë e më shumë aktiv, duke shfaqur shpërthime të mëdha në sipërfaqe.Sipas shkencëtarëve, një shpërthim gjigand është kapur nga sondat Stereo A, Stereo B dhe Soho dhe mund të konsiderohet si ndarja e “Detit të Kuq”.

M A X
08-09-2010, 17:10:54

Asteroidët i afrohen Tokës

Dy asteroidë i afrohen Tokës. Teleskopi Catalina Sky Survey (CSS), i vendosur në malin e Santa Catalina (Arizonë), ka zbuluar dy trupa hapësinorë që të mërkurën do të kalojnë në një distancë më të vogël se ajo mes planetit tonë dhe Hënës, 386241 kilometra.Falë afrimitetit të tyre, sipas referime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-09-2010, 15:40:36

Toka po ndryshon polet brenda pak vitesh

Zhvendosja e poleve disa herë ngatërrohet me ndryshimin e poleve, kur polet magnetike ndryshojnë vend, pra që veriu bëhet jug dhe anasjellas.Një zonë e vogël në Nevada të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po vërteton se fusha magnetike e Tokës po ndryshon pole. Mineralet magnetike u krijuan në k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-08-2010, 00:06:49

Zbulohet sistemi më i ngjashem me diellorin

Një sistem planetar jashtë sistemit tonë diellor me të paktën 5 planete është zbuluar nga shkencëtarët.

Berni
03-08-2010, 16:57:55

Një asteroid i fuqishëm do godasë Tokën në 2182-n

Asteroidët, të njohur si objekte të rrezikshëm të hapësirës qiellore, lëvizin në orbita të afërta me Tokë,, por deri tani nuk kanë patur asnjë ndikim në planetin tonë me pasoja të parashikueshme katastrofike.E kjo pasi edhe pse numërohen 1440 të tillë, ata ndodhen të paktën mëse 7.500.000 kilome...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2010, 19:41:55

Zbulimi: Galaktika jonë, edhe me 140 planete si Toka

Shkencëtari Dimitar Sasselov ka pohuar në njëkonferencë botërore zbulimin e bërë nga ekipi i tij i punës përmes teleskopit Kepler, se edhe 140 planete të tjera si Toka rrotullohen në madhësinë e galaktikës, me karakteristika të ngjashme me të.Zbulimet e këtij lloji në të ardhmen, sipas tij, do...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-07-2010, 16:24:34

Në Mars mbetje jetese

Shkencëtarët studiuan shkëmbinj të cilët sipas tyre mund të përmbajnë shenja dhe mbetje të jetës së hershme në Mars.Vëzhgimet disa mujore të shkencëtarëve mbi shkëmbinjtë e quajtur “Nilli fossae” në anën e errët të planetit të kuq, arritën në përfundimin se fosile që tregojnë jetesën e hershme n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-07-2010, 15:12:50

Zbulohet aktiviteti vullkanik i Mërkurit

Shkencëtarët që analizojnë të dhënat e NASA-s thonë se kanë zbuluar aktivitetet e fundit vullkanike në planetin e Mërkurit.

M A X
03-07-2010, 16:33:14

Yjet e para të Universit, gjigande

Yjet e para që populluan Universin ishin qindra herë më të mëdhenj se Dielli jonë.Qindra milionë vjet nga shpërthimi i madh Big Beng u krijua ajo që sot quhet “Mosha e errët” e Universit kur mendohet se kanë ndricuar këto yje. Ato janë skicuar në një përshkrim të bërë këtë javë nga revista Scien...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-06-2010, 15:52:12

Katastrofë në Jupiter, ndikimi edhe në Tokë

Një kometë ose asteroid me përmasa disa kilometra ka rënë në atmosferëMisteri i trupit qiellor që ka rënë në planetin e Jupiterit, duket se është kthyer në një makth për shkencëtarët e NASA-s. Historia ka nisur në fillim të muajit qershor kur astronomi australian Anthony Wesley,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 00:50:35

ESA: Marsi ka qënë i mbuluar nga uji

Agjencia Europiane e Hapësirës ka bërë një zbulim të bujshëm për planetin Mars. Sipas të dhënave të marra nga dy sonda në distancë, planeti i kuq ka pasur jetë në të shkuarën, pasi në sipërfaqen e tij ka rrjedhur ujë i lëngshëm.“ESA Mars Express” dhe “NASA Mars Reconnaissance Orbiter” kanë vënë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2010, 16:40:59

Teleskopi në Arizona “mposht” Hubble

Teleskopi në Arizona “mposht” HubbleNjë teleskop tokësor ka nxjerrë jashtë loje teleskopin Hubble që i ka dhuruar shkëncës së astronomisë mijëra imazhe nga Universi.“Large Binocular Telescope” që ndodhet në Malin Graham të shtetit Arizona në SHBA ka arritur të fotografojë imazhe 3 herë më të det...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-06-2010, 02:12:29

Oqean në Mars para 3 miliardë vitesh

Tre miliardë vjet më parë Marsi nuk do të quhej “planeti i kuq” por do të ngjante me një binjak të Tokës pasi 1/3-at e sipërfaqes të tij e mbulonte oqeani.Ky zbulim është bërë nga shkencëtari italian Gaetano Di Achille, i cili bashkë me kolegët e Universitetit të Kalifornisë kanë ilustruar sipër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Harmony
14-06-2010, 00:36:50

Fotografohet lindja e një sistemi planetar

Një grumbull i madh gazi dhepluhurash që rrotullohen me njëshpejtësi të madhe ndaj një yllinga i cili do të lindin dyplanetë.Ky është imazhi i parë në historinë eastronomisë ku një sistem planetarfilmohet në momentin e krijimit. Kërkimi iudhëhequr nga Joshua Eisner iUniversitetit të Arizonas ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-06-2010, 15:00:33

7 mrekullitë e sistemit diellor

Shtrëngata më të mëdha se Toka, kanione gjigante, geizera të lartë qindra kilometra, vende të ndriçuara gjithmonë nga Dielli, shatërvanë pluhuri akulli.1. Jupiteri: Stuhia që nuk pushon prej katër shekujshShtrën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-06-2010, 17:16:30

UFO-ot komandojne satelitin e NASA-s

Hulumtuesi i njohur i ufove,gjermani, Hartwig Hausdorf, thotë se anijen kozmike të NASA-s “Voyager 2” e kanë rrëmbyer jashtëtokësorët dhe tashme ata po përpiqen të kontaktojnë me Tokën.Ufologu beson se “Voyager 2”, anija kozmike pa ekuipazh e cila është dërguar në hapësirë para gati nje muaji,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe