Astronomi - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Astronomia - Yjet, Galaktikat, Gjithesia. Tema informative dhe diskutime.

Berni
08-06-2010, 17:16:30

UFO-ot komandojne satelitin e NASA-s

Hulumtuesi i njohur i ufove,gjermani, Hartwig Hausdorf, thotë se anijen kozmike të NASA-s “Voyager 2” e kanë rrëmbyer jashtëtokësorët dhe tashme ata po përpiqen të kontaktojnë me Tokën.Ufologu beson se “Voyager 2”, anija kozmike pa ekuipazh e cila është dërguar në hapësirë para gati nje muaji,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


ßåßy ღ
23-03-2010, 14:55:31

Zbulohet nje galaksi e re

SMM J2135-0102. Ky është emri që astronomët i kanë dhënë një galaksie, ekzistenca e së cilës është zbuluar vetëm tani, falë një vëzhgimi të detajuar bërë me teleskopin Apex. Galaksia është shumë larg dhe mendohet të jetë krijuar 10 miliardë vite më parë.Kërkimi është publikuar në revistën "Natur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Rinor Mujaj, polinomi, kengaime

Udhetim me shpejt se drita?

lphalo
01-03-2010, 22:02:44
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-03-2010, 08:18:28

Çfarë po ndodh me tokën?

Me pare Haiti, pastaj Kili, cfare po i ndodh Tokes? Sa te sigurte jemi karshi termeteve dhe perse jane shpeshtuar keto fenomene natyrore? Kush e ka radhen dhe kur e ku do te ndodhe termeti tjeter? Keto jane pyetjet qe po mundojne shkencetaret, te cilet pavaresisht studimeve te shumta, jane ende ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq

Toka, foto magjepse nga hapsira

ßåßy ღ
22-02-2010, 11:33:26
..
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-02-2010, 09:23:50

Hena eshte krijuar nga shperthimi nuklear ne toke?!

Hena, sateliti i vetem natyror i planetit tone, shpesh here ka ngjallur kureshtjen per menyren e krijimit. Shume shkencetare jane munduar t’i japin pergjigje kesaj pyetjeje, por ende nuk ka asnje hipoteze te bazuar mbi fakte te sakta. Dy shkencetare te Universitetit te Western Cape ne Afriken e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
04-02-2010, 08:32:32

Fotografohet perplasja mes dy asteroideve!

Nje perplasje kozmike mes dy asteroideve nuk ishte zbuluar kurre me pare. Tani teleskopi hapesinor “Hubble” i NASA-s e fotografoi. Impakti ka ndodhur 150 milione kilometra nga Toka dhe pasojat e tij u ngaterruan me te nje komete. Imazhi ne fakt tregonte nje berthame me diameter 150 metra i ndjek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-01-2010, 01:22:40

“Spirit”, NASA dorezohet, perfundon nje epoke

Roboti “Spirit” i leshuar nga NASA 6 vjet me pare ne siperfaqen e planetit Mars, qe prej dites se sotme nuk eshte me nje robot por nje platforme hapesinore.NASA ka bere me dije nderprerjen e tentativave per te rivene ne levizje robotin qe ka dale jashte kontrollit. “Spirit” ka ngelur i bllokuar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-01-2010, 13:15:26

Tjeter komete drejt Diellit

Brenda pak ditesh nje tjeter komete shenjestron yllin tone, Dellin. Kjo eshte kometa e dyte brenda vitit 2010 qe i eshte drejtuar topit te zjarrte ku do shkrihet menjehehe sapo te hyje ne kontakt me temperaturat e larta.Imazhet e kometes se dyte, ashtu si ne rastin e se pares jane kapur nga sate...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2010, 16:00:58

SHBA-te serish ne Hene

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane vendosur qe te kthehen ne Hene, brenda vitit 2018.Sic raporton revista shkencore amerikane Science Insider, presidenti amerikan Barack Obama ka takuar administratorin e NASA-s, Charles Bolden, duke e njoftuar per akordimin e nje miliard dollaresh me qellim kt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 01:05:36

Zbulohet shkaku i vdekjes se Gagarin

Rreth 40 vjet me pare kur ne bordin e nje MiG-15 u rrezua ne nje pyll prane qytetit te Kirzac, ishin te shumte ata qe menduan per nje atentat.Dhe gjate ketyre viteve, dhjetra teori konspirative jane ideuar per te shpjeguar vdekjen e tij misterioze.Por mesa duket Yuri Gagarin vdiq per shkak te nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2010, 12:58:57

Dielli, studiohet “linja e hekurt”

Shkencetaret kane arritur te vezhgojne per here te pare te ashtuquajturen “linja e hekurt” tek Dielli.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
04-01-2010, 12:15:47

Dielli perpin nje komete

Sateliti SOHO ka arritur te fotografoje nje moment vertet te rralle pasi nje komete eshte perplasur dhunshem me Diellin. Pasi ka analizuar te dhenat, astrologu australian Alan Watson arriti te zbuloje se behet fjale per nje perplasje. Ai shprehet se ne morine e pikave qe shfaqen para yllit tone,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2009, 12:16:15

“Hena blu” ne mbremjen e 31 dhjetorit

“Hena blu” nuk eshte vetem nje fraze e marre nga ndonje tekst kenge por kjo do te ndodhe vertete gjate nates se nderrimit te viteve.Sateliti tone natyror do ndryshoje ngjyre per nje nate ne vit dhe kete here ka zgjedhur pikerisht naten e Vitit te Ri. Nje fenomen i tille nuk ndodh qe prej 20 vjet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2009, 20:15:21

Enderrimtare te nates

Eshte ora e vrojtimit te qiejve. Herald Buneci, nje 34 vjecar nga Tirana, i perket klases se te pakteve ne Shqiperi qe jetojne dy jete paralele.Ate te dites se zene me pune dhe ate te nates, duke lundruar kozmosin me nje teleskop. Ish studenti i Fakultetit te Fizikes, nuk e ka gjetur ende masen ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-11-2009, 19:04:45

“Darka” e fundit e Centaurus A

[html]
“Darka”e fundit e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-10-2009, 20:44:04

Vrima në Hënë, vendbanimi i ardhshëm i astronautëve

Kanë gjetur një vrimë në Hënë dhe e kanë fotografuar. Është e para e këtij lloji dhe është zbuluar pas shumë hipotezash e kërkimesh mbi fotografitë e mbledhura për pothuajse gjysmë shekulli eksplorimesh hapësinore. Ajo që ia ka dal mbanë, është sonda japoneze “Kaguya”, e cila për dy vjet, nga mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-10-2009, 22:25:26

Zbulohen 32 planete te rinj

[html] Astronomi, zbulohen 32 planete terinj
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-09-2009, 17:18:44

Yjësia e Mjelmës dhe projekti i madh i Gizës

 Yjësia e Mjelmës dhe projekti i madh i GizësNjë ndër yjësitë më të bukura qiellore dhe të arritshme nga syri i njeriut për të motshmit kishte një domethënie të shenjtë, për jetën dhe rilindjen, që sipas disa studiuesve shfaqet dhe në projektin origjinal të piramidave të Gizës.K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
ririha
19-09-2009, 14:35:06

ufot ne Meksike

Mister ne Meksike ku nje televizion zbulon te dhena tronditese per pranine e nje qenieje jashtetokesore ne vitin 2007.Pamjet filmike tregojne qarte pranine e nje qenieje te panjohur me koke te madhe qe eshte gjetur nga fshatar i quajtur Marao Lopez. Pas testeve te kryera nga shkencetaret, eshte ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
ririha
19-09-2009, 14:28:06

rreziku nga dielli

Dielli demton një spektër të gjërë të rrezeve.Në veqnti të dëmshme janë rrezet ultraviolete,të cilat mund të jenë edhe kancerogjene.Natyri sht se ka edhe anë pozitive të rrezeve të diellit.Anë pozitive e rrezeve të diellit në lëkurë është s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 18:29:55

Planeti ‘Supertokë’ ka sipërfaqe shkëmbore

Të dhënat e detajuara mbi planetin më të vogël të zbuluar ndonjëherë jashtë sistemit tonë diellor, sugjerojnë se ai është një “supertokë” shkëmbore, e ngjashme me tonën, thanë shkencëtarët europianë të mërkurën.I ashtuquajturi “eksoplanet”, zbulimi fillestar i të cilit u njoftua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


ßåßy ღ
10-07-2009, 20:06:03

Google moon, hena gjithnje e me afer.

Bashkepunimi Google-NASA do te hedhe se shpejt ne treg simotren e "Google Earth", Google Moon. Prezantimi i produktit me te fundit te gjigandit “Google” pritet te behet me 20 korrik ne Washington me rastin e 40 vjetorit te leshimit te "Apollo 11". Perkohesisht “Google” nuk pranon te jape informa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-07-2009, 22:25:00

Zbulohet supernova me e larget.

Astronomet e Universitetit te Kalifornise kane zbukuar per here te pare supernovat me te largeta te vezhguara ndonjehere. Ata kane perdorur nje teknike te re dhe shume efikase qe ne te ardhmen mund te sherbeje per te zbuluar sa me shume yje ne kufijte e universit. Zbulimi i tyre eshte bere ne nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
lady g
03-07-2009, 22:09:21

dielli

Dielli është një rruzull i gaztë prushërues me temperatura të jashtëzakonshme. Ai është një reaktor i madh bërthamor: Në brendësi të tij përftohet energji përmes shkrirjes së hidrogjenit në helium në temDielli është një prej yjeve të shumtë të galaktikës sonë dhe nuk është aspak i veçantë: Por p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-06-2009, 09:01:22

Hapsire, zbulohet ylli "magnet"!

“Gjahtaret” e hapesires kane zbuluar nje yll te ri shume interesant qe hyn ne kategorine e yjeve “magnetar”. Ky yll perbehet nga neutrone dhe ka nje fushe magnetike shume te fuqishme. Zbulimin e ka bere nje grup nderkombetar astronomesh nga Italia dhe Holanda duke e publikuar ne revisten “Monthl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-06-2009, 10:11:52

Merkuri rreziku kryesor per Token

Fundi i Tokes mund te jete me i shpejte nga ai qe kemi menduar deri tani. Ndoshta nuk do jete vdekja e Diellit, apo perplasja e nje komete qe do shkaterroje planetin tone, pasi behet fjale per nje kercenim me te afert.Merkuri, planeti qe ndodhet i dyti ne radhen e sistemit tone diellor, mund te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 15:25:01

Fytyra në Mars dhe aludimet e shumta

Një peizazh jo i zakonshëm! Një figurë e ngjashme me figurën e fytyrës së njeriut në Tokë, e quajtur "Fytyra në Mars", si dhe një varg objektesh me forma piramidale që dukeshin si krijesa artificialeFytyra në Mars dhe aludimet e shumtaNë qershor të vitit 1976, sonda amerikane ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-05-2009, 08:17:08

Zbulohen permasat e galaktikes Messier 87.

Teleskopi “Very Large Telescope” i Agjencise Europiane te Hapesires ka arritur te percaktoje permasat e galaktikes Messier 87. Pasi kane perllogaritur permasat, astronomet kane mesuar edhe nje fakt mjaft interesant. Pjeset ekstreme te kesaj galaktike jane te deformuara per arsye qe ende nuk dihe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2009, 07:16:12

Zbulohet sekreti i kristaleve diellore

Prania e kristaleve diellore tek kometat qe vijne nga larg sistemit tone diellor ka ngjallur perhere interes tek shkencetaret, te cilet nuk kane mundur te japin nje shpjegim per kete dukuri.Kristalet diellore jane pjeseza te kometave, te cilat krijohen vetem nese objektet hapesinore kalojne pran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-04-2009, 18:45:25

Zbulohet ylli me i larget nga toka!

Shkenca e astronomise ka vendosur nje tjeter kufi per sa i perket zbulimeve ekstreme. Teleskopi italian “Galileo” ka arritur te vezhgoje yllin me te larget nga Toka te studiuar deri tani. Sipas shkencetareve italiane, eshte vene re vdekja e yllit qe u krijua rreth 600 milione vjet pas Big Bengut...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-04-2009, 13:52:47

Zbulohet binjaku i Tokes!

Astronomet kane zbuluar ditet e fundit nje planet te ri, jashte sistemit tone diellor. Planeti eshte shume i vogel, por ajo qe ka ngjallur interesimin e tyre eshte fakti se ai ngjan shume me Token.I pozicionuar ne konstelacionin Peshorja, planeti eshte dy here me i madh se Toka. Shkencetaret tho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-04-2009, 19:41:01

Univers, parashikohet perplasja e 4 galaktikave

Astrologet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers.Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, “Chandra” qe ndodhet ne Hubble, astrologet ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-03-2009, 00:03:28

Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca

Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkencaBakterie te panjohura deri me sot nga shkenca jane gjetur rreth 40 km nga planeti Toke.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe