×

2.5 milionë njerëz kanë blerë troje në Hënë

2.5 milionë njerëz kanë blerë troje në Hënë

· 6 · 669

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 01-08-2012, 19:34:40
Trojet në Hënë, deri tani janë blerë nga 2.5 milionë njerëzNjëqind shtetas të Turqisë deri tash kanë blerë parcela të sipërfaqes në Hënë. Secili nga ta ka blerë nga katër dynymë në Hënë, që do të thotë se gjithsej nga turqit janë blerë 40 hektarë në Hënë.

Pasi agjencia “Out of Turkey Gifts” ia ofroi parcelën e parë një blerësi nga Turqia, tashti shumë qytetarë u blejnë të dashurve të tyre “toka” në Hënë.

Për katër dynymë në Hënë duhet paguar 99 lira turke (afro 25 euro), kurse për Turqinë limiti është 100 blerës për çdo muaj.

Secilit blerës i dorëzohet dokumentacioni përkatës që përbëhet nga: parcela kadastrale, plani i ngastrës, harta e Hënës me koordinatat e vizatuara të ngastrës së blerë, si dhe vërtetimi që garanton se në të ardhmen pronari i ngastrës ka të gjitha të drejtat e shfrytëzimit të gjetjeve në “pjesën e tij të Hënës”, siç janë xehet, mineralet apo gurët e çmuar.

Ndër personalitetet e njohura të botës, tashmë kanë blerë troje në Hënë Paris Hilton, Jennifer Lopez, Sharon Stone, Tom Cruise, Kim Bassinger,kurse që prej dy vjetësh një parcelë të madhe me vlerë 5 milionë dollarë e ka blerë edhe miliarderi rus Roman Abramovic, i njohur edhe si pronar i klubit londinez Chelsea. Edhe ish presidenti amerikan, George Bush është njëri nga pronarët e njohur të parcelave në Hënë.

Si transmeton gazeta Dnevni Avaz, deri tash parcela në Hënë kanë blerë gjithsej 2.5 milionë njerëz nga 172 vende të botës.

Nuk ka ende të dhëna nëse në mesin e tyre është edhe ndonjë shqiptar nga Kosova, Shqipëria, diaspora, apo trojet e tjera të banuara me shqiptarë.
Gerti1
#1 ne: 01-08-2012, 19:57:40
Do i kete marre ca toka goca e Saliut me ane te nji firme ndertimi qe perdor ne Amerik.

  • Postime: 12348
  • Gjinia: Femer
Shej
#2 ne: 01-08-2012, 22:26:27
Pra hena sdo quhet me hene por Turkey kshu

  • Postime: 12743
Mishel...............
#3 ne: 02-08-2012, 00:22:12
po dhe rrugen po e shtron Benchtel -Henka

edhe mua me ka premtu njoni i gazonjere ne hene...ishalla po e ma llafin se si jane bo robte sot zor se ju ze bese

  • Postime: 316
  • Gjinia: Mashkull
Pussy Lover
#4 ne: 02-08-2012, 10:16:05
shes une disa toka ne mars kush eshte i interesuar te me coj mesazh privat pranohen vetem oferta me shkembim apartamentesh tek blloku :P

  • Postime: 12743
Mishel...............
#5 ne: 02-08-2012, 10:19:35
shiko pervec bllokut ku prano tjeter

leqe leje se nuk du ne mars se kam frike nga ata marsianet
 

Ngri ti zerin per ata qe nuk kane ze!

Nisur nga M A XRubrika Diskutime

Postimi i fundit 04-06-2020, 18:34:43
nga M A X
flamuri shqiptar ne hene

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 21:29:31
nga InfoZ
Gjerat që femrat pëlqejnë në shtrat, por kanë turp t’i kërkojnë

Nisur nga M A XRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 06-05-2020, 21:54:31
nga M A X
Mos u bëj si ata që të kanë lënduar

Nisur nga M A XRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 03-06-2020, 21:22:22
nga erlehta
Arinjte polare kane nisur te hane njeri-tjetrin

Nisur nga M A XRubrika Zoologji

Postimi i fundit 03-03-2020, 21:04:28
nga M A X