Astronomi - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Astronomia - Yjet, Galaktikat, Gjithesia. Tema informative dhe diskutime.

M A X
22-01-2009, 14:25:13

Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin

Planeti Mars dhe Merkur jane ndare pas lindjes se tyre. Kete e thote shkencetari Brad Hansen gjate takimit te zhvilluar ne Kaliforni nga “American Astronomical Society”.Gjithcka nis nga nje eksperiment qe verteton edhe radhen e vendosjes qe nga Merkuri, Aferdita e duke vazhduar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2009, 23:51:44

Anglezet hedhin poshte Galileo Galile-in

Jane te paret ne shume fusha por kete tradite synojne ta rrenjosin thelle edhe ne histori. Anglezet jane ne “lufte” te hapur me italianet per t’u marre primatin e zbulimit te pare qe eshte bere ne siperfaqen e Henes nga Galileo Galilei.Gjeniu nga Italia vezhgoi per here te pare ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: drijo, bbeessaa, Englishbee

ASTEROIDI BOMBË

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
21-11-2008, 11:25:02

Oqeani ne Henen e Saturnit

Shkencetaret besojne se mund te ekzistoje nje oqean nen siperfaqen e henes me te madhe te Saturnit, Titanit.Mundesi e ekzistences se ketyre oqeaneve vjen nga vezhgimet e anijes kozmike Cassini qe ka vizituar Titanin rreth 19 here ne 3 vitet e fundit.Shkencetaret kane fiksuar rreth 50 vende te id...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
29-10-2008, 13:25:53

NASA eksploron kufirin e sistemit diellor

Agjencia amerikane e hapësirës NASA pritet të lansojë sot një anije kozmike për të eksploruar pjesën më të largët të sistemit diellor.Ibex do të lansohet në orbitën më të lartë të tokës nga Kwajalein Atoll në Pacifikun jugor.Në dy vitet e ardhshme, instrumentet e vendosura në satelit pla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
24-10-2008, 11:49:51

Fuqia misterioze e Materies së Errët

Saul Perlmutter dhe shkencëtarë nga NASA duan njëherë e mirë t’i bien për gjurme fuqisë misterioze që e përndan Universin. Në rast se Energjia e Errët vazhdon gjithmonë të rritet ajo madje do të shkëpuste edhe objektet që mbahen nga forca e rëndesës.Saul Perlmutter:Universi mund të zgjer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-07-2008, 16:52:21

Zbulohet një planet i ri

Një “vëlla” i ri i është bashkuar shoqërisë së planeteve të tjerë solare. Emri i tij është Makemake dhe ndodhet në zonën e Kuiperit, një masë me planete të vegjël, asteroide e kometa që më larg Neptunit, rrethojnë sistemin diellor ku bën pjesë dhe Plutoni. Ky planet ndodhet 6 milardë e 850 milio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2008, 14:47:39

Një trup i madh sa Plutoni goditi Marsin

Kështu shpjegohet fytyra e dyfishtë e planetit të kuq: E rrafshtë në veri dhe malor në jugNjë trup i madh sa Plutoni goditi MarsinDiskutimi mbi origjinën e hemisferës veriore marsiane tashmë ka mbeërritur në një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
drianije
25-05-2008, 15:04:06

fakte kozmike

e Çuditshme po e vertetë krijesa e pare tokesore qe fluturoi ne gjithesi ishte qeni Rusë LAIKA me 3 nentor 1957 laika u nis me Sputnik 2 dhe u soll 8 dite rreth tokes.per fate te keq ne diten e 8 Laika nuk kishte me oksigjen shkaku i nje defekti dhe vdiq
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
drianije
25-05-2008, 14:59:01

disa të dhëna nga dielli

DIELLI diametri:1.390.000km rotacioni:25-36 ditë te tokes temperatura:vetem nga jashtë eshtë 6000 grade celcius ne siperfaqe 5.527 celcius ne bërthame:15.599.726 celcius njollat e zeza:3.526 celcius
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
drianije
23-05-2008, 22:37:58

një teleskop per te kerkuar jeten e jashtokesoreve

Një teleskop që do të ketë si qëllim të kërkojë jetë jashtëtokësore është ndërtuar së fundmi. Projekti i iniciuar nga bashkëthemeluesi i Mikrosoftit, Pol Alen, ka gjashtë antena 350 metra të larta dhe do të jetë një ndër më të mëdhenjtë në botë. Teleskopi do të jetë në gjendje të "gjurmojë" më s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
blertuthka
03-05-2008, 17:27:28

Zbulohen galaktikat e para te Universit!

Zbulohen galaktikat e para te Universit!September 8, 2007 Fale teleskopeve hapesinore Hubble dhe Spitzer, astronomet kane mundur te zbulojne 9 nga galaktikat me te vogla, me kompakte dhe me te dobeta te observuara ndonjehere(kliko mbi figure per te pare imazhin e plote). Keto galaksi jane kaq la...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

endritii
11-11-2007, 11:26:08

Krijimi i Planeteve

Nëse vështrojmë për një kohë të gjatë pluhurin nën shtrat, mund të shohim se ai mblidhet tok për të formuar topa të vegjël pluhuri. Poashtu disku i pluhurit që sillet rreth një ylli, mbeturinë nga formimi i atij ylli, bashkohet si pasojë e gravitetit. Grimcat e vogla mblidhen së bashku për të fo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-11-2007, 10:31:38

20 fakte që s’i dinim për jetën në hapësirë !

Dhimbjet nga hapësira 1. Gati çdo astronaut përjeton një tip sëmundje hapësire, të shkaktuar nga informacioni konfuzes që arrin në veshët e tyre të brendshëm. Përveç të përzierave, simptomat përfshijnë dhimbje koke dhe vështirësi në ecje me gjymtyrë. Pak a shumë si dita e parë e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-04-2007, 04:35:00

Mes yjeve nga ekrani i kompjuterit !

Mjaft ambicioz projekti i shpallur së fundmi nga gjigantja amerikane e softuerëve "Microsoft". Një prototip kompjuteri që arrin të përshkojë hapësirat kozmike duke hyrë mes mjegullnajave, reve të hidrogjenit, duke iu afruar planetëve e yjeve. Një kompjuter ku do të arrihen të mblidhen të gjitha ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-03-2007, 02:06:57

Pluhurat e Hënës dëmtojnë astronautët !

Shkencëtarët po hetojnë rrezikun e mundshëm që paraqesin për astronautët me thithjen e pluhurit të Hënës Një studim sugjeron se grimcat e vogla të pluhurit mund të jenë toksike nëse krahasohen me thithjen e pluhurave që ndodh në Tokë. Grupi i studiuesve shpreson që të eksperimentojë mbi minjtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-03-2007, 16:40:46

Evropa, një nga 63 Hënat e Jupiterit !

Evropa është një nga 63 Hënat që vërtitet rrotull gjigantit të gaztë Jupiter. Shkencëtarët kanë prodhuar një hartë gjeologjike globale të kësaj hëne. Kjo hartë është propozuar si një udhërrëfyese destinacionesh për misionet e ardhshme të hapësirës. Përpjekjet për të krijuar hartën do të ndihmojn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-03-2007, 12:44:11

NASA: Çadra për astronautët në hënë !

Astronautët e ardhshëm që do të fluturojnë drejt hapësirës, do të jetojnë në çadra, si në ndonjë kamping. NASA, Agjencia Hapësinore Amerikane, e trajton këtë si një variant plotësisht të mundshëm dhe po paraqet qysh tani prototipa kampingjesh, por shumëkush nga specialistët thotë se kjo zgjidhje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-03-2007, 11:23:24

NASA, imazhe të reja te Saturnit !

NASA ka nxjerrë një imazh të paparë të Saturnit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-01-2007, 13:41:42

“UFO-t” shfaqen në qiellin e Honolulusë !

Shkencëtarët mendojnë se prapa çdo misteri fshihet një shpjegimshtë e vështirë të tërheqësh vëmendjen e një sërfisti nga vala e radhës, por çfarëdo të ketë fluturuar në qiellin veriperëndimor të premten pasdite, rreth orës 6.20, tërhoqi turma përgjatë plazhit Kewalo Basin dhe A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
14-11-2006, 00:10:58

16 vjeqari nga shqiprija viziton Nasa-n

E veçantë, një 16-vjeçar nga Shqipëria, me banim në Greqi, viziton NASA-nPër 10 ditë rresht, 16-vjeçari Nestor Kalloshi do të bëjë realitet ëndrrën e tij për të fluturuar drejt NASA-s. Gjimnazisti shqiptar do të ketë mundësinë të futet në qendrën më të madhe botërore, në laboratorin e përgatitje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Dirrtygirl

Toka!

Dirrtygirl
09-06-2006, 10:28:29
....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Leutrim
17-04-2006, 07:43:38

Forma e Tokës

ESELAMU ALEJKUM ( paqja qoft mbi ju )Paqja qoft mbi ata të cilët Zoti i udhëzon.Sot, kur ne shohim globin e dimë që forma e Tokës është e përafërt me formën e një topi apo të një sfere. Shumë kohë para europianëve, Kur'ani i ka lënë të kuptonin shkencëtarëve muslimanë që Toka ishte sferike.Kur E...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
31-10-2005, 09:14:19

Disa madhesi astronomike!

Largesia Toke-DiellLargesia me e vogel (ne perihel) --------- 146950000 kmLargesia me e madhe (ne afel) --------- 151960000 kmLargesia mesatare Toke-Diell--------- 149700000 kmGjatesia e Orbites se Tokes--------- 936250000 kmLargesia Toke-HeneLar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
21-09-2005, 12:34:11

Marsi planet aktiv!

 PLANETI MARS ESHTE SHUME ME AKTIV NGA SA DYSHOHEJ. ANIJA KOZMIKE E NASAS E CILA NDODHET NE ORBITEN E MARSIT QE PREJ 9 VJETESH KA SJELLE PAMJE KU DUKEN QARTE 2 GROPEZA NE DUNEN E RERES MARSIANE TE CILAT NUK KANE QENE TE PRANISHME DERI NE VITIN 2002.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
30-08-2005, 06:50:33

Rruzulli tokësor mund të ketë qenë një top bore

Sipas një hipoteze të re të quajtur Tokë Topbore (Snowball Earth) para rreth 600 miljon vjetësh i tërë planeti ynë ka qenë i mbuluar me shtresa të mëdha akulli dhe bore. Jeta që në atë kohë ishte akoma në formën e mikroorganizmave ka kaluar krizën e saj më të madhe dhe ka qenë pranë zhdukjes. Kj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
07-05-2004, 16:08:43

Misioni ne Mars

Shkencetaret e agjencise amerikane te hapesires, Nasa po i gezohen suksesit te rralle te misionit ne Planetin Mars. Pas nje udhetimi prej 500 milione kilometrash, sonda amerikane Spirit u ul te shtunen e kaluar ne planetin e kuq dhe thuajse menjehere filloi te dergoje ne toke fotografi te planet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe