Astronomi - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Astronomia - Yjet, Galaktikat, Gjithesia. Tema informative dhe diskutime.

M A X
13-11-2011, 17:15:16

Flutura më e shpejtë në gjithësi

Shikojeni fluturën më të shpejtë në gjithësiMjegullnaja gazore e cila mund të shihet në fotografi ndoshta duket si diçka qetësuese dhe e bukur, por në të vërtetë bëhet fjalë për një ngjarje shumë energjike të gjithësisë.Edhe pse ngjanë me një flutur gjigante abstrakte të gjithësisë, në të vërtet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2011, 17:09:24

NASA përgatitet për dërgimin e sondës në siperfaqen e planetit Mars

NASA deri në fund të muajit dërgon në Mars roverin më të madh ndonjëherë How the Curiosity Mars Rover Will Land and Navigate Në NASA janë duke kryer përgatitjet e fundit për dërgimin e sondës më të madhe në sipërfaqen e ndonjë planeti në sistemin diellorë. Deri në fund të muajit aktual, roveri me madhësi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2011, 22:55:55

Zbulimi i ri ridefinon teorinë e krijimit të galaktikave

Teleskopi hapësinor Spitzer i NASAs ka dëshmuar se galaktikat “e holla” kanë vrimat e zaza masive në qendër, sikurse dhe galaktikat normale.Më herët shkencëtarët besonin se këto galaktika të rrafshëta nuk mund të kenë vrimat e zeza në qendrat e tyre, por Splitzer e zbuloi pikërisht të kundërtën....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 19:39:56

Shpellë në Hënë 100 metra e thellë

NASA incizoi një shpellë të madhe në Hënë të thellë 100 metraSateliti LRO i NASA-s i cili është në orbitë rreth Hënës ka spikatur një vrimë të madhe, e shkencëtarët vlerësojnë se ajo është e thellë mbi njëqind metra.LRO nuk është sateliti i parë i cili ka zbuluar vrima të këtilla, por shkencëtar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 19:37:33

Zbulohet ylli me temperaturën verore si të tokës

Ylli WD 0806-661 B të cilin shkencëtarët e kanë zbuluar kohë më parë, është ylli më i ftohtë i zbuluar ndonjëherë, me temperaturën normale që përputhet me atë të një ditë me diell në Sevila.Profesori Kevin Luman i cili e ka vërejtur këtë yll përmes teleskopit të NASA-s, tha se ai ndodhet rreth 6...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-10-2011, 10:34:02

Kometa Elenin nesër kalon pranë tokës

“Kometa e ditës së gjykimit” Elenin nesër do të fluturoj pranë tokës. Teoricienët e komploteve ka kohë që janë duke u frikësuar nga ky komet, por ai do të fluturoj në një distancë të sigurt nga Toka.Por, kometa e cekur për shkak të një stuhie të fuqishme diellore është shkapërderdhur qysh gjatë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-10-2011, 14:21:08

Shi meteorësh

Evropa pret sot një shi të pazakontë meteorëshNjë shi i pazakontë yjesh që bien do të bjerë sot në mbrëmje në Evropë dhe në Azinë Qendrore, një ngjarje e rrallë që ndodh një herë në rreth 40 vjet, njoftoi Observatori i Parisit. Nga 60 deri 600 yje që bien në orë, një në 10 minuta, mund të vërehe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2011, 18:08:49

Planeti Venus

Edhe Venusi ka ozon Shkencëtarët kanë zbuluar se edhe Venusi, planeti i dytë më i afërt me Diellin, ka një shtresë ozoni që mbështjell atë. Shtresa e ozonit venusiane është disa herë me densitet më të ulët se sa shtresa e ozonit të Tokës dhe gjendet në lartësinë mbi 100 kilometër mbi planet, rre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2011, 10:53:21

Shpërthim masiv në diell gjatë përplasjes së një komete

Observatori diellor dhe heliosferik (SOHO), një satelit që monitoron diellin, ka arritur të kap një skenë të mahnitshme këtë fundjavë: Një komet që përplaset në diell dhe pak sekonda më pas një shpërthim diellor. Video, e krijuar nga një sekuencë imazhesh, mund të duket si një prodhim i kinemato...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
29-09-2011, 13:19:47

Shkencëtarët zbulojnë një yll 1 000 herë më të madh se dielli

Astronautët e Observatorit Evropian Jugor (ESO) fotografuan një yll hipergjigant të verdhë që e quajtën ''mjegullnaja e të verdhës së vezës'' për shkak të zemrës së saj shumë të rrumbullakët dhe shumë më të fortë se e bardha e saj. ''Pas këtij emri të çuditshëm (të regjistruar zyrtarisht si IRAS...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
24-09-2011, 00:31:30

Një satelit do të përplaset me tokën së shpejti

Sipas NASA,Satelitët e Vëzhgimit për Atmosferën e Sipërme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Progres

Sateliti sot godet Tokën. NASA: Mund të ketë dëme

SocialNetwork
23-09-2011, 15:59:24
UARS, në mbrëmje bie në Tokë - Top Channel Albania - News - Lajme Sateliti UARS i NASA-s do të bjerë të premten në mbrëmje, por vetëm 2 orë perpara do të mësohet të pakten me përafërsi vendi i rrëzimit. Per momentin, paqartesia rrethon objektin me permasat e nje autubuzi, perfshire dhe kohen k
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2011, 12:14:28

Një planet gjigant mund të jetë larguar nga sistemi ynë diellor

Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Ata janë katër gjigandët e gaztë, peshat e rënda të sistemit diellor. Por me sa duket ka pasur edhe një të pestë. Sipas një studimi të David Nesvorny në institutin e kërkimit “Southwest Research Institute in Boulder” në Kolorado duket se nga sistemi ynë diel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2011, 23:57:34

Zbulohet planeti që ngrohet nga dy diej

Tamam si në “Star Wars”në filmat për fëmijë ekziston një planet me dy diej. Kjo gjë është parë me teleskop nga NASA në hapësirë. Ndodhet 200 vite dritë largë Tokës. në tokë. Bëhet fjalë për një planet i cili quhet Kepler-16b dhe pavarësisht se ngrohet nga dy diej është i pabanueshëm, sepse është...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 16:06:37

Rishkruhet evolucioni i galaktikave

Universi është shumë më i qetë sesa mendohej. Përplasjet gjigande mes galaktikave nuk janë aspak motori i vetëm dhe i domosdoshëm i lindjes së yjeve të rinj. Sasia e yjeve të vegjël është e lidhur në mënyrë esenciale me sasinë e gazit prezent në secilën prej galaktikave.Evolucioni i yjeve është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-09-2011, 23:03:08

Faqe interneti për të udhëtuar mes planeteve

Është e mundur të udhëtosh mes planeteve, satelitëve apo asteroidëve duke qendruar ulur përpara kompjuterit të shtëpisë. Mjafton të lidhesh me një faqe të re interneti të krijuar nga NASA (http...

M A X
02-09-2011, 16:27:50

Zbulohet ylli që nuk duhej të ekzistonte!

Një grup astronomësh francez dhe gjermanë kanë zbuluar një yll të vjetër 13 miliardë vjet në Rrugën e Qumështit, që nuk duhej të ekzistonte, sipas ligjeve të fizikës.Shkencëtarëtkanë thënë për Digital Journal, se ylli përbëhet nga heliumi dhe hidrogjeni, dhe se gjendet në ‘zonën e ndaluar’ të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2011, 00:37:37

Dy “sy” tek Virgjëresha

Duken sy, dy galaktikat e fotografuara në yjësinë e Virgjëreshës nga një prej teleskopëve më të mëdhenj të botës, Very Large Telescope (Vlt) i European Southern Observatory (Eso).Në një distancë prej pothuajse 50 milionë vitesh dritë nga Toka, dy galaktikat kanë siglat NGC 4435 e NGC 4438.Por as...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-08-2011, 01:33:47

Sonda “Juno” niset drejt Jupiterit

Sonda “Juno” ka nisur udhëtimin e saj drejt Jupiterit, ku do të mbërrijë në vitin 2016, pasi të ketë përshkuar 500 milionë kilometra.Atëherë sonda e NASA-s do të hyjë në orbitë rreth planetit gjigand dhe dhjetë instrumentet e saj do të fillojnë ta vëzhgojnë për të zbuluar sekretet. Në bordin e “...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2011, 15:30:13

Zbulohen molekulat e oksigjenit mes yjeve

Ka oksigjen mes yjeve. Molekulat e para të këtij gazi të domosdoshëm për jetën në Tokë janë zbuluar në rajonin e Orionit, i pasur me yje, nga teleskopi hapësinor Herschel, i Agjencisë Hapësinore Evropiane.Kërkimi, i koordinuar nga Paul Goldsmith, përgjegjës i programit “Jet Propulsion Laboratory...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 23:40:45

Një “trojan” i afrohet Tokës

Astronomët kanë pikasur një asteroid jo shumë larg Tokës që lëviz në të njëjtën orbitë me Diellin. Shkëmbi rreth 200-300 metra gjerësi gjendet në një pozicion në hapësirë që bën që ai të quhet Trojan – tip i parë më parë vetëm tek Jupiteri, Neptuni dhe Marsi.Ai u zbulua nga “Uise” teleskopi i NA...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 15:15:50

Sekreti i ujit në planetin Saturn është Hëna e tij

Pas 14 vjetë hamendësimesh, është zbuluar sekreti i burimit të u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:35:56

Rusia lançon teleskopin më të madh në botë

Të shikosh anijen kozmike RadioAstron të Rusisë, që u lëshua nga Kazakistani të hënën, nuk duket se thyen ndonjë rekord. Antena 10 metërshe nuk krahasohet fare me teleskopët tokësorë të radios, që mund të shkojnë gjer në 300 metra gjatësi. Megjithatë, me t’u futur në orbitë, sinjali i tij do të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-07-2011, 23:30:53

NASA tërhiqet nga hapësira, radha e Rusisë

Programi amerikan i fluturimit në hapësirë përfundon sot zyrtarisht. Anija kozmike “Atlantis” pritet të arrijë në qendrën e hapësirës në Kenedi, pas misionit të furnizimit në stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.Do të jenë raketat ruse “Soyuz”, ato që do të dërgojnë astronautë në hapësirë, derisa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2011, 15:10:11

Udhëtimi i mahnitshëm i një astronauti

Libri i parë i njërit prej njerëzve shumë të pakët, që kanë prekur truallin hënor. Edgar Mitchell, astronaut i Apollo 14, rrëfen udhëtimin hapësinor dhe atë që ka pasuar, më intim, më i thellë, më intensivUdhëtimi i mahnitshëm i një astronautiKur Toka duket një pikë blu në Unive...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 00:21:40

Asterodi “2011 MD” do i afrohet Tokës

Është zbuluar pak ditë më parë nga një teleskop në New Mexico dhe të hënën asterodi i vogël “2011 MD” do të kalojë afër Tokës.Me pak fat fragmenti i shkëmbit hapësinor, i madh sa një autobus, mund të vëzhgohet me një teleskop të vogël.Edhe pse shkencëtarët e NASA-s theksojnë se nuk ka asnjë rrez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
24-06-2011, 09:45:11

Zbulimi, një oqean i kripur në Hënën e Saturinit

Agjencia hapësinore NASA ka zbuluar së në hënën e ngrirë të Saturnit gjendet i fshehur nënë tokë një oqean i kripur, Enselado. Kjo gjë është mbështetur nga një grup shkencëtarësh të cilët kanë publikuar faktet në revistën shkencore “Natur”.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:36:14

Unazë pluhuri në Rrugën e Qumështit

Gjendet një unazë gjigande me pluhur të ftohtë në zemër të Rrugës së Qumështit. Është aq e deformuar sa kur shihet në profil duket si një tetë e shtrirë.Sipas shkencëtarëve, zbulimi shërben si një “fosile” e vjetër, që konfirmon përfundimisht se galaktika ka pasur një të shkuar të dhunshme, ku n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
13-06-2011, 23:44:17

“Shpërthen” dielli, a rrezikon Toka?

Një pamje e jashtëzakonshme u regjistrua nga teleskopët në gjithë boten, në orët e para të mëngjesit të 7 qershorit, kur një shpërthim diellor shkaktoi çlirimin e një mase grimcash energjike të mëdha, që u përhapën në hapësirë për më shumë se një milion kilometra. StuhiaDaniel Godard, i Qendrës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-06-2011, 01:12:20

Hale Bopp, ishte komete apo...?

Hale Bopp nje komete me nje madhesi nga 40 deri ne 100 km u zbulua ne 23 Qershor te vitit 1995. Ne kohen qe u zbulua ajo ndodhej rreth 21 muaj ose 666 mije milje (1 bilion km) nga dielli (nje largesi kjo rekord per kometat e zbuluara deri me sot) dhe ka nje orbite eliptike 2364 vjecare. Ajo do t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 01:34:35

Gjashtë planetë rrotullohen rreth një dielli tjetër

Shkon te çdo yll dhe studion përmasat, temperaturën dhe kushtet e jetës. Sonda e NASA-s, “Kepler”, sapo ka zbuluar një sistem diellor me gjashtë planetë, pesë prej të cilëve të ngjashëm me Tokën. Me “syrin” e tij gjigant rreth një metër, teleskopi hapësinor kërkon të gjejë diejt që ndriçojnë Rru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
16-05-2011, 15:31:33

Mrekullitë e sistemit tonë diellor

Shtrëngata më të mëdha se Toka, kanione gjigante, geizera të lartë qindra kilometra, vende të ndriçuara gjithmonë nga Dielli, shatërvanë pluhuri akulli, këto janë vetëm disa nga mrekullitë e sistemit diellorMrekullitë e sistemit tonë diellorShtrëngata më të mëdha se Toka, kanion...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-05-2011, 12:44:19

Përse planetët janë të ndryshëm nga njëri-tjetri?

Të nëntë planetët e sistemit diellor, edhe pse kanë lindur në të njëjtin moment, janë të ndryshëm nga njëri-tjetri, si nga përmasat ashtu edhe nga përbërja.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: TiRoNci_MiZeRje, BeRni

Familja hapësinore

TiRoNci_MiZeRje
21-04-2011, 13:36:57
lol berni
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe