Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Astronomia - Yjet, Galaktikat, Gjithesia. Tema informative dhe diskutime.


Pergjigje nga: olti

Pamje te reja nga universi

M A X
12-07-2022, 23:49:12
 Screenshot_20220712-234849.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

FB_IMG_1599835970307.jpg

Pergjigje nga: Lajmet, olti

Njeriu ne Hene

12:51
20-02-2021, 01:06:19
 FB_IMG_1609524304683.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
08-02-2021, 09:41:54

Si do te dukej perendimi i diellit ne planetet e tjere te sistemit diellor

Geronimo Villanueva, nje shkencetar i NASA-s ka krijuar nje simulim qe tregon se si do te dukej perendimi i diellit neper planetet e tjere te sistemit tone diellor. Duke qene se planetet e tjere kane permbajtje te ndryshme te atmosferes se tyre, edhe perendimi i diellit do te dukej shume ndryshe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-02-2021, 09:32:00

Toka si nje qenie e gjalle

Scientific Visualization Studio (SVS) e NASA-s ka publikuar nje video qe tregon planetin tone, i cili duket sikur te ishte nje qenie e gjalle. Pamje te marra pergjate shtate diteve ne vitin 2015 kur ne brigjet e Kines po krijohej nje tajfun permblidhen ne nje videoklip 1 minute e 30 sekonda te gjate dhe rezultati eshte spektakular.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

terra planeti toke.jpg
FB_IMG_1600669839774.jpg
Pergjigje nga: olti

Mrekullite e Hapesires

M A X
30-11-2020, 10:49:25
 FB_IMG_1600527205236.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqePergjigje nga: Lajmet, erlehta, olti

Hubble, mijera foto te reja nga universi

12:51
01-06-2020, 22:05:06
 teleskopi hubble.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


asteroid.jpg
Pergjigje nga: Mishel Forever, shejtania, Rinor Mujaj

Nje rrezik i kanoset Tokes!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
11-01-2013, 07:46:36

Në Rrugën e Qumështit ka 17 mld planete të ngjashme me Tokën

Sateliti Kepler i NASA-s ka prezantuar së fundmi rezultatet e kërkimit 4 vjeçar, duke nisur nga viti 2009, i cili ka arritur në përfundimin se ekzistojnë 17 mld planete jashtë sistemit tonë diellor, të cilat kanë karakteristika shumë të ngjashme me Tokën.Shifra ka dalë nga vëzhgimi i 150 mijë yj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: lori27, olti, erlehta

Eklipsi i Henes.

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
23-05-2012, 01:15:26

Eklipsi unazor

Në media e quajne Unaza e Zjarrte, sepse kete pershtypje krijoi eklipsi i vrojtuar ne te gjithe Paqesorin, nga Azia ne Perendim te Shteteve te Bashkuara. Miliona njerez deshmuan fenomenin e veçante kur hena eshte ne piken e saj me te larget nga toka dhe nuk arrin ta bllokoje diellin plotesisht. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
21-05-2012, 09:35:08

Planet i ri në sistemin diellor?

TIRANE-‘Në skaj të sistemit tonë diellor mund të ekzistojë planeti i madh i pazbuluar deri tani’, ka deklaruar javën e kaluar në konferencën në SHBA astronomi brazilian Rodney Gomes.Sipas përllogaritjeve, bota e panjohur lëviz aq larg, saqë teleskopët nuk mund ta shohin. Por gravitacioni i saj n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
17-04-2012, 12:23:09

Shkencëtarët: Mundësia për jetë në Mars 99%

SHBA- Në korrikun e vitit 1976 një sondë e lëshuar në Mars nuk pati arritur të sjellë ekzemplarët të cilët do të konfirmonin ekzistencën e jetës, mirëpo, tri dekada më vonë, shkencëtarët mendojnë se ai eksperiment nuk pati dhënë rezultatet e vërteta.Viking 1 nuk pati arritur të gjejë dëshmi për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Titani - Hena e Saturnit

M A X
26-03-2012, 10:07:57
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2012, 23:06:50

Nga 1-7 mars edhe planetët mund të shihen me sy të lirë

 Nuk ka ndodhur për gati një dekadë, por këtë javë duhet ti mbani sytë nga qielli, pasi do të mund të shihni me sy të lirë pesë planetë. Kjo ngjarje e jashtëzakonshme do të mund të dhurohet për disa netë të muajit Mars. Nga data 1 deri më 7 mars, Mërkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri dhe Saturni do t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, olti

Stuhite diellore

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2012, 21:22:08

Një planet për çdo yll

Shkencëtarët kanë nxjerrë përfundimin se çdo yll në galaktikën tonë ka të paktën një planet që rrotullohet rreth tij.Shkencëtarët dhe studiuesit pas shumë vëzhgimeve të kryera ndër vite kanë nxjerrë përfundimin se në galaktikën tonë Rruga e Qumështit ka të paktën 100 miliardë planetë.Shkencëtarë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe