Afrimi i Hënës, paralajmërim për katastrofa? - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Afrimi i Hënës, paralajmërim për katastrofa?

Afrimi i Hënës, paralajmërim për katastrofa?

· 6 · 2192

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 09-03-2011, 13:53:17
Toka më 19 mars do të gjendet në një pikë shumë të afërt me Hënën, gjë që ka nxitur astronomët amatorë të japin teori të ndryshme për katastrofa, duke përfshirë ndryshimet e klimës, tërmete apo aktivitete vullkanike.

Kjo vendosje e Hënës në raport me Tokën quhet ‘perigee’, ndërsa këtë vit distanca mes tyre do të jetë 221.567 milje (356.577 kilometra). Në të kaluarën “superhëna” ka ndodhur ne vitin 1955, 1974, 1992 dhe 2005.

Duke qenë se të gjitha këto vite janë shoqëruar me kushte ekstreme të motit, shumë astronomë amatorë frikësohen nga “apokalipsi”. Në vitin 1974 cikloni Tracy thuajse e shkatërroi tërësisht qytetin australian Darwin, ndërsa cunami vdekjeprurës në Indonezi (2005) ndodhi vetëm dy javë para “superhënës”.

Megjithatë, astronomi australian Pete Wheeler mohon mundësinë e ndodhive të tilla të katastrofave. “Nuk do të ketë as tërmet as erupsione vullkanike, përveç nëse kanë pasur të ndodhin”, thotë ai.

Sidoqoftë, kjo ndodhi do të jetë një mundësi e jashtëzakonshme për të bërë fotografi të bukura të Hënës. /Telegrafi/

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 09-03-2011, 14:05:46
na ruajt Zoti thuaj :)

 • Postime: 1436
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-03-2011, 23:15:13
Nga nje ane do te plasi se nga nuk i dihet  hmmmmm: hmmmmm:

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 11-03-2011, 13:52:42
Toka më 19 mars do të gjendet në një pikë shumë të afërt me Hënën, gjë që ka nxitur astronomët amatorë të japin teori të ndryshme për katastrofa, duke përfshirë ndryshimet e klimës, tërmete apo aktivitete vullkanike.

Kjo vendosje e Hënës në raport me Tokën quhet ‘perigee’, ndërsa këtë vit distanca mes tyre do të jetë 221.567 milje (356.577 kilometra). Në të kaluarën “superhëna” ka ndodhur ne vitin 1955, 1974, 1992 dhe 2005.

Duke qenë se të gjitha këto vite janë shoqëruar me kushte ekstreme të motit, shumë astronomë amatorë frikësohen nga “apokalipsi”. Në vitin 1974 cikloni Tracy thuajse e shkatërroi tërësisht qytetin australian Darwin, ndërsa cunami vdekjeprurës në Indonezi (2005) ndodhi vetëm dy javë para “superhënës”.

Megjithatë, astronomi australian Pete Wheeler mohon mundësinë e ndodhive të tilla të katastrofave. “Nuk do të ketë as tërmet as erupsione vullkanike, përveç nëse kanë pasur të ndodhin”, thotë ai.

Sidoqoftë, kjo ndodhi do të jetë një mundësi e jashtëzakonshme për të bërë fotografi të bukura të Hënës. /Telegrafi/

E dha gjithe ajo katastrofe ne Japoni

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 11-03-2011, 21:46:24
Zot na ruaj,te lutem

#5 ne: 19-03-2011, 12:49:08
nese e ka shkru allahu gjithqka do te ndodh nuk ka kush e ndal

Temat e fundit