Asterodi “2011 MD” do i afrohet Tokës - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Asterodi “2011 MD” do i afrohet Tokës

Asterodi “2011 MD” do i afrohet Tokës

· 1 · 453

  • Postime: 28197
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-06-2011, 00:21:40
Është zbuluar pak ditë më parë nga një teleskop në New Mexico dhe të hënën asterodi i vogël “2011 MD” do të kalojë afër Tokës.
Me pak fat fragmenti i shkëmbit hapësinor, i madh sa një autobus, mund të vëzhgohet me një teleskop të vogël.

Edhe pse shkencëtarët e NASA-s theksojnë se nuk ka asnjë rrezik për planetin tonë, asterodi do të kalojë vetëm 12 mijë kilometra nga Toka, që megjithatë nuk është një distancë rekord.

Ndërkohë kërkuesit e agjencisë hapësinore amerikane po ndjekin hap pas hapi trajektoren e “2011 MD”.

Momenti kur objekti qiellor do të jetë më afër Tokës, do të jetë rreth orës 19 (me orën tonë lokale) dhe asterodi do të jetë i dukshëm vetëm në disa rajone të Amerikës, Paqësorit dhe Azisë Lindore. /top channel

Temat e fundit