Aurora Borealis - Fenomeni gati magjik - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Aurora Borealis - Fenomeni gati magjik

   Aurora Borealis - Fenomeni gati magjik

  · 4 · 1749

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 30-11-2020, 10:56:22
   

  Foto te fenomenit quajtur Aurora Borealis te marre me 24 janar 2012 ne Grotfjord te Norvegjise nga fotografi Bjørn Jørgensen.

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 30-11-2020, 10:58:14
   

  Dritat e shndritshme të aurorës në të vërtetë janë goditjet midis grimcave të cilat janë të ngarkuara elektrikisht nga dielli qe hynë në atmosferën e tokës. Dritat shihen mbi polet magnetike te hemisferës veriore dhe jugore. Ato njihen si “Aurora borealis” në very dhe “Aurora australis” ne jug./wikipedia

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 30-11-2020, 10:59:21
   

  Në varësi nga atomet të cilat ndeshen mes veti dhe lartësisë nga toka se ku ndeshen ata aurora merr ngjyra të ndryshme :

  • Gjelbërt – oksigjen , deri në 241 kilometra lartësi
  • Kuqe – oksigjen , mbi 241 kilometra lartësi
  • Kaltërt – nitrogjen , deri në 96 kilometra lartësi
  • Vjollcë – nitrogjen , mbi 96 kilometra lartësi.
  Wikipedia

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #3 ne: 15-12-2020, 11:59:24
  Mrekulli ☺️

  Temat e fundit