Dielli rizgjohet dhunshëm - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dielli rizgjohet dhunshëm

Dielli rizgjohet dhunshëm

· 1 · 653

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-09-2010, 15:23:23
Pas rizgjimit të madh të ndodhur rreth një muaj më parë, Dielli bëhet gjithmonë e më shumë aktiv, duke shfaqur shpërthime të mëdha në sipërfaqe.

Sipas shkencëtarëve, një shpërthim gjigand është kapur nga sondat Stereo A, Stereo B dhe Soho dhe mund të konsiderohet si ndarja e “Detit të Kuq”.Ky fenomen është shumë i përhapur në sipërfaqen e diellit, por përjetimi direkt i kësaj ngjarjeje nuk mund të shihet shpesh. Të dhënat e Entit Amerikan për Atmosferën në Oqeane parashikojnë një aktivitet gjeomagnetik të barabartë me 30 %. TCH

Temat e fundit