Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011 - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

· 1 · 1285

  • Postime: 98
  • Karma: +0/-0

ne: 01-01-2011, 05:25:39
Oraret qe shikoni me poshte dhe fotot i perkasin Tiranes. Ne qytetet tjera te Shqiperise ndryshimi do jete vetem pak minuta, gje qe nuk ndikon. Shqipetaret qe ndodhen me ne lindje ne shtete si Greqia, Turqia , do ken mundesi ta shijojn kete spektakel me shume se sa vendet tjera te Europes sepse jane 1 ore para nesh.

Ju lutem shikoni videon e me poshtme , kjo eshte nje video e bere nga ne me nje program i cili simulon  objektet me data dhe vendodhje te sakta. Kjo video i perket Eklipsit te dates 4 Janar 2011. Pra jemi akoma me dat 1:1:2011 ne kete moment qe eshte dhene informacioni nga ne
Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011 - [url=http://WwW.UniversAlb.CoM]WwW.UniversAlb.CoM[/url]
Ju lutem klikoni tek full screen = ekran i plote per te pare videon me te qarte

Orari i hyrjes se eklipsit:
Hena do filloj hyrjen e saj akoma me perpara se dielli te lind nga ora 7.00
Keshtu qe hyrja nuk shikohet pasi dielli nuk ka lindur akoma, por ne foton me poshte duket cfare pozicioni ze hena ne oren 7.00 te mengjesit,duke e veshtruar nga Tirana
Maksimumi i eklipsit
Maksimumi i eklipsit do jete rreth ores 08:12 te mengjesit. Figura i perket gjithmone pamjes nga Tirana.

Dalja nga eklipsi
Dalja totale do jete rreth ores 13.00 pak a shume. Me poshte pozicioni i henes dhe diellit mbas lamtumires se tyre.
Ju keshillojm te mos e shifni eklipsin direkt me sy por perdorni syze te errta , kjo eshte per te miren e syve tuaj.
Ne kemi nje website tonin zyrtar ku hedhim informacionet dita dites dhe shume gjera tjera .
Mjafto te kerkoni ne google Klubi Shkencor Universalb dhe do tju sjelli tek webi yne. Gjithsesi Zeriyt eshte nje stacion i madh per shqiptaret ne internet kshu qe nuk mund ta anashkaloja kete informacion pa e shperndare me ju.
Stafi UniversAlb: Ju uron Gezuar Vitin e Ri 2011
www.Universalb.com

Temat e fundit