×

Eklipsi unazor

Eklipsi unazor

· 1 · 378

  • Postime: 7043
  • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 23-05-2012, 01:15:26
Në media e quajne Unaza e Zjarrte, sepse kete pershtypje krijoi eklipsi i vrojtuar ne te gjithe Paqesorin, nga Azia ne Perendim te Shteteve te Bashkuara.

Miliona njerez deshmuan fenomenin e veçante kur hena eshte ne piken e saj me te larget nga toka dhe nuk arrin ta bllokoje diellin plotesisht. Eklipsi unazor u pa shume qarte ne Tokio, ku njerezit dolen neper parqe, moren varka e madje kishin parashikuar dhe udhetime me avione private.Evente te ngjashme u organizuan edhe ne Kine e Tajvan.

Gjiganti japonez i elektronikes, 'Panasonic' organizoi nje ekspedite ne majen e malit Fuji, nga ku eklipsi u filmua me ndihmen e pajisjeve diellore. Qellimi yne ishte te transmetonim eklipsin me te bukur unazor nga mali me i larte i Japonise, sqaroi kompania.

Nuk ishin kaq me fat vezhguesit e qiellit ne Hong Kong. Qindra vete u mblodhen ne skelen Koëloon ku autoritetet kishin vendosur teleskope me filtra solare, por rete e dendura e penguan pamjen. Ne Shtetet e Bashkuara, eklipsi u pa me mire ne Nevada e Kaliforni. Fenomeni i rralle ishte i qarte ne nje fashe prej 240 deri ne 300 kilometra, ndersa pjeserisht eklipsi mund te shihej edhe ne pjesen me te madhe te Azise Lindore dhe Ameriken e Veriut.   
 

Eklipsi i Diellit i dates 4 Janar 2011

Nisur nga TiRoNci_MiZeRjeRubrika Astronomi

Postimi i fundit 01-01-2011, 05:25:39
nga TiRoNci_MiZeRje
Ne 15 janar, eklipsi me i gjate i mijevjecarit

Nisur nga M A XRubrika Astronomi

Postimi i fundit 16-01-2010, 14:30:05
nga erlehta
Eklipsi i Henes.

Nisur nga erlehtaRubrika Astronomi

Postimi i fundit 25-09-2012, 16:05:18
nga lori27