Eshte zbuluar planeti i ngjashem me Token - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Eshte zbuluar planeti i ngjashem me Token

Eshte zbuluar planeti i ngjashem me Token

· 13 · 3731

 • Postime: 1609
 • Karma: +10/-0

ne: 24-06-2005, 22:33:15
Eshte zbuluar planeti i ngjashem me Token
Astronomet amerikane kane njoftuar se kane zbuluar nje planet me identik me Token jashta sistemit diellor. Ne te, sipas tyre, dominojne temperatura te larta per ekzistimin e jetes.

Astronomet Geoffrey Marcy nga Universiteti i Kalofornise, ne Berkeleyu dhe Paul Butler nga Instituti Carnegie ne Washington kane deklaruar se planeti i posazbuluar eshte larg rreth 15 vjet drite, respektivisht rreth 90 bilione milje larg nga Toka. Shkencetaret amerikane pohojne se planeti i ri eshte me i madh se Toka per 6 deri 8 here kurse diametrin e ka dy here me te madh se te Tokes.

Astronomet thone se planeti i ri per nga masa dhe perberja e tij eshte me i afermi me Token nga te gjitha planetet e deritashme te zbuluara.

Megjithate, shkencetaret tregojne se planeti i ri eshte aq afer yllit te tij, sa qe rreth tij orbiton per me pak se dy dite dhe per kete arsye temperatura ne te eshte e paperballueshme.

Gjate dhjete viteve te kaluara astronomet kane zbuluar 155 trupa planetare qe orbitojne rreth yjeve ne orbiten tone te kashtes se kumtrit.


Burimi:  http://www.4study.info/index.asp?upit=portal&sta=znanost

Transmetuar:  N. Ibrahimi

[attachment[/attachment]

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 25-06-2005, 14:44:16
 :O Sa shume mistere ka ne bote.

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 25-06-2005, 14:58:23
a sheh pra...sjena vetem..kushedi elektra mund te vije ndoj UFO tek shpija ndojdite...fillo e armatosu
se s'i dihet

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 25-06-2005, 15:22:20
a sheh pra...sjena vetem..kushedi elektra mund te vije ndoj UFO tek shpija ndojdite...fillo e armatosu
se s'i dihet
Si te armatosem o pleshti,me cfare duhet luftuar UFO-t? ^o)

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#4 ne: 26-06-2005, 13:21:44
Hajt su une jam i armatosur deri ne dhembe.... ;)


Vertet interesante ky planet...kushedi ndoshta ndonje dite shkojme per pushime ose imigrojme ne ndonje planet tjeter... :)

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 26-06-2005, 13:28:50
Eshte zbuluar planeti i ngjashem me Token.....Une kisha nje pyetje?A jan te njejten vende si ne toke?Apo eshte ne kuptimin se ka jete si ne toke?`


larg rreth 15 vjet drite...Ja vlenka te shkosh atje, nuk qenka large, 15 vjet te shkosh, 15 te vish 30. :P D.m.th, nese nisem une tash, kthehem ne moshen e babait tim. :P

Me iken jeta duke udhetuar neper gjithesi.  ^o)

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 27-06-2005, 10:55:30
S'qenka pune te jetohet aty pasi temp qenka e paperballueshme Jojo:

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 27-06-2005, 11:19:11
Gjumashi....Idet i ke te forta, tash vec realizimi mbetet. :P

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 27-06-2005, 15:42:56
Un vetëm një gjë nuk kuptova. Ku ishte ngjashmëria mes Tokës dhe këtij planetit të ri? Madhësia e ndryshme, orbita shumë  e  ndryshme e si pasojë shpejtësia e rrotullimit shumë e ndryshme. Shumë më nxehtë tek ky planeti i ri, d.m.th nuk ka ujë e as atmosferë si ajo e Tokës.

E ku dreqin e gjetën identik me Tokën kta ër lal?

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 05-07-2005, 05:14:06
E kan gjet identik vetem nga pamja perafersisht e ngjashme si ajo e tokes. Gjera tjera te ngjashme ska.

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 16-07-2005, 19:22:11
qe mund te kete planete te ngjashem me token per sa i perket madhesise ose orbites kete nuk e mohoj por nuk besoj se do arrijme ti popullojme nje dite sic eshte ideja e shkencetareve per udhetimet nderplanetare ose jashte sistemit tone diellor...edhe marsi qe eshte afer nuk po jep ato shpresa qe kane shkencetaret per te arritur qe te bejne nje baze.kshu qe ky planet i ri thjesht i bashkangjitet atyre dhjetra te tjereve qe jane gjetur.

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 26-01-2006, 13:31:25
hani... Jojo: :urra: LOL hani ksaj vetem kastro zizo i jep shpjegim

 • Postime: 350
 • Karma: +1/-0

#12 ne: 26-01-2006, 17:42:29Ne qofte se nuk paguhen taksa ika ne planetin e ri .  

Temat e fundit