Exo - Planetet - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Exo - Planetet

Exo - Planetet

· 4 · 1775

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 18-12-2009, 13:44:06
Eksoplaneti - "Super Toka"Nje skuader shkencetaresh te universiteteve te ndryshem, kane zbuluar je planet te ngjyshem me planetin Toke, qe ndodhet jashte sistemit tone diellor.
Ky planet i ri, i quajtuar tashme nga shkencetaret GJ1214b eshte gjashte here me i rende  dhe ka nje diameter prej 2.7 here me te madh se Toka.
"Super Toka" perbehet nga nje pjese e konsiterueshme uji, rreth 2/3 e perberjeve, megjithate ne siperfaqen e tij eshte shume nxehte per zhvillim jete. Madje dhe atmosfera e ketij planeti eshte shume e rralle.

Planeti GJ1214b ndodhet 42 vjet drite larg diellit te tij dhe ben nje rretullim te plote rreth tij per 38 ore. Ky planet ndothet 70 here me afer diellit te tij, sesa Toka afer diellit tone.
Mendohet qe temperaturat qe mbizoterojne siperfaqen e planetit GJ1214b te variojne midis 180 dhe 280 Grade Celsius.

« Editimi i fundit: 09-01-2010, 11:25:06 nga erlehta »

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 09-01-2010, 11:23:15
Astronomet amerikane (California-Planet-Search-Teams) kane zbuluar ne yjesine e Herkulit nje tjeter Exo-Planet.
Eksoplaneti, tashme me emrin shkencor HD 156668b, ka katerfishin e mases se Planetit tone dhe ndodhet  80 vjet drite larg tij
HD 156668b i duhen 4, 6 dite per te kryer nje rrotullim te plote rreth diellit te tij.HD 156668b

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 09-01-2010, 11:35:15
Eksoplanete quhen te gjithe planetet qe ndodhen jashte sistemit tonet diellor.
Per te percaktuar ekzistencen e tyre duhe vite vezhgimi. Pengesa per studimin e tyre eshte rrezatimi i tyre i paket. Ne 15 vitet e fundit jane zbuluar me shume se 400 exo-planete, por vetem pak prej tyre mund te krahasohen per nga masa me planetin Toke ose me trupa te tjere qiellore te ngjashem me Token.
eksoplanetet e larget mendohen te jene "topa" gazi gjigande me nje mase rreth 25 here me te madhe se masa e Jupiterit.

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 09-01-2010, 11:46:13
Me ndihmen e satelitit  francez "Corot"  nje skuader astronomesh kane zbuluar planetin me te vogel jashte sistemit tone diellor.
Eksoplaneti Corot-Exo-7b ka nje diameter me te vogel se dyfishi i diametrit te Tokes. Corot-Exo-7b rrotullohet rreth yllit te tij cdo 20 ore ne nje largesi prej 2.5 milion km. Kujtojme se toka ndodhet dhe 50 here larg diellit.
Temperaturat ne siperfaqet e eksoplaneteve luhatet 1.000 deri ne  1.500 Grad.

Temat e fundit