“Fabrikë uji” në Rrugën e Qumështit - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

“Fabrikë uji” në Rrugën e Qumështit

“Fabrikë uji” në Rrugën e Qumështit

· 2 · 458

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-07-2011, 00:38:02
Mund të konsiderohet si një “fabrikë uji” ajo që sapo është zbuluar në Rrugën e Qumështit.
Në hapësirën ndëryjore të galaktikës janë zbuluar molekula të peroksidit të hidrogjenit, një substancë e njohur si ujë i oksigjenuar dhe i lidhur me dy ingredientë thelbësorë për jetën: ujin dhe oksigjenin.

E publikuar në revistën “Astronomy and Astrophysics”, rezultati i detyrohet një grupi kërkimi të koordinuar nga astronomi suedez Per Bergman, i Onsala Space Observatory. /top channel

  • Postime: 83
  • Karma: +0/-1
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 08-07-2011, 01:03:43
flm max per keto shkrime qe shperndan ne kete faqe ...

Temat e fundit